Kan damarlarını daralttığı ortaya çıktı!

21.02.2019
50
Kan damarlarını daralttığı ortaya çıktı!

Bazen kan damarlarınız beden ısısı kaybını eksiltmek, kan tazyikini dengelemek, muhakkak uzuvlara oksijen ve gıda yollamak, kan veya akışkan kaybını önlemek için daralır. Bununla beraber, öteki vaziyetlerde, yediğimiz besinler kan damarlarımızı daraltabilir ve bu da yüksek tansiyon ve baş sızılarına neden olabilir. İşte kan damarlarınızı daraltan o yiyecekler…

MEYAN KÖKÜ

Meyankökü, popüler bir akdeniz nebatıdır. Bazı insanlar öksürük, mide ekşimesi, boğaz sızısı gibi problemlerin rehabilitasyonunda meyankökünü seçim eder. Meyan kökü, sodyum yakalanmasına neden olan bir bileşik olan glisirizik asit kapsar. Meyankökü, bir hayli hastalığa rehabilitasyon olsa da birkaç hafta süresince günlük olarak harcandığında, yüksek tansiyona neden olabilir.

KAFEİN

Çay veya kahve içmenin baş sızısını neden hafifletiğini hiç merak ettiniz mi? Migren sızısı yaşadığınızda kan damarlarınız genişler ve kanla dolup sızıya yol açar. Kafeinli bir meşrubat içtiğinizde kan damarlarınız büzülür, fazla kanı uzaklaştırır ve sızıyı azaltır.

TRANS YAĞLI GIDALAR

Kek, çörek, mikrodalga patlamış darı, çoğu margarin, bisküvi ve krema dolgulu şekerlerdeki yağlar, kötü kolesterolünüzü yükselttiğinden atardamarlarınızı tıkayabilir. Yağlı et kesimleri de kolesterol seviyenizi yükseltebilir.

YÜKSEK TUZLU GIDALAR

Sodyumun kan tazyikini çoğaldırdığı araştırmalar ile kantılanmıştır. Bol ölçüde sodyum aldığınızda bedeniniz suyu meblağ, bu da kan hacmini artırır. Bu vaziyet netice olarak kan tazyikini yükseltir. Bu çoğalış, bazen tansiyon arterlerinizi güçler ve kan damarlarına hasar verebilir. İşlenmiş besin alımınızı eksiltmek, tuz alımınızı eksiltmek için basit bir yol olacaktır. Ancak işlenmiş yiyeceklerden sakınamıyorsanız sodyum ölçüyü az olan gıdaları seçim edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.