Salebin verimleri saymakla bitmiyor!

27.02.2019
82
Salebin verimleri saymakla bitmiyor!

Soğuk kış günlerinin bırakılmaz meşrubatlarından salep, beden sıcaklığını artırması ve güzel kokusu ile insanın içini ısıtıyor. Sütle hazırlandığı için eforlu bir kalsiyum ve protein kaynağı olan salebi kilo almadan harcamak da olası. Diyetisyen Ezgi Mumcu, salebin verimleri hakkında bilgi verdi.

KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUYOR

Salep, kış aylarında tüketimi çoğalan sıcak meşrubatlar arasında ilk sırada gelmektedir. Burada beden ısısını artırarak, soğuktan gözetmesinin büyük rolü vardır. Ayrıca soğuk havalarla beraber çoğalış gösteren grip ve nezle gibi kış hastalıklarının rehabilitasyonunda da aktiftir. Bu hastalıkların sık görülen şikayetlerinden öksürüğün eksilmesine takviyecidir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan salep, göğsü yumuşatır ve boğaz sızısına iyi kazanç. Hastalık bulguları bedende sezildiğinde sıcak bir salep içmek şikayetlerin ehemmiyetli miktarda eksilmesini sağlayacaktır.

KİLO VERDİRİYOR

Salep denilince akla gelen lezzetlerden biri tarçındır. Bu ikili toplandığında sıhhate verimleri çok daha fazla çoğalmaktadır. Öncelikle tarçın, tatlı yemekten kendini alıkoyamayan bireyler için iyi bir dengeleyicidir. Kan şekerini hakimiyet altına aldığı için aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini maniler. Bu sayede evde, sıhhatli şartlarda hazırlanan salep ile aç kalmadan kilo vermek de olası olabilir. İyi bir ara öğün seçeneği olan salep-tarçın ikilisi, midede uzun zaman kalacak ve tokluk hissi sağlayacaktır.

YAĞ YAKMA SÜRATİNİ ARTIRIYOR

Sütle pişirilen salep, kapsadığı kalsiyum ve protein yardımıyla bedenin daha fazla yağ yakmasına imkân sağlar. Sıhhatli kilo vermede elzem bir kaide vardır: adaleleri gözetmek ve kötü yağ hücrelerinin yakılmasını sağlamaktır. Bu biçimde verilen kilo da daha kalıcı olacaktır. Süt ile hazırlanan salebin inanılmaz özelliklerinden biri de yağ yağma süratini artırmasıdır. Bunun için 1 su kadehi 190 kalori olan salebe kış aylarında beslenme programında özel bir yer ayırılması önemlidir

BAŞ SIZISINA İYİ GELİYOR

Soğuk havalar sebebiyle kapalı ve havasız civarlarda geçirilen müddetler de uzar. Yoğun iş temposu ve koşuşturma içerisinde muhakkak aralıklarla havalandırılmayan yerlerde uzun saatler kalmak bireyin kendisini hem bitkin sezmesine hem de baş sızısı yaşamasına neden olabilir. Bazen iş yerlerinde verilecek minik bir mola ve bu molada harcayacağınız bol tarçınlı bir salep hem bireyin gevşemesini sağlayacak hem de baş sızısına iyi gelecektir.

SALEP İÇMEK İÇİN 5 NEDEN DAHA

  • Hemoroit şikayetlerinin eksiltilmesinde aktif rol oynar.
  • Kabızlık ve kabarıklığı giderir, sindirimi kolaylaştırır.
  • Hafızayı ve zekâyı güçlendirir.
  • Adet kumpassızlığına iyi kazanç.
  • Cinsel eforu artırıcı özelliktedir.

SALEBİNİZİ KENDİNİZ HAZIRLAYIN

Evde hazırlayacağınız salep, şeker oranını kendinize göre tanımlamanız ya da hiç kullanmamanıza imkân sağlayacağı için çok daha iyi olacaktır. Kilo vermenize destekçi olacak nitelikli bir ara öğün seçeneği olan lezzetli salep tasvirimiz şu biçimde;

PERHİZ SALEP

Malzemeler:

  • 1 litre light süt
  • 3 yemek kaşığı toz salep
  • tarçın
  • isteğe bağlı toz tatlandırıcı

Yapılışı: 1 litre light sütü bir tencereye koyun. Toz salebi içine yavaş yavaş ilave edin ve topaklanma oluşmaması için kesintisiz karıştırın. Süt ve toz salep karışımı kaynayınca kısık ateşte birkaç dakika daha karıştırıp, ocaktan alın. İçine toz tatlandırıcıyı ilave edin ve üzerine bol tarçın ilave ederek servis edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.