UA-133710256-1

Lekeli diye alıp yemiyoruz ama… O hastalığın şifası benekli muzda!

25.01.2019
103
Lekeli diye alıp yemiyoruz ama… O hastalığın şifası benekli muzda!

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Herkes tarafından yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere desteği ve vitamin-mineral içeriği ile bilinen muzun vücudumuza sağladığı daha bir hayli fayda vardır” dedi. Özellikle muzun benekli olanlarının bereketine değinen diyetisyenden önemli söylemeler…

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Şekerli tadı, güzel aroması, kolay çiğnenebilir olması ve taşımadaki avantajı ile her yaş grubu tarafından çok sevilen muz ülkemizde de Anamur muzu olarak gönüllerimize taht kurmuştur.

Herkes tarafından yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere desteği ve vitamin-mineral içeriği ile bilinen muzun vücudumuza sağladığı daha bir hayli fayda vardır” dedi.

Sıhhatlı potasyum depoyu olan muzun tansiyonu düşürme, kalbi aritmilerden koruma, kas eforsuzluğunu azaltma gibi faydalarının yanı sırra eforlu kemik yapısını da garanti ettiğini kaydeden Küçük, “Çünkü eforlu bir iskelet sistemine sahip olmak tek başına kalsiyum ve D vitaminine bağlı değildir.

Sağlam kemik yapısı için vücudumuzun potasyuma da gereksinimi vardır dolayısıyla potasyumdan zengin bir meyve olması eforlu bir kemik yapısına katkı sağlar. Mutluluk meyvesi diyebileceğimiz muz, strese karşı da iyi çözüm sunmaktadır.

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmasına rağmen yoğun iş günlerinde seriden aç karına evden çıkmak yerine pratik olarak yiyebileceğiniz bir küçük boy muz sizin daha sevinçli, stressiz ve serinkanlı bir gün geçirmenize sponsor olacaktır.

Aynı şekilde gün içinde aç kalarak performans düşüklüğü istemediğimiz için sabah ile öğle arasında yiyebileceğiniz bir adet yerli muz sizin yorgunluğunuzu ve stresinizi azaltacağını da unutmayın.

Lif açısından önemli bir meyve olan muz bağırsak işlevlerini dengeleyerek kabızlığa da ishale de iyi gelmektedir. Eforunu da çoğaldırarak bağışıklık sistemine destek olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Küçük, “Bir dipnot olarak belirtilmelidir ki sevmeyip kabuğu beneklendiği için almadığımız yumuşamış fazla olgunlaşmış muzlar antioksidan tesiri ile kansere karşı koruyucu yapıdadır. Başka Bir Deyişle ne kadar benek o kadar antikanserojen-antioksidan madde demek” diye konuştu.

Bu özellikleri nedeniyle bedelli olan muzda dikkat edilmesi gereken bazı gidişatların olduğunu ifade eden Küçük, bu durumları şöyle sıraladı:

“Kalori ve karbonhidrat oranı yüksektir. Glisemik yük bakımından da dikkatli tüketilmesi gereken bir gıdadır. Ancak bu durumlar sadece kilo sorunu olanlar, diyabetliler ve böbrek yetmezliği olanlar için geçerlidir.

Eğer böyle bir sağlık sorununuz varsa muz tüketiminde porsiyon kontrolü sağlamayı ve yanında protein kaynağı ile tüketmeyi unutmayınız.”

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.