Şekeri yaşamınızdan çıkarmanız için gereken 10 neden

25.03.2019
229
Şekeri yaşamınızdan çıkarmanız için gereken 10 neden

Şeker günlük yaşamımızda bırakılmaz bir hale gelen gıdalar arasında yer alır. Şeker tüketimi sıhhatimiz açısından bize hasar verir. Bunu dahi dahi şeker harcayanların oranı oldukça yüksek olsa da şekeri vazgeçmek oldukça güçtür. Bu gidişatta şekerin yerine geçebilecek gıdaları harcamak daha sıhhatli olacaktır. Peki şeker hiç hayatmızda olmasaydı neler olurdu? Şeker harcamadığımızda bedenimizde ne gibi şeyler değişir? İşte şekeri yaşamımızdan çıkarmamıza neden olacak 10 neden…

ENERJİ SEVİYENİZ ARTAR

Bir Hayli insan enerji lüzumu sezdiklerinde şekerli meşrubat, enerji meşrubatları ve öbür şekerle doldurulmuş meşrubatlara yönelme alışkanlığındadır. Ancak çalışmalar bedene çok fazla şeker alımının günlük etkinliklerinizin seyrini aksatacak bir “düşüş” veya “çakılma”ya neden olabileceğini göstermiştir. Fazla şeker tüketimi bedenin enerji rezervlerini muhtemel olduğunca yüksek yakalama marifetini bloke eder. Şeker alımınızı asgariye düşürürseniz, bu “düşüş”leri maziye gömebilirsiniz.

KALBİNİZ DAHA SIHHATLİ OLUR

Şekerin kalp sıhhati için teşkil ettiği muhtelif riskleri ortaya çıkaran Amerikan Kalp Sıhhati Derneği Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, şeker alımınızı eksiltmek aynı zamanda kalp krizi hayata tehlikenizi de azaltır.

KENDİNİZİ KANSERDEN KORURSUNUZ

Dünya çapında yapılan bir hayli çalışma şekerin kanser hücrelerine yiyecek maddesi sağladığını göstermiştir. Siz de şeker tüketiminizi eksilterek birtakım kanser çeşitlerini önleyebilir; aynı zamanda bedeninizde kötü mizaçlı hücrelerin dağılmasını ve artmasını durdurabilirsiniz.

KARACİĞERİNİZİ KORUR

Tıpkı çok fazla içki içtiğinizde olduğu gibi, fazla fruktoz ve glukoz da karaciğerinizde toksik birikime yol açabilir. Uzmanlar şeker tüketimi nedeniyle karaciğer meseleleri hayata tehlikenizi eksiltmeniz için kumpaslı olarak karaciğer detoksu yapılmasını önermektedir.

DAHA İYİ UYURSUNUZ

Şeker tüketimi enerji seviyenizde düşüşe neden olurken aynı zamanda uykunuzu da bozabilir. Şeker tüketimini büyük oranda eksiltenler, uykularının düzeldiğini hemen fark ederler ve hatta kimileri insomnia gibi rahatsızlıkların da geçtiğine şahit olurlar.

CİLDİNİZ GENÇLEŞİR

Çok fazla şeker yemek, cildin iki ana protein kaynağı esnek ve kolajeninüretimine mani olur. Uzun vadede çok fazla şeker, erken ihtiyarlama ve öbür cilt meselelerine yol açar.

VÜCUT AĞIRLIĞINIZ BALANSA KAVUŞUR

Şekerli yiyeceklerin içinde aynı zamanda bol ölçüde yağ, karbonhidrat ve kalori bulunur ve tam bunlar kilo almanıza yol açar. Günlük beslenmenizden şekeri çıkartarak bu maddelerin alımını da sınırlamış olursunuz ve böylece daha balanslı ve sıhhatli bir kiloya erişmeniz kendiliğinden kolaylaşır.

SİNDİRİM SİSTEMİNİZ DAHA SIHHATLİ OLUR

Şeker alımınızı eksilterek aynı zamanda yediklerinizi daha basit ayrılması için sindirim sisteminize dayanakçı olmuş olursunuz. Bu da kabızlık ve bağırsakla ilişkili öbür meselelere karşı sizi korur.

DAHA TOK HİSSEDERSİNİZ

Yapılan muhtelif çalışmalar, fazla şeker tüketiminin beyninize tok olduğunuzun sinyalini yollayan hormon olan leptine’e karşı mukavemete neden olduğunu göstermiştir.

DİŞLERİNİZ DAHA SIHHATLİ GÖZÜKÜR

Ağzınızdaki bakteri şekerle beslendiğini çoğalır. Çok fazla şekerli gıda harcamak da, dişlerinizin çürümesi ile başka diş meseleleri hayata ihtimalinizi çoğaldırır. Şeker alımınızı eksilttiğinizde daha sıhhatli dişlere ve diş etlerine sahip olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.