Şekerin bedeninize verdiği 7 vahim hasar

01.03.2019
211
Şekerin bedeninize verdiği 7 vahim hasar

Şeker çoğu insanının bırakılmazı olsa da hasarlarını göz arkasını etmemek gerekir. Son zamanlarda kullanımı süratle çoğalan şekerin bedenimize verdiği hasar donakaltıyor. İşte şekerin bedenimize verdiği zararlar…

Şeker çoğu insanının bırakılmazı olsa da hasarlarını göz arkasını etmemek gerekir.

Son zamanlarda kullanımı süratle çoğalan şekerin bedenimize verdiği hasar donakaltıyor. İşte şekerin bedenimize verdiği zararlar…

ÖMRÜ KISALTABİLİR

Şekerli besinler harcamak anlık olarak size sevinç verebilir ancak uzun vadede baktığınızda bunun zehirden bir farkı yoktur. California San Francisco Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada günlük günlük olarak 500 gram asitli meşrubat harcamanın sigara kullanımıyla aynı tesirleri yarattığını ortaya koydu. Hücrelerin ihtiyarlamasına neden olan şekerin insan ömrünü kısalttığı söylenmektedir. Tıpkı sigarada olduğu gibi 4,6 sene hücre ihtiyarlamasına eşdeğerdir.

İNSÜLİNİ YÜKSELTİR

Kan şekerini tertip eden insülin salımını artırır. Bilim insanı Vasanti Milk, “Beden, gazlı meşrubatlardaki şekeri çok süratli emer, bu da lan şekeri ve insülinde süratle çoğalışa neden olur” diyor. Zamanla bu insülin mukavemetine yol açabilir, ve bireyin metabolik sıhhatini negatif bir yola sokar. Kan şekeri kıymetleri bozulduğunda açlık ve birliktesi gerginlik başlar. İleri safhalarda baygınlık da kaçınılmazdır.

OBEZİTEYE YOL AÇAR

Fazla ölçüde ve kumpaslı olarak şeker harcamak, karaciğerde fruktozun yağ olarak depolanmasına neden olur. Neticesinde kilo çoğalışı yaşanılması kaçınılmazdır. Kumpaslı şeker harcanması özellikle bel etrafının yağlanmasına neden olur.

TANSİYON VE KALP HASTALIĞI TEHLİKESİNİ ARTIRIR

Sağlıklı bir kalp istiyorsanız şekeri yaşamınızdan çıkarın. Dr. Saltzman, “Yüksek ölçüde şeker alımı, çok düşük yoğunluklu lipoprotein VLDL olarak adlandırılan, kardiyovasküler hastalık tehlikeyi ile ilişkili olan bir cins kan lipidindeki bir çoğalışla ilişkilendirilmiştir” diyor. LDL ve trigliseridlerin yükselmelerine neden olan şeker, damar tıkanıklığına yol açar. Bu da kalp krizine sürükleyebilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÇÖKERTİYOR

Akyuvar hücreleri, şekerden negatif bir biçimde etkilenir. Şeker harcadıktan takribî 2 saat sonra lökositler virüsleri dağılma marifetinin yarısını kaybeder. Bu da dolaysız olarak bağışıklık sistemini zayıflatır. Aynı zamanda yüksek şeker tüketimi C vitaminini bedende kullanılamaz hale getirir.

DEPRESYONA NEDEN OLUYOR

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde şekerin özellikle ergenlik yarıyılında bunalım ve kaygıya neden olduğu ortaya çıktı. Fruktozun fazla tüketiminin beyni değiştirdiği ve bunun da tutumlara negatif bir biçimde yansıdığını söylüyor tahlilciler. Fazla fruktoz tüketimi stres hormonu salımını artırır ve evham bulgularını ortaya koyar.

DİŞLERİN SÜRATLİ BİR BİÇİMDE ÇÜRÜMESİNE NEDENDİR

Ağzımızdaki kimi bakteriler şeker ile beslenerek artarlar. Şeker harcayıp bir de kumpaslı olarak diş fırçalamıyorsanız şeker, ağız içinde isyankarda dönüşür ve bu da diş minerallerini çözer. Birliktesi çürükler oluşur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.