Her gün 1 bardak pirinç suyu içmenin olağanüstü yararları! Pirinç suyunu nasıl harcarsak daha verimli olur?

14.03.2019
108
Her gün 1 bardak pirinç suyu içmenin olağanüstü yararları! Pirinç suyunu nasıl harcarsak daha verimli olur?

Uzak Doğu yemeklerinin bir numaralı yiyeceği pirinç, ülkemizde de üretiliyor. Osmanlı mutfağının en galibiyetli lezzetlerinin kilit yiyeceği olan ve hoşlanarak harcadığımız pirincin verimleri de saymakla bitmiyor. Pirinç, B1, B2, E vitaminleri, demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Sulak alanlarda yetişen ve dünya popülasyonunun yarısından aşırısının sıklıkla harcadığı pirincin insan sıhhatine yararları nelerdir? Pirinç suyu verimli mıdır? Pirinç suyunu kapsasak bedenimize ne fayda sağlar? Tüm bu suallerin yanıtlarıyla beraber işte pirinç ve pirinç suyu hakkında her şey…

PİRİNÇ SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

Asyalı bayanların saçlarının erken beyazlamamasının sebebi her gün pirinç suyu ile saçlarını yıkadıklarından dolayıdır. Hoşluk gizemleri olan pirinç kapsadığı antioksidan sayesinde saç köklerini kuvvetlendirir. Kuvvetlenen saç köklerinde kepeklenme, beyazlama, dökülme ve aşınma gibi gidişatların yaşanma ihtimali düşer.

Antioksidan bakımından zengin olan pirinç yalnızca saça döküldüğünde değil aynı zamanda içildiğinde de fayda sağlar. Bedendeki özgür radikalleri idrar yolu ile atarak kanserli hücrelerin yaradılışını maniler. Özellikle yemek borusu, mide ve bağırsak kanserlerini önleyen pirinç suyu sindirimi basitleştirir.

Kolesterol seviyesi düşük olduğundan harcandığında bedendeki kolesterol seviyesini artırmaz böylece damarların tıkanmasını önler. Aynı zamanda kalp hastalıklarının yaşanmasını da eksiltir. Yağ kapsamadığından obezite gibi ciddi hastalıklara da taban hazırlamaz.

Kumpaslı harcandığında içeriğindeki nişasta bağırsaklardaki florasını kumpaslar. Bu sayede ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanma ihtimali eksilir.

Yemeklerden evvel bir bardak harcanan pirinç suyu evvelden mideyi dengelediğinden metabolizmayı süratlendirir. Kilo vermeyi basitleştirir.

Antiseptik özelliği sayesinde tonik olarak kullanıldığında ciltte deforme olmuş hücreleri yeniler. Sivilce ve iltihaplı sivilce yaradılışını eksiltir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda yanık ve döküntülü cilt hastalıklarında da kullanıldığında iyileştirmeyi süratlendirir.

Kaynak: Yasemin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.