Sıhhatlı diye kendisini harcıyoruz ama gerçek filizi her tasaya çare!

10.02.2019
181
Sıhhatlı diye kendisini harcıyoruz ama gerçek filizi her tasaya çare!

Uzman Diyetisyen Şebnem Kanımsayalı Yıldırım brokoli mucizesiyle alakalı söylemelerde bulundu.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kanımsayalı Yıldırım, “Perhizde kumpaslı brokoli tüketimi kanser, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları eksiltmeye ve önlemeye takviyecidir.

1 kadeh ham brokoli günlük C vitamini lüzumunun yüzde 153’ini, folat lüzumunun yüzde 14’ünü, A vitamini lüzumunun yüzde 11’ini ve gereksiniminin de yüzde 9’unu karşılar” dedi.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kanımsayalı Yıldırım, brokolinin yararları hakkında şu bilgileri verdi:

-K vitamini: Kanın pıhtılaşması için lüzumlu bir hayli proteinin çalışması için lüzumludur.
-C vitamini: Bedenin doku ve kemik yapısında olan kollajenin yapımı için lüzumludur. Yaraların iyileşmesini sağlar. Çok eforlu bir antioksidandır ve özgür radikal zararına karşı bedeni korur.
-Lif: Yüksek lif kapsayan perhizler sıhhatli bir sindirim sistemi oluşturur. Aynı zamanda kolesterolün düşürülmesine de takviyecidir.
-Potasyum: Asapların mesajımı ve kalbin kasılma işlevleri için lüzumlu bir mineral ve elektrolittir.
-Folat: Bedende yeni hücrelerin imali ve korunması için lüzumludur.
-Lutein: Yaşa bağlı makula yozlaşmayı ve katarakt yaradılış tehlikesini yavaşlatabilir.

-Osteoartiriti önler: Brokoli kapsadığı sulforaphen isimli bileşik sayesinde eklem rahatsızlıklarına karşı savaşır. Bu bileşik iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek kıkırdağın yapısına gözetir.

-Cildi UV ışığın tesirlerine karşı korur: Brokoli cilt kanserini önlemeye takviyecidir. Bu özelliğinden brokoliyi yiyerek değil cilde doğrudan uygulayarak yararlanabiliriz. Yapılan çalışmalarda ultraviyole ışınımın hasarlı tesirleri cilde brokoli ekstresi uygulandığında eksiltilmiştir.

-Diyabetle oluşan kalp zararını önler: Brokoli tüketimi kalp kan damarlarını gözetici tesir gösteren enzimlerin yapımını sağlayıp, bu enzimlere hasar veren moleküllerin tesirini eksiltir.

-Kanser tehlikesini eksiltir: Her ay 3 kere brokoli tüketimi mesane kanserine tutulma tehlikesini yüzde 40 azaltmaktadır.

Brokoli nebatının bileşikleri bedeni havadan kaynaklı lekeleyicilerin tesirinden temizlettiğini ifade eden Yıldırım, “Yapılan bir çalışmada 1/2 kadeh brokoli filizi kapsayan meşrubat tüketimi yüksek oranda benzen ve akroleynin bedenden atılmasını sağlamıştır.

Bunlar insanlar için kansorejen ve akciğeri tahriş edici maddelerdir.

Brokoli içindeki mirosinaz enzimi kanser yaradılış tehlikesini eksiltir. Bu enzim brokolide bulunan kükürt kapsayan bileşikleri glukosinolatlar izotiyosiyanatlara çevirir, bunlarda kanser karşıtı olarak vazife yaparlar.

Bu sebzeden en iyi verimi almak istiyorsanız buğuda hafif pişirin.

Maximum fayda için ham olarak da tüketilebilir.

Brokoliyi fazla pişirir veya kaynatır iseniz gıda öğesi kayıpları yüzde 60’lara kadar çıkacaktır.

Koyu yeşil ve mor brokoliler daha fazla sıhhat verimi için seçim edilebilir. Brokoli hoşlanmıyorsanız karnabahar, lahana, kale kıvırcık lahana veya brüksel lahanası deneyin. Brokoli sapları da 1 orta boy havuç ve 1 elma eşliğinde basit ve besleyici bir meşrubat olarak seçim edilebilir” söylemelerinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.