Şeker hastası olmamak için bu yiyeceği harcayın! Verimleriyle binbir tasaya deva !

12.03.2019
5.892
Şeker hastası olmamak için bu yiyeceği harcayın! Verimleriyle binbir tasaya deva !

Trapical bir meyve olan kudret narını pazar tezgahlarında sıkça görürüz. Görüntüsü hayli garip olan kudret narının bedenimize faydalarıda saymakla bitmiyor. Anavatanı Türkiye olmasa da ülkemizde de yetiştirilen kudret narı başta şeker hastalığı olmak üzere kanser, guatr, romatizma gibi bir hayli hastalığa takat oluyor. İşte kudret narının mucizevi bereketleri ve bu süper sıhhatli besinin kullanım biçimleri…

Kudret narı, farklı görüntüsü sebebiyle millet arasında ilginç elma olarak adlandırılan tropik abuhavalarda yetişen bir nebattır. Ülkemizde de yetişen kudret narı, kapsadığı vitaminler ve mineraller ile sıhhatimize çok yararı bulunur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, mide-bağırsak meselelerini gideren, cinsel bir hayli rahatsızlığı iyileştiren kudret narının bereketleri nelerdir sizler için inceledik.

KUDRET NARI

Kudret narının bereketlerine geçmeden evvel bu mucizevi nebattan azıcık bahsedelim. Kudret narı, kabakgiller ailesinden olup tropik abuhavada yetişen besin ve ilaç olarak kullanılan bir nebattır. Asya, Afrika, Uzak Doğu ve Güney Amerika’da yetişen kudret narı, ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova’da yetiştirilmektedir. Yaz aylarında çiçek açan, sarmaşık formunda olan kudret narı, oldukça farklı bir görüntüye sahiptir.

Kudret narı, pek çok aktarda zeytinyağı veya bal ile karıştırılmış formları ile satılıyor. Değişik yandan kudret narının macun hali de yeniden aktarlarda satılıyor. Ama isterseniz evinizde yeniden aktarlardan satın alacağınız tohumu ile evinizde yetiştirebilirsiniz.

Kudret narının tadı acı olduğu için genellikle bal ile beraber hazırlanan kürleri harcanır. Bal yerine zeytinyağı içinde bekleterek veya reçel ile tatlandırarak da yapabilirsiniz.

KUDRET NARININ İÇERİĞİ

Demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri

Cucurbitacin türevleri

%40-50 Protein

Sabit yağlar; Trienasitlerden, α- Elâosterinasit ve trichosanasit

Alkaloitler, Saponinler, Kinonlar, Reçine, Musilaj, Steroller, Taninler

Momordicosid, momordisilin, kukurbitinler, kukurbitasinler, lektinler

KUDRET NARININ FAYDALARI

Kudret narı, asırlar süresince özellikle mide hastalıkları rehabilitasyonunda kullanılmıştır. Kudret narının meyvesi olgunlaşınca birbirini ufalar, turuncu-sarı meyveler verir. Anavatanı Hindistan olarak kabul edilen kudret narı ile son senelerde kanser rehabilitasyonu için araştırmalar yapılmıştır. Madde madde kudret narının verimlerini beraber inceleyelim.

1- SİNDİRİM SİSTEMİNİN NATÜREL İLACIDIR

Kudret narı, yüzyıllar süresince zati mide ve bağırsak meselelerinin rehabilitasyonunda kullanılmış bir nebattır. Bu stil bir rahatsızlığınız var ise günde bir kaşık zeytinyağlı kudret narı yemenizi uzmanlar öneri ediyor. Fakat kudret narının bu veriminin uzun sürmesini istiyorsanız en az bir ay süresince bu küre devam faktörüz gerekir. Bu biçimde kudret narı harcamak; ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık ve hazımsızlık gibi hastalıklarına iyileşmesini sağlar.

