Konutta uygulayacağınız bu usulle diş taşlarından anında kurtulun!

25.01.2019
930
Konutta uygulayacağınız bu usulle diş taşlarından anında kurtulun!

Diş pakliği sıhhatimiz için çok ehemmiyetli bir etmendir. Günlük bakımı iyi yapılarak hekimlerin öneri ettiği bir biçimde fırçalama harekâtının yapılması gerekir. Diş taşı pakliği ise günümüzde bir hayli şahsın yaptırdığı bir bakımdır. Peki diş taşlarından konutumuzda kendimiz basit usullerle kurtulabilir miyiz? Bu sualin yanıtı evet. Öyleyse bu usullerden kimilerini gelin beraber öğrenelim…

LİMON VE NANE YAĞI İLE DİŞ TAŞI TEDAVİSİ

Suyu azıcık bunalmış limon ve nane yağı karıştırın ve karışımı ağzınızı iyice durulamak için kullanın.

BİBERİYE VE NANE İLE TARTAR TEDAVİSİ

Bu iki maddeyi su ile karıştırın ve takribî 15-20 dakika bekletin. Yalnızca akışkan alın ve ağzınızı iyice yıkayın.

ALOE VERA JEL VE GLİSERİN KULLANIN

Aloe Vera Jel, Gliserini, sodyum bikarbonat, bunalmış limon ve azıcık su. Karıştırın ve her gün yıkayın ve tartar kaybolduğunu gördüğünüzde haftada bir veya iki kereye düşürün.

LİMON İLE DİŞ TAŞI TEMİZLEME

Normal fırçalama sonrası azıcık limon suyuna daldırın. Fırçayı hafif hareketlerle dişlerinize sürtün ve ılık su ile durulayın. Bir hafta içinde dişleriniz daha beyaz olacak!

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI DİŞ TAŞI TEDAVİSİ

Bazı hindistancevizi yağı akışkanlaşıncaya kadar eritin ve bakterileri ağzından çıkarmak için bir gargara olarak kullanın.

PORTAKAL KABUĞU

Kabuğu doğrudan dişlerinize sürtün ve birkaç dakika gibi vazgeçin. Ardından su ile durulayın. Kabuklar ağzındaki mikroorganizmaları öldürecek.

CEVİZ

Malzemeler

  • 40 gr ceviz kabuğu
  • 1 su kadehi su

Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en tesirli ve natürel usulüdür. Ceviz kabuklarını bir kadeh suyun içine koyup 20 dk kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya vazgeçin. Diş fırçanızı soğumuş olan bu suda 10 dakika bekletin. Bu suyla dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 kere devam edin.

ÇİLEK

Malzemeler

  • Küçük bir domates
  • Çilek

Domates ve çileği blenderdan geçirip hamur haline getirin. Bu hamuru dişlerinize uygulayın ve beş dakika bekletin. Ağzınızı suyla durulayın. Haftada iki kere tekrarlayın.

KARBONAT

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tutam tuz
  • Diş fırçası

Karbonat antibakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarı yok eder, ayrıca dişlerin beyazlamasına da destekçi olur. Antrasit içeriği ile ağız içi pH seviyesini dengeler. Tuz da antimikrobiyal madde olduğundan kısa vakitte plak ve tartarlardan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırıp, diş fırçanızı nemlendirip bu karışıma daldırın. Dişlerinizi kibarca bu karışımla fırçalayın. Ardından ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün. Bu usule gün fazla başka bir deyişle birer gün ara verip devam edin.

SUSAM

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı susam
  • 1 diş fırçası

Bir yemek kaşığı susamı çiğneyin fakat yutmayın. Susam ağzınızdayken dişlerinizi kuru bir diş fırçasıyla fırçalayın. Ardından suyla durulayın. Haftada iki kere buna devam edin. Susam natürel peeling sayesinde dişlerinizi temizler.

PEYNİR

Peynir, diş plağına neden olan asiti önlemeye destekçi alkali salya imali sağlar. Dişleriniz çevresinde gözetici bir katman oluşturarak, diş plağına neden olan asitin, dişlerinize hasar vermesini önler.

TARTAR NİYETLİ DİŞ MACUNU KULLANIN

Tartari durdurmak ve ağzınızı rastgele bir enfeksiyona karşı arınmak için kullanılan diş macunu kullanın ve içinde bulunan kimyeviler tartarları kırar ve bir daha ortaya çıkmasını önler.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.