Vücudunuzda Çürüklere Neden Olabilecek 6 Sağlık Sorunu

22.10.2019
1.878
Vücudunuzda Çürüklere Neden Olabilecek 6 Sağlık Sorunu

Vücudunuzda hiçbir sebep olmadan oluşan morluklar görüyor musunuz? Çürükler çok ince olduğunda çürükler oluşur ve ihmal etmeniz gereken bir şey değildir. Açıklanamayan morarmaya neden olabilecek bazı sağlık sorunları var ve bununla yüzleşiyorsanız doktorunuza danışın.

İşte vücudunuzda açıklanamayan morlukların nedeni olabilecek 6 sağlık problemi:

1. Kan hastalıkları

Bazı damar ve kan hastalıkları morluklara neden olabilir. Trombositopeni, varis ve lösemi gibi hastalıklar kan dolaşımına neden olabilir ve böylece morlukların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kanamanızda diş eti, vücudunuzda ve burun kanamalarınızdaki küçük kılcal damar lekelerini fark ederseniz, derhal doktorunuza danışın.

2. ilaç alarak

Analitikler, antidepresanlar, anti-astımlı ve anti-enflamatuar gibi bazı ilaçlar morlukların ortaya çıkmasına neden olabilir. Aspirin de morluklara neden olabilir.

3. Besin eksikliği

Vücudunuzda vitaminler ve mineraller gibi gerekli bazı unsurlar bulunmadığında çürükler ortaya çıkabilir. Vücut B12 vitamini, K vitamini ve C vitamini olmadığında damarlar çok kırılgan hale gelebilir. Diğer bir önemli vitamin, kollajen üretimine yardımcı olan P vitaminidir.

Vücut eksik olduğunda veya çok fazla demir olduğunda kılcal damarlar daha da kötüleşebilir. Daha fazla P vitamini için daha fazla balkabağı, elma, sarımsak ve yeşil çay tüketin. Yumurtalar, kuruyemişler, yağlı balıklar ve muzlar çok fazla K vitamini içerir. B12 vitamini peynir, marul, karaciğer ve balıkta bulunur.

4. Diyabet

Diyabetli insanlar morarmaya çok eğilimlidir. Diyabet kan dolaşımını etkiler, bu da insanların kolayca çürümesine neden olur. Ayrıca açıklanamayan morarma bu hastalığın bir belirtisi olabilir.

5. Hormonal dengesizlik

Vücudunuz östrojen az olduğunda, morlukların ortaya çıkmasına neden olabilir. Östrojen eksikliği kan damarlarını zayıflatır ve kılcal damarların duvarlarına zarar verir. Hormonal dengesizlik, hormonal ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz veya menopoza giriyorsanız oluşur.

6. Yaşa bağlı değişiklikler

Morlukların ortaya çıkması da yaşa bağlı olabilir. Yaşlandıkça, vasküler sistem zayıflar ve dokumuz esnekliğini kaybeder. Yaşa bağlı morluklar çoğunlukla bacaklarda görülür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.