İngiltere’de ‘Soluk Biyopsisi’ testine başlandı

25.01.2019
26
İngiltere’de ‘Soluk Biyopsisi’ testine başlandı

İngiltere’de bir hastanede kanser teşhisinde devrim yaratabilecek soluk testi sınamalarına başlandı. ‘Soluk Biyopsisi’ ismi verilen makineyle, kanser bulgularının tespit edilmesi hedefleniyor.

İngiltere Addenbrooke Hastanesi’nde kanser teşhisinde devrim yaratabilecek soluk testi sınamalarına başlandı. Cambridge’deki bu hastanede 2 sene sürecek olan sınama, kanser hastalarının yanı gizeme sıhhatli insanların da dahil olduğu bin 500 birey üzerinde yapılacak.

YEMEK BORUSU VE MİDE KANSERİ TESTİ İLE BAŞLAYACAK

Başlangıçta yemek borusu ve mide kanseri kuşkusu olan hastalarda yapılacak sınamalar; daha sonra prostat, böbrek, karaciğer, pankreas ve idrar kesesi kanserlerini de içerecek biçimde genişletilecek. Sınamalar, İngiltere’nin Kanser Araştırmaları Vakfı Cancer Research UK ile makineyi geliştiren İngiliz firmayı Owlstone Medical’ın ortak çalışması olarak yapılıyor.

CİHAZA 10 DAKİKA ÜFLENİYOR

Deneklerin soluk makinesine 10 dakika üflemesi ile elde edilen ve uçucu organik bileşikler UOB olarak adlandırılan moleküller, araştırılmak üzere laboratuvara gönderilecek.

YAYGIN KULLANIMA AÇILABİLİR

Vücudumuzdaki hücreler banal metabolik harekâtların bir parçası olarak muhtelif UOB’ler üretiyor. Bu moleküller akciğere erişerek solukta ortaya çıkıyor. Kanserin bu UOB’lerde fark edilir farklılıklara neden olduğu hipotez ediliyor. Sınamalarda doğru ve emin neticeler alınması halinde, bu makineler muayenehanelerde yaygın kullanıma açılabilir.

TESPİTTE TESİRLİ

Owlstone Medical firmasının kurucusu ve idareyicisi Billy Boyle, kan ve idrar testlerinin yanı gizeme soluk testinin de erken teşhise dayanakçı olacak biçimde kullanılabileceğini söylüyor. Boyle, “Teknolojimiz, soluktaki UOB’leri tespit etmede oldukça tesirli oldu. Muhtelif kanser hastalarında erken teşhis sağlama gibi ehemmiyetli bir mevzuda bunu uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.