Karaciğerin ağırlaşmasına neden oluyorlar… Sanki filtrelerini arınıyor!

31.01.2019
45
Karaciğerin ağırlaşmasına neden oluyorlar… Sanki filtrelerini arınıyor!

Uzmanlar karaciğer yağlanmasının Türkiye’de her 5 bireyden birinde görüldüğü belirtilirken, rehabilitasyonu mevzusunda muhtelif usullere dikkat sürüklüyor. Karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçmede bize dayanakçı olan usullerden biri ise nebatsal çözümler. Doğa bu açıdan bütün bir şifa kaynağı.Karaciğerimiz sanki bedenimizin fabrikası gibi uzuvların en büyüğü ve en çok çalışanı ona iyi bakmaksa bizim elimizde. İşte Karaciğerimizi sıhhatli yakalamanın natürel çözümleri…

Bedenimizin en ehemmiyetli uzuvlarından biri olan karaciğerin yenilenmesinde sıhhatli beslenme büyük bir ehemmiyet taşıyor. Zehirli Maddeleri atarak yenilenmeyi sağlayan bazı gıdalar, karaciğer sıhhatini doğrudan etkiliyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, karaciğer sıhhatini gözeten gıdaları anlattı…

“HAM SARIMSAK ZEHİRLİ MADDELERİ ATAR”

En iyi antioksidanlardan biri olan sarımsak, karaciğerin yenilenmesinde oldukça ehemmiyetli bir gıdadır. Sarımsak, karaciğer enzimlerini harekete geçirerek zehirli maddelerin bedenden atılmasını sağlar. Antioksidan, allicin ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Sarımsağın kapsadığı sülfür de karaciğerin işlevine dayanakçı olan enzimlerin üretilmesine yardım olur.

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın ham harcanması ehemmiyetlidir.

“AVOKADO KARACİĞER YAĞLANMASIYLA SAVAŞIYOR”

Sıhhatli yağ alımı için en uygun sebze olarak öğrenilen avokado, özellikle kapsadığı omega 6 ile karaciğer yenilenmesini sağlar ve hücrelerin derlenmesine dayanakçı olur. Avokado genellikle salatalarda ya da limon bunalarak dolaysız harcanabilir. Günde bir taneden fazla da harcanmaması önerilir. Bedene sıhhatli yağ sağlayan aynı zamanda da biriken hasarlı yağ asitlerini yok eden avokado karaciğer yağlanmasına karşı ehemmiyetli bir gıdadır.

KARACİĞER İÇİN HEM ÜZÜM HEM DE ÇEKİRDEĞİ FAYDALI…

Sıhhatli bir karaciğer için bırakılmaz bir öbür yiyecek de üzümdür. Üzümşöhret hem kendisi hem de çekirdeği karaciğer sıhhati için ehemmiyetlidir. Yapılan pek çok araştırma üzüm çekirdeğinin karaciğer zararları üzerinde pozitif neticeler verdiğini göstermektedir. Bedeni zehirli maddelerden temizletme gibi hayatsal bir misyonu olan karaciğerin de kendi kendini arınması için üzümün kesinlikle beslenme tasarısında yer alması gerekir.

HİNDİBA KARACİĞER DOSTU

Hindiba yaprakları: karaciğer arkadaşıdır ve karaciğeri gözetici tesiri vardır. Salata içinde ya da çayı yapılarak harcanabilir. Vitamin güzergahından zengin hindiba; sodyum, potasyum ve kalsiyum kapsar. Karaciğerde alana gelebilecek problemler üzerinde tesirlidir ve karaciğer işlevlerini destekleyici tesirleri vardır. Ayrıca sindirimi de basitleştirir. Sıhhatli bir karaciğer ve karaciğer hastalıklarının önlenmesi için kesinlikle tüketilmelidir.

KARACİĞER İŞLEVİNİ İYİLEŞTİRİR

Karahindiba kökü karaciğeri gözetmesi ile öğrenilir. Bu yalnızca karaciğer işlevlerini optimize etmeye dayanakçı olduğu için değil, aynı zamanda enflamatuvar problemleri önlediği ve safra akışını tertip ettiği içindir.

Antioksidanları, dokularda yakalanan zehirli maddeleri uzaklaştırmaya dayanakçı olur. Dahası, yağlı karaciğer gibi rahatsızlıkları önler.

Haftada en az 3 kere çay olarak harcamak idealdir.

BRÜKSEL LAHANASI KARACİĞERİ ARINIYOR

Karaciğerin arınılması için tesirli gıdalardan biri Brüksel lahanasıdır. Brüksel lahanası, karaciğeri yeniler ve hasarlı olan zehirli maddelerin atılmasına dayanakçı olur. Sülfür kapsayan bileşikler içeriği ile karaciğeri zarardan gözetirler ve fazla hormon ve zehirli maddeleri dışarı atma işlevlerini desteklerler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.