Öyle bir bereketi ortaya çıktı ki…

04.02.2019
37
Öyle bir bereketi ortaya çıktı ki…

Tabiatın sunduğu binlerce hediyenin içinde yeteri kadar kıymeti belirsiz ve sofralarımızda yer edinemeyen avokado, yararlarını afallatıyor. Hakikat bir sıhhat ambarı olan avokado, kalp sıhhatinden gözlere, kemiklerden, beden gelişimine kadar bir hayli mevzuda fayda sağlıyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Büşra Çengel, mucize gıda avokadonun faydalarını anlatıyor.

SIHHAT KAYNAĞI; AVOKADO

Birçok vitamin ve yağ güzergahından zengin olan avokado meyvesi, bereketleriyle hem genel sıhhat üzerinde hem de cilt yenilenmesinde ehemmiyetli bir rol oynuyor. E, A vitamini ve B grubu vitaminlerini bol ölçüde kapsayan avokado, iyi bir hücre gözetici ve antioksidandır. Demir, fosfor, magnezyum, potasyum, lif, protein güzergahından

PERHİZ YAPANLAR, BESLENME LİSTESİNE ALMALI

100 gramı 143k kal olan avokado perhiz yapanların listesinde kesinlikle olmalıdır. Her ne kadar yüksek kalorili ve yağ bakımdan zengin olsa da, içeriğindeki yağın doymamış olması ve uzun zaman tok yakalaması açısından oldukça faydalıdır. Sindirim sistemi için faydalı olan ve kilo vermeyi basitleştiren lif içerir.

CİLDİ BESLEYEREK, CANLI VE TAZE BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRIYOR

Cildin epidermal katmanını gözeten avokado cilde direk uygulandığında dahi tesirlerini gösterir. Cilde yumuşaklık ve nem kazandıran mucize gıda avokado, tenin elastikiyetini kazanmasını sağlar. Cilde uygulandığında parlaklık veren avokado, kuru ciltlerde görülen kaşıntı, kızarıklık gibi meselelere de tesirli çözümler sunar.

KALP SAĞLIĞI VE KOLESTEROL İÇİN FAYDALIDIR

Bu mevzuda yapılan araştırmalar, avokado harcayan şahısların harcamayanlara göre kalp sıhhatinin çok daha iyi vaziyette olduğunu gösteriyor. Avokado içinde tekli doymamış yağ asitlerine ek lif ve fitosterollerde bulunuyor.

GÖZLERİNİZ AVOKADOYA EMANET

Lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler kapsayan avokado kumpaslı olarak harcandığında göz sıhhatine iyi geliyor. Özellikle de yaşlılığa bağlı olarak görülen katarakt, makülerdejenerasyon yaradılışına mani olur. Ayrıca içeriğindeki E vitamini ağ tabakaya hasar veren retinopatiye karşı eforlu bir koruma kalkanı oluşturur.

TÜM BUNLARIN YANI SIRA;

İçeriğindeki potasyum sayesinde böbrek işlevlerinin muntazam çalışmasını sağlar.

İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde belleği güçlendirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Muzdan çok daha fazla potasyum içerir.

Potasyum kan tazyikinin hakimiyetinin sağlanmasında ve kumpaslı kalp atımı için oldukça ehemmiyetlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.