2- KANSERİ ÖNLÜYOR VE DURDURUYOR

Bu mevzuda son zamanlarda yapılmış bir hayli araştırma var. Mevzusunda tecrübeli bir hayli uzman şahıs, kudret narının kansere karşı çok bereketli bir yiyecek olduğunu dile getiriyor. Amerika’da yayımlanan kanser araştırmaları üzerine olan bir mecmuada, kudret narının kanser hücrelerinin dağılması, büyümesini ve gelişmesini önlediği söylenmiştir. Yeniden bir araştırma neticesinde meme kanserinin nüksetmemesi için kudret narının besinlere katılarak tüketimi öneri edilmektedir.

4- ANTİBİYOTİK TESİRİ VAR

Antibiyotik tesiri olan kudret narının içinde bulunan Lutein ve Lycopnene isimli maddeler, urun gelişmesini önler.

5- YANIK REHABİLİTASYONU İÇİN BİREBİR

Vücutta oluşan yanıklar ve yaraların rehabilitasyonunda kudret narının iyileştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Yanık zamanında kullanabilmek için kudret narı meyvesinin çekirdeklerini çıkarıp ezdikten sonra lapa halinde iken zeytinyağı ilave ederek sırça kavanozda muhafaza edin. Bu haliyle bir yıl süresince yanık ve yara rehabilitasyonunda kullanabilirsiniz.

6- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Kapsadığı E vitamini ve proteinler ile kudret narı, bağışıklık sistemini güçlendirerek dışarıdan gelecek bakteri, mikrop ve virüslere karşı bedene koruma sağlar.

7- CERAHATLERI GİDERİR

Zeytinyağlı kudret narı kürü, irinli bölgeler için bir natürel merham gibidir. Antienflamatuvar tesiri ile kudret narı, özellikle dolama deyim edilen güç iyileşen iltihaplanmalar için birebirdir. Bu bölgeye zeytinyağlı kudret narını sürüp bekletildiği vakit, zamanlar irinin kuruduğu görülür.

8- KARACİĞER ARKADAŞIDIR

Kudret narı, karaciğeri takviyeler. Bedenimiz için çok ehemmiyetli bir uzuv olan karaciğerin sanki arkadaşıdır kudret narı. Karaciğeri yenileme özelliği olan kudret narını, günlük olarak kumpaslı tüketimi sayesinde gelecek meselelere karşı tedbir alınmış olur. Bir hastalığınız var ise iyileşmesine takviyeci olacaktır.

9- CİNSEL EFORU ARTIRIR

Kudret narı, mide rahatsızlığı dışında en çok cinsel meseleler için kullanılır ve yararı öğrenilir. Kudret narı bir afrodizyak misyonu görür ve cinsel eforu artırır.

10- KANI PAKLER

Kudret narının kanı arınma ve kan dolaşımını artırma özelliği vardır. Anti-oksidan ve anti-mikrobiyal özelliği ile kan bozuklukların karşı tesirli olan kudret narı, kandaki zehirli maddeleri pakler.

11- ŞEKER HASTALARI İÇİN NATÜREL YARDIMCI

Kudret narından elde edilen ekstrenin şeker hastalığına iyi geldiği yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma neticesinde kudret narının içindeki dört maddenin kan şekerinin tertip edilmesine takviyeci olduğu gözlemlenmiştir.

12- CİLDİ HOŞLAŞTIRIR VE GÖZETİR

Güneş yanıklarına iyi gelen kudret narı, güneşin hasarlı ışınlarından da cildi gözetir. Egzama, apse ve sedef gibi cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılan kudret narı, iltihaplı sivilce rehabilitasyonu, cilt kirleri ve derin cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

13- ROMATİZMA VE VARİSE ÇÖZÜM

Romatizma ve varis sızıları için kudret narı size fantastik fayda sağlar. Mesela kudret narını bacaklarınıza sürüp tüm gece beklettiğiniz zaman varis sızılarından sizi kurtarır. Aynı biçimde romatizma sızılarını gidermek için de kudret narı aynı biçimde size takviyeci olacaktır.

