Erkekler için büyük nimetmiş! Domatesi pişmiş harcarsanız…

28.02.2019
50
Erkekler için büyük nimetmiş! Domatesi pişmiş harcarsanız…

Aktüel sayılara göre prostat kanseri gelişmiş ülkelerde erkeklerde en sık görülen kanser cinsiyken, Türkiye’de ise prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser cinsi. Prof. Dr. Cemil Uygur ve Bevliye Uzmanı Dr. Tolga Muharrem Okutucu beslenme ve yaşam stili uygulayacak bazı farklılıkların prostat kanseri tehlikesinin eksilmesinde pozitif tesirlerinin olduğunu belirtti. İşte prostat kanserinden gözeten besinler…

Mesane kanserinin dünya genelinde kanserler arasında 11. sırada yer alırken, erkeklerde tehlike daha fazla. Mesane urlarının erkeklerde görülen kanserler arasında 7. sırada olduğunu vurgulayan Bevliye Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur ve Bevliye Uzmanı Dr. Tolga Muharrem Okutucu “Bu da her sene, her 100 bin bireyde takribî 9 erkek ve 2,3 bayan hastaya karşılık geliyor.

Prostat kanseri, ürotelyal tümörler, böbrek kanseri, testis tümörleri, böbrek üstü bezi urları, üretra ve penis kanserleri, retroperitoneal tümörler ve üriner sistemdeki uzuvlara başka uzuvlardan atlayan tümörler üroonkoloji biliminin çalışma alanı içinde yer alıyor” dedi.

DOMATES, MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ ARTMALI

Bevliye Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur ve Bevliye Uzmanı Dr. Tolga Muharrem Okutucu beslenme ve yaşam stili farklılıklarının ispatlanmış bir tesirinin olmamakla beraber; perhizle alınan hayvansal yağların eksiltilmesinin, yağ seçiminin zeytinyağı yönünde kullanılmasının, pişmiş domates, meyve ve sebze tüketiminin artırılması ve her gün düzenli yürüyüş/ağır olmayan sporların prostat kanseri tehlikesinin eksilmesinde pozitif tesirlerinin olduğunu belirtti.

ERKEKLERİN BAŞ DÜŞMANI!

1. Sigara/Tütün

Özellikle mesane ve böbrek kanseri gelişimiyle doğrudan ilişkilidir.

2. Kimyasallar

Boya, petrol, ten, metal gibi sektörlerdeki endüstriyel kimyevilerle karşı karşıya kalmak, mesane kanseri için tehlike etkenleri arasındadır.

3. Obezite

Böbrek urları için ehemmiyetli bir tehlike faktörüdür.

4. Makûs genler

Özellikle prostat kanseri gelişiminden ağırlıklı olarak mesuldür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.