Isırgan Otunun Saçınıza Bereketleri

29.03.2019
81
Isırgan Otunun Saçınıza Bereketleri

Isırgan otu, saçınıza bakım uygulamak için kullanabileceğiniz nebat cinslerinden biridir. Nelere iyi geldiğini biliyor musunuz? Bu yazıda daha aşırısını öğrenebilirsiniz.

Isırgan otunun kepek ve saç dökülmesiyle gayrette size dayanakçı olacağını öğreniyor muydunuz? Doğru duydunuz; bir hayli yerde kendiliğinden natürel olarak yetişen bu nebat saç bakımı ismine eforlu bir bileşendir.

Saçlarınız, çok rakamda değişik çevresel etmenden etkilenebileceği göz önüne alındığında belli bir itinaya lüzum dinler. Buna ek olarak, özgür radikallerin kafa teninizdeki tesiri çok eforludur. Cildin bozulmasına ve kepek ve öteki meselelere neden olurlar.

Neyse ki, saçınıza hak ettiği itinayı göstermek için yararlanabileceğiniz, zararlara karşı koyma ve saçın uzamasını destekleme ve parlaklığını artırma vb. amaçları sağlama bağlayan birkaç seçenek mevcut. Oldukça tesirli bu seçeneklerin çoğunun tamamen natürel olduğun altını çizmemiz gerekir.

Isırgan otu

Isırgan otu yaygın olarak öğrenilen bir nebattır. Nemli bölgelerde yetişir. Genellikle, bir su kaynağı göl, dere, gölet vb. yakınında gelişir. Hakikatinde, bazen, insanların her ne pahasına olursa olsun bahçelerinde ortadan kaldırmaya çalıştıkları ot grubunun bir parçasıdır.
Isırgan otu muhtelif özelliklere sahip bir nebattır: anti-bakteriyel, anti-histamin, temizletici ve anti-enflamatuvardır. Bu sebeple, genellikle çay veya tonikler bünyesinde kullanılsa da, başka bir hayli kullanım alanı vardır.

Misalin nebatsal yiyecek dükkanlarında, kapsüller halinde bulabilirsiniz. Bununla beraber, bu ne en yaygın ne de en yararlı kullanım biçimidir. Ayrıca doğrudan yiyerek de harcayabilirsiniz misalin salatalarda.

Isırgan otunun saçınıza bereketleri

Isırgan otu saçınıza hak ettiği itinayı sağlamak mevzusunda çok verimlidir, zira kafa teninizdeki yağ imalini dengelemeye ve biriken özgür radikalleri özgür vazgeçmeye dayanakçı olur. Netice olarak, kılcal damar sıhhatini teşvik eder.

Bu nebata bilindik olan insanlar genellikle tüm avantajlarından faydalanmak için günlük şampuanlarına birkaç tane ısırgan yaprağı ilaveler. Öte yandan, ev imali saç maskelerinde, toniklerde ve daha başka bir hayli mahsulde ısırgan otuna denk gelebilirsiniz.

1. Saç Dökülmesini Önler

Kan akışını uyarması sebebiyle, saç foliküllerini daha eforlu hale getirir ve bu da dökülmelerini ya da kırılmalarını önler.

2. Yağ imalini dengeler

Günlük saç bakımı mevzubahisi olduğunda yağ en karışık mevzulardan biridir. Bununla beraber, çok yaygın bir meseledir ve bir çözümü vardır.

Fazla sebum ve biriken yabancı parçacıklar çok can sıkıcı neticeler doğurabilir. Neyse ki, ısırgan otu gibi bir nebat fazla yağ yapımının dengelenmesine dayanakçı olur.

Bunu nasıl yaparsınız?

Saçınızı zehirli maddelerden temizleterek ve kafa teninizde yağ imalinde çoğalışa neden olan bakterilerle gayret ederek.

3. Saçınızı Güçlendirir

Daha evvel bahsedilen bereketleri göz önüne alındığında, kumpaslı ısırgan otu kullanımı sayesinde saçlarınız fark edilir derecede kuvvetlenir. Bununla beraber, bu nebatın gizemi yalnızca vitamin ve mineraller açısından zengin olmasında değil, aynı zamanda eforlu bir nem kaynağı olmasında saklıdır.
Saçınızı yıkayarak ve ıslatarak, saçınızın hacmini ve uzamaya yeni başlayan saç tellerinin niteliğini artırır. Bu sebeple, ısırgan otunu takribî olarak bir hafta kullandıktan sonra saçlarınız daha sıhhatli görünecektir. Bir ay sonrasında ise harikulade saçların tadını çıkaracaksınız.

Bu nebattan nasıl faydalanılır?

Bu nebatın saç bakımı mevzusunda sunduğu tüm avantajlardan faydalanmak için taze ısırgan yapraklarından çay yapabilirsiniz.

  • Taze ısırgan otu satın alın veya bahçenizden toplayın, bir tencerede 200 ml veya bir bardak su kaynatın.
  • Su kaynamaya başladığında, ısırgan otunu içine ilave edin ve ocağın altını kısın.
  • 5 dakika bekleyin ve ocağı söndürün.
  • Bu çayı içebilir ya da her zamanki sıradan şampuanınızla saçlarınızı yıkadıktan sonra doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz.
  • Bu operasyonu sık sık yineleyin ve azar azar, neticeleri göreceksiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.