14- GUATR’I İYİLEŞTİRİR

Guatr, boynun önünde bulunan tiroid bezinin gelişmesiyle boğaz şişiren ve bu sebeple bize büyük kasvetler yaşatan bir rahatsızlık olup çözümü ise kudret narıdır. Kudret narı, guatr için kesin çözüm sağlıyor ve tamamen temizliyor.

KUDRET NARI NEYE İYİ KAZANÇ?

Kudret narı;

 • Mantar enfeksiyonları
 • Romatizma,
 • Gut hastalığı,
 • Sıtma, ateşli gidişatlar,
 • Adet problemleri,
 • Şeker hastalığı tip 2 diyabet
 • Bağışıklık sistemi,
 • Göz hastalıkları ve görüşe,
 • Karaciğer pakliği,
 • Tiroid, guatr hastalıkları,
 • Egzama, sedef gibi yara hastalıkları ve yanıklar
 • Mide ve bağırsak problemlerine; ülser, bağırsak kurdu, mide-bağırsak irini, kabızlık
 • Başlıca kanser cinsleri; meme, pankreas ve urlar,
 • Yenidoğan bebeklerde olan nöral tüp defektinin tesirlerine iyi kazanç.

KUDRET NARI NASIL KULLANILIR?

Kudret narı genellikle iki biçimde harcanır: zeytinyağı ve bal ile karıştırarak. Yapacağınız bu kürleri, sırça kavanoz içinde muhafaza faktörüz gerekmektedir.

Zeytinyağlı kudret narı: Bir adet kudret narının çekirdeklerini ayıklayarak sırça kavanoz içine atın. Sonrasında kavanozun yarısına gelecek biçimde üzerine zeytinyağı ilave edin. Kudret narı, bu biçimde kısa bir zaman sonra zeytinyağı için erimeye başlayacaktır. Bu biçimde hazırladığınız kudret narı kürünü, yemeklerden evvel bir kaşık yiyerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yanıklar ve yaralar içinde merhem gibi faydalanabilirsiniz.

Ballı kudret narı: Kudret narının çekirdeklerini ayıkladıktan sonra püre haline gelene kadar iyice ezin. Bu biçimde kavanoz içine koyduktan sonra üzerine yarım kavanoz kadar bal ilave edin. Bu biçimde bir zaman bekletin. Sonrasında ise sabahları aç karnına bir kaşık tüketebilirsiniz.

KUDRET NARININ HASARLARI VAR MIDIR?

Kudret narının kullandığınız ilaçla bir tepkimesi olabileceği için kullanmadan evvel hekiminize başvurun.

Hamilelik yarıyılında kudret narının düşük yapma ve kanamaya neden olma olasılıkları suratından kullanımı öneri edilmez.

Kudret narı için öneri edilen günlük tüketim yalnızca bir kaşıktır. Fazla harcanması, ishale, mide-bağırsak meselelerine ve karın sızısına neden olabilir.

Şekeri ani olarak yükseltebileceği için kudret narını, insülin kullanan hastaların dikkatli olması, şayet kullanacaklarsa dahi zeytinyağlı olarak harcamaları gerekir.

Karaciğer arkadaşı olan kudret narı, fazla tüketimde bu uzva hasar verebilir.

Kısırlık rehabilitasyonu gören bayanların kudret narını kullanmaları pek öneri edilmez. Zira kudret narı, yumurtaların zamanından evvel çatlamasına neden olabilir.

Kudret narı harcarken dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta çekirdekleri sayılabilir. Çekirdekleri için zehirli olabileceği biçiminde görüşler vardır. Bu surattan kürler hazırlanırken belirli kudret narı çekirdekleri temizlenmelidir.

Son olarak kudret narını hazır olacak alacak ve kullanacaksanız, güvendiğiniz ve tanıdığınız bir yerden almanız gerekir. Çok arz görmesi sebebiyle öğrenmediğiniz bir yerden alacağınız kudret narı macunu veya rastgele hazır bir mahsulünde fayda yerine hasar görebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.