Dulavrat otu kökünün yararları nelerdir?

16.02.2019
104
Dulavrat otu kökünün yararları nelerdir?

Dulavrat otu kökü, hastalıklarla mücadele eden, antioksidanlar ile dolu tabii bir antibakteriyeldir. Dulavrat otu kökünün sağlığımız açısından muhtelif yararları bulunmaktadır. İşte dulavrat oku kökünün hiç dinlemediğiniz yararları.

Kanı arındırır

Çalışmalar, dulavrat otunun detoksu ile uzuv sağlığını iyileştirebildiğini göstermektedir. Aynı zamanda cilt yüzeyine sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder.

Lenfatik sistemi güçlendirir

Dulavrat kökü, kanı temizleyerek ve lenfatik sistemin sağlığını iyileştirir. Ayrıca muhtelif hastalıklarla da mücadele eder.

Tabii diüretik olarak çalışır

Dulavrat otu kökü, böbrekleri uyarmak ve detoksifikasyon indüklemek için tabii bir idrar söktürücü olarak çalışır. Vücudun fazla su ve sodyumdan oluşan şişkinliğini önlemek için idrara çıkma operasyonunu destekler.

Cildi iyileştirir

Dulavrat otu kökü, cerahatli sivilce egzama, sedef hastalığına iyi hasılat. Enflamasyonu azaltmak ve tahriş olmuş cildi serinkanlılaştırmak için vücudu dahili olarak soğutur.

Diyabete karşı korunma yapar

Dulavrat otu inülin adı verilen çözünür ve prebiyotik bir lif kapsar. İnülin, sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur ve tabii olarak kan şekeri seviyesini de düşürür.

Kanserle mücadele eder

Dulavrat otu içerisinde arktiken kapsar. Araştırmalar, arktikenin, insan akciğer kanseri hücrelerini, karaciğer kanseri hücrelerini ve mide kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Artrit’i geliştirir

Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde dulavratı otu kökü, artrit semptomlarını iyileştirme özelliğine içerir. Uluslararası Romatizmal Hastalıklar Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, dulavrat otu, eklem hastalığından muzdarip olan hastalara iyi gelmektedir.

Büyümüş dalağın rehabilitasyonuna yardımcı olur

Dulavratı otu, karaciğer sağlığını iyileştirirken dolaşıma teşvik eