Tereyağını erittiğinizde köpükler çıkıyorsa…

23.02.2019
23
Tereyağını erittiğinizde köpükler çıkıyorsa…

Tereyağının organik olup olmadığını kavramak hiç de güç değil. Bu usuller sayesinde tereyağının organik olup olmadığını rahatlıkla çözebileceksiniz.

ORGANİK VE NİTELİKLİ

Tereyağı Türk mutfağının en çok kullanılan yiyecekleri arasında neredeyse ilk sırada yer alır. Son senelerde organik olması koşulu ile sıhhatli beslenme ismine kullanılması önerilen ve perhiz listelerinde yer alan tereyağının sıhhat için rakamsız bereketi bulunmakta. Kısacası tereyağının sıhhatli bir biçimde harcanması için organik ve nitelikli olması gerekiyor. Peki, organik tereyağı nasıl anlaşılır diyorsanız işte yanıtları…

ORGANİK TEREYAĞININ KIVAMI NASIL OLUR?

Tereyağının organik olup olmadığını kavramanın bir öteki yolu da kıvamıdır. Oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir kıvama gelen ve eriyen tereyağı, organik olarak nitelendirilebilir. Ayrıca tavada eridiğinde çıkan köpüklerde tereyağının organik olduğunu gösterir.

ORGANİK TEREYAĞININ GÖRÜNTÜSÜ NASIL OLUR?

Nitelikli ve organik tereyağının sapsarı olması gerekir algısı netlikle yanlıştır. Köy yerinde yapıldığından eminseniz haklı olabilirsiniz. Ancak markette satılan ve rengi altın sarısına dönen tereyağının inde bol ölçüde katkı maddesi olabilir. Bu sebeple rengi ışıkta beyaza dönen ve çok sarih renkli olmayan tereyağını almaya itina göstermelisiniz.

ORGANİK TEREYAĞI KOKUSU NASIL OLUR?

Nitelikli tereyağını kokladığınızda kolisinden bile kokuyu sezebilirsiniz. Koliyi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa tereyağı sahte olabilir. Organik tereyağında koku kolinin dışına kadar çıkacaktır. Aynı zamanda pişerken yaydığı iştah açıcı acıktırıcı bir tereyağı da organik olarak belirlenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.