Kanserin en ehemmiyetli 10 bulgusu

25.01.2019
557
Kanserin en ehemmiyetli 10 bulgusu

Kanser, özellikle erken aşamada tutulduğunda rehabilitasyon edilebiliyor. Ancak bir hayli doku ve uzuvda ortaya çıkabilen kanser, birbirinden değişik bir hayli bulgu ile kendini gösterebildiği için başka hastalıklar ile karıştırılabiliyor. Bu gidişat erken tanı kısmetini eksilterek, hastalığın rehabilitasyonunu güçleştirebiliyor. İşte kanserin en ehemmiyetli 10 bulgusu…

ANİDEN BAŞLAYAN İŞTAHSIZLIK VE SEBEPSİZ KİLO KAYBI

Aniden başlayan iştahsızlık veya özellikle son 6 ay içinde beden ağırlığının %10’undan aşırısının sebepsiz olarak kaybedilmesi, kanserin en yaygın bulgularından biridir. Ani kilo kaybı özellikle; pankreas, mide, gırtlak, akciğer veya ilerlemiş öteki tüm kanserlerde görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı, guatr ve diyabet gibi hastalıkların da bulgusu olabilir.

İNATÇI YÜKSEK ATEŞ

Herhangi bir soğuk alınlığı ya da gribal enfeksiyon gibi gidişatlar dışında bir anda ortaya çıkan ve tüm müdahalelere karşın geçmeyen inatçı ateş, lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfomanın ehemmiyetli bulguları arasında sayılabilir.

ÇOĞALAN BİTKİNLİK

Öncesine göre giderek çoğalan dinlenme gereksinimi ve hareket halindeyken ivedi yorulma, zorlanma gibi gidişatlar özellikle anemiye neden olan lösemi başta olmak üzere bazı kanser cinslerinin bulgusu olabilir. Bitkinlik; uyku kumpassızlığı, kalp meseleleri, diyabet, fibromyalji ve irinli eklem hastalıkları sebebiyle de oluşabilir.

BEDENDE KANAMA

Herhangi bir darbe veya kaza olmaksızın bedende oluşan morluklar, minik kırmızılıklar biçiminde olan cilt ve ağız içi kanamalar löseminin ehemmiyetli bulguları arasındadır.

CİLTTE İYİLEŞMEYEN YARALAR VE TENDE DEĞİŞİKLİKLER

Tende farklı renkteki asimetrik kirler oluşması veya bedende var olan benlerin gelişmesi, renk değiştirmesi cilt kanserinin en riskli cinsi olan melanomanın bulgusu olabilir. Yara iyileşmesinin geç olması diyabet göstergelerinden biridir.

YUTKUNMA PROBLEMİ VE KRONİK SES KISIKLIĞI

Yutkunmada güçlük ve seste uzun süreli kısıklık, özellikle yemek borusu ile gırtlak kanserlerinin bulgusu olabileceği unutulmamalıdır.

İDRARDA VEYA DIŞKIDA KAN GÖRÜLMESİ

İdrarda kan görülmesi hastalar tarafından idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı hastalığının bulgusu olarak düşünülebilir. Ancak bu bulgu böbrek veya idrar kesesi urunun habercisi de olabilir. Hemoroid bulguları ile karıştırılabilen dışkıda kan görülmesi de sütun kanserinin bulgusu olabilir.

SEBEBİ MEÇHUL SIZILAR

Bedende başlayan sebepsiz ve geçmeyen sızılar ur habercisi olabilir. Sızıların şiddeti, urun oluştuğu yere göre değişebilir.

BEDENDE OLUŞAN ŞİŞLİKLER

Vücudun muhtelif yerlerinde oluşan şişlikler bir hayli kanser cinsinin bulgusu olabilir. Ayrıca fark edilen şişlikler kanserin ilk safhasının habercisi olabileceği gibi son safha göstergesi de olabileceği unutulmamalıdır.

TEDİRGİN EDEN ŞİKAYETLER

Israrla devam eden, bireyi tedirgin eden ve sebebi söylenemeyen şikayetlerin kesinlikle kanser ile ilişkisi incelenmeli, müddet kaybetmeden hekime müracaat etmeli ve gerekirse ileri muayeneler yapılmalıdır.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.