UA-133710256-1

Bedeni baştan alt yeniliyor!

14.02.2019
32
Bedeni baştan alt yeniliyor!

Uygun, yeterli ve balanslı beslenme şartlarında aşınan hücreler yerini kaliteli ve sıhhatli hücrelere vazgeçer, yenilenme ve tamir en üst seviyeye çıkar. Üstelik bunu mutfağınızda her daim bulunan süper gıdalarla gerçekleştirebilirsiniz.

Vücudumuz harikulade bir çalışma kumpasına sahiptir; uzuvlar, dokular ve hücreler kendini yenileyerek ve kuvvetlendirerek hayatımızın kesintisizliğini sağlar. Her gün vasati 150-200 milyar hücre yenilenir. Bu mekanizmalarda bir aksaklık olursa kalp ve beyin de dahil tüm uzuvların işlevi bozulur, bağışıklık düşer, yaraların iyileşme süreci gecikir, cildin ihtiyarlama süreci süratlenir, saç ve tırnaklar eforsuz kalır.

İnsan bedeninin kendini yenileme ve tamir etme kapasitesi uslara serinkanlılık verecek kadar olağanüstü bir döngüde yinelenir. Her ay saçlar 10.5 mm, tırnaklar 3 mm kadar uzar. Kalın bağırsak epitel hücreleri her beş günde bir kendini yeniler. Mide içinde hücreler iki-dokuz günde bir yine üretilir.

Bağışıklıkta rol oynayan beyaz kan hücrelerimiz iki-beş günde bir tamamen yenilenirken kırmızı kan hücrelerinde bu vakit vasati 120 günde bir olur.

Deri epiderm hücreleri 10-30 günde bir kendini yenileme ve tamir etme eforuna sahiptir. Ancak bu yenilenme için üç kaideye lüzum vardır. Doğru ve sıhhatli gıda tercihi, kan akımını hareketlendiren kumpaslı fiziksel etkinlik ve stresle gayret. Üstelik mutfağınızda bulunan süper gıdalarla doğru ve sıhhatli beslenebilirsiniz.

YUMURTA:

Proteinlerin yapıtaşı aminoasitlerden arjinin, yaraların iyileşmesini sağlar ve eforlu bir bağışıklık için lüzumludur. Arjinin ayrıca kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını süratlendirir, kemik ve adalelerin yenilenmesi için zorunlu olan kollajen üretimini artırır.

Bu sayede hem akciğerlerinizin oksijenle dolma kapasitesi çoğalır hem de fiziksel olarak daha eforlu ve dayanıklı olursunuz. Günde harcayacağınız bir yumurta günün her saatinde dinamik sezmenizi sağlar.

PEYNİR:

Peynir bedeni yenileyen esas antioksidanların imali için zorunlu olan sistin aminoasidini kapsar. Peynirin içerisindeki glutamin aminoasidi ise bağırsak mukozasının tamirini sağlar; kabızlık, diyare, gaz ve kabarıklık problemlerini ortadan kaldırır. Ayrıca bağ dokuya enerji sağlar. Asap sistemi ve beyindeki hücreleri iyileşme sürecinde besleyip kuvvetlendirerek zekâsal gelişimi sağlar.

CEVİZ:

Kapsadığı çoklu doymamış yağ asitlerinden omega 3 ile beyin, asap ve bağışıklık sisteminin gelişimini ve tamirini sağlar. Kolesterolü düşürerek kalp damar sıhhatini korur.

E vitamini içeriği sayesinde ise özgür radikallerle savaşarak hücre yenilenmesine destekledir. Ayrıca kapsadığı selenyum ve çinko ile cildin tamirini hızlandırır.

FINDIK:

Bedende proteinlerin ve enzimlerin yapısında yer alan ehemmiyetli mineral olan bakırdan zengindir. Bakır, hücrelerin kendini yenilemesinde misyon alır ve yaraların süratle kapanmasını sağlar.

Ayrıca kan ve asap sisteminde dolaşımı süratlendirerek kısa vakitte tertemiz hücreler oluşturur. Elastin proteinini üretip cildi yenileyerek daha parlak ve genç bir görünüme kavuşturur.

ROKA:

Deoksirübo Nükleik Asit, Ribo Nükleik Asidin ve asap sistemi dokularının tamiri için elzem olan vitamin folik asiti yüksek ölçüde içerir. Folik asit proteinlerin imalinde de rol oynar.

Ayrıca rokada bulunan C vitamini ve antioksidanlar hücrenin ihtiyarlamasını önler. Dolayısıyla beden metabolizmasını tertip etmek, zekâsal gelişimi sağlamak ve daha genç görünmek için kahvaltı ve salatalarınıza rokayı kesinlikle ekleyin.

KUŞ ÜZÜMÜ:

Kuş üzümü C vitamini ile özellikle grip, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları gibi bakterilerin neden olduğu hastalıklar esnasında dokuların zarar görmesini maniler ve hastalıkların süratle iyileşmesine takviye eder.

Ayrıca eklem ve kemiklerde bağ dokunun imalinde misyon alır. Günlük harcayacağınız 20 kuş üzümü size daha elastik ve etkin bir beden sağlar.

BALIK:

Özellikle sardalya, somon gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitlerinden ve D vitamininden zengindir. Omega 3 yağ asitleri hücre yenilenmesini sağlayarak cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Ayrıca balıklar beden yenilenmesinde en ehemmiyetli gıda öğesi olan proteinlerin yapıtaşı olan aminoasitlerden lösini yüksek oranda kapsarlar. Lösin adale eforunu artırır ve adalelerde oluşan zararı giderir.

ISPANAK:

Bir porsiyon harcadığınızda özellikle göz ve karaciğer işlevleri için ehemmiyetli olan A vitamininin günlük gereksiniminin yarısını karşılar. Hücrelerin imalini süratlendirerek yaraların kapanmasında ve tamirinde misyon alır. Ispanağı üzerine pul biber ilave ederek yerseniz hücre yenilenmesi çok daha süratli olur.

Çünkü pul bibere acı tadı veren özel madde kapsaisin damarları genişleterek hücrelerin kan ve oksijeni daha fazla almasını sağlar ve yenilenmeyi hızlandırır.

YOĞURT:

İçeriğindeki D vitamini ve probiyotikler sayesinde hücreyi yenileyen en kıymetli gıdaların başında yer alır. Buna ek olarak çinko içeriği ile bedene zarar veren özgür radikallerin yaradılışını önler.

Ayrıca çinko A vitamini imalinde misyon alarak hücrelerin artmasını süratlendirerek genç kalmayı destekler.

ZEYTİNYAĞI:

E vitamini ile hücre çeperinin korunmasını sağlar ve hücreyi tüm zararlara karşı korur.

Antioksidan fenolik bileşenleri sayesinde doku ve uzuvların ihtiyarlamasını geciktirir, buruşuklukları önler.

YENİLEYEN SÜPER DİYET

KAHVALTI

 • 1 haşlanmış veya sahanda yumurta
 • 1 dilim bütün yağlı beyaz peynir
 • 8-10 yaprak roka
 • 6 yarım ceviz
 • Şekersiz nebat çayı

ÖĞLE

 • 6 yemek kaşığı zeytinyağlı ıspanak yemeği Üzerine pul biber ilave ederek harcayın
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 dilim bütün buğday ekmeği
 • Bol havuç, kırmızı lahana, maydanoz ile hazırlanmış az zeytinyağı ilave edilmiş salata

ARA ÖĞÜN

 • 10 ham fındık
 • 20 kuş üzümü veya kuru siyah üzüm

AKŞAM

 • 150 gram fırında balık tensiz

YAPILIŞI:

Kılçıksız fileto balığı ezilmiş bol sarımsak, az zeytinyağı, bol tane karabiber ve 1 yemek kaşığı limon suyu ile marine edip bir gece buzdolabında bekletin. Daha sonra fırında yağlı kağıtta pişirin. Roka, domates salatası az zeytinyağlı ve limonlu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.