Et yemeyen netlikle tüketmeli! Faydalarını şuura mutfağınızdan beceriksiz etmeyeceksiniz

17.02.2019
205
Et yemeyen netlikle tüketmeli! Faydalarını şuura mutfağınızdan beceriksiz etmeyeceksiniz

Beyaz leblebinin fantastik faydalarını öğrenenler onu devamlı tüketmek istiyor. Özellikle uzmanlar tarafından et yemeyen bireylere öğüt edilen beyaz leblebinin faydalarını ve zararlarını haberimizde bulabilirsiniz…

Beyaz leblebinin faydalarını gören nebat bazlı olan bu gıdayı devamlı tüketmek istiyor. Beyaz leblebinin faydaları arasında sindirimi iyileştirme, kalp hastalıklarını temkine, kan tazyikini dengeleme ve genetik hastalıklar ve kanser riskini azaltma gibi faydaları yer almaktadır. Ayrıca beyaz leblebi kemik ve saç sağlığını iyileştirici özelliğe sahiptir.

Antik çağlarda insanlar beyaz leblebinin, sperm sayısını çoğaldırmak, hatta böbrek taşı rehabilitasyonuna destekçi olmak gibi tıbbi faydalar sunduğuna inanıyordu. Aynı zamanda beyaz leblebi Yunanlılar ve Romalılar arasında da oldukça popüler bir besindir.

BEYAZ LEBLEBİNİN BESİN BEDELLERİ

Beyaz leblebi içerisinde altta vermiş olduğumuz vitamin ve mineralleri içermektedir.
Bitki bazlı dolu protein
Diyet lifi ve karbonhidratlar
Demir , çinko , magnezyum , folat ve fosfor
Aynı zamanda antioksidan ve mineral kaynağıdır

Beyaz leblebin içerisinde niasin , C vitamini , A, B6, B12 gibi bir dizi temel vitamin kapsar.

BEYAZ LEBLEBİNİN FAYDALARI

Beyaz leblebi, sindirimi optimize ederek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye destekçi olan yüksek miktarda çözünebilir lif içeri. Olağan insülin ve kan şekeri seviyelerini sağlayarak diyabetin gelişmesine mani olmaktadır.

KİLO KAYBINI SAĞLAR

Zengin protein kaynağı olması ve içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde uzun zaman tok kalmanızı sağlar. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo vermenize destekçi olabilir.

SİNDİRİMİ GELİŞTİRİR

Beyaz leblebi lif kaynağı olmasından dolayı bağırsak hareketlerini kumpaslı tutarken, iltihap, kramp, şişkinlik ve kabızlığı giderir. Bu da besin sindiriminin emilimini artırabilir ve yemeğinizin besin kıymetini en iyi şekilde sağladığınızdan emin olabilirsiniz.

KALP HASTALIĞINI MANİLER

Beyaz leblebi de yer alan yüksek çözünebilir lif seviyeleri, kolesterol seviyelerini dengelemeye destekçi olur ve ateroskleroz , kalp krizi ve felçlerin önlenmesine destekçi olur.

PROTEİN KAYNAĞIDIR

Beyaz leblebi büyüme ve sihrime için gerekli olan proteinlerin yanı sırra vücudunuzu onarmak için önemli bir kaynaktır. Eğer sağlıklı bir şekilde beslenmediğinizi düşünüyor ve vücudunuzun yeteri kadar protein almadığını düşünüyorsanız beyaz leblebi ideal bir seçenek olacaktır. Çok fazla et tüketen biri değilseniz balanslı bir şekilde her gün bir avuç beyaz leblebi tüketebilirsiniz.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Beyaz leblebi de bulunan antioksidan bileşikler arasında polifenoller , fıtoutrientler , beta- karoten gibi anahtar vitaminler bulunur. Bunlar vücuttaki stresi azaltır ve kronik hastalıkları önler. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan mahsulleri olan serbest radikalleri inceler, bu da sağlıklı hücrelere mutasyona neden olabilir. Bu antioksidanlar vücudu korunmasına destekçi olabilir kanser, koroner kalp hastalıkları, maküler dejenerasyon ve hatta bilişsel bozukluklar gibi Alzheimer ‘in ve Parkinson hastalığının da önüne geçer.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Demir, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko bakımından zengin olan beyaz leblebi, kemik sağlığı açısından son derece sağlıklıdır. Bu minerallerin çoğu, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmek ve osteoporoz gibi yaşa bağlı gidişatları önlemek için gereklidir.

GENETİK BOZUKLUKLARI ÖNLER

Folat, özellikle kadınlar için bir hayli farklı nedenden dolayı önemli bir vitamindir. Düşük folat seviyeleri, nöral tüp defektleri ve çocukların doğumu ile ilgili diğer karışıklıklarla yakından ilişkilidir. Gebelikte diyete folat bakımından zengin beyaz leblebi ilave edilmesi bebeğin sağlıklı beslenmesini sağlamak için lezzetli bir yoldur.

KAN BASINCINI KORUR

Düşük tansiyonu gözetmenin en önemli yollarından biri, düşük sodyumlu düşük tuzlu bir diyete girmektir. Tabii olarak sodyumda düşük olan beyaz leblebi, yüksek tansiyonu düşürmede destekçi olur.

Yüksek protein ve demir içeriği sayesinde beyaz leblebi saç dökülmesi yaşayanlar için harika bir tabii yardım görevi görebilir. Beyaz leblebiler A vitamini , omega 6 yağ asitleri ile birlikte, B ve E vitaminleri kapsar. Bu vitaminlerin her biri kafa deriyi sağlığını geliştirmek ve kan dolaşımını çoğaldırmak için oldukça fayda sağlayacaktır.

GÖZ SAĞLIĞINI ARTTIRIR

Beyaz leblebinin içerisinde yer alan A C ve E vitaminleri, göz sağlığınızı korumanıza destekçi olmaktadır.

MEME KANSERİNE KORUR

Beyaz leblebinin kumpaslı olarak tüketilmesi, gece terlemeleri, ruh hali başkalaşımları ve sıcak basmaları gibi menopoz ve menopoz sonrası semptomlara karşı güvenli ve tabii bir yol olabilir. Beyaz leblebi, vücudun tabii dişi hormonu östrojenini taklit eden fitoöstrojenler olarak bilinen nebat hormonlarına içerir. Ayrıca meme kanseri ve osteoporoz gibi kadınları yaygın olarak etkileyen hastalıklara karşı da korumaya destekçi olurlar.

BEYAZ LEBLEBİNİN ZARARLARI

Her yararlı olan besin gibi beyaz leblebi de tüketimi abartı etildiğinde muhtelif vücudunuzda bir takım sağlık sorularına neden olabilir. Beyaz leblebinin tüketimi abartı etildiğinde sağlığınıza olan zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Beden tarafından ürik aside dağılınabilen ve böbrek taşları, safra taşları ve gut gibi muhtelif sağlık koşullarına neden olabilen pürinlere sahiptirler. Bu koşullardan gelişigüzel birinden muzdarip olursanız, beyaz leblebi tüketmemeye itina göstermelisiniz.

Beyaz leblebide var olan yüksek lif ve nişasta içeriği, bazılarında sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu durumda en iyi çözüm, yavaş yavaş diyetinize dahil etmek olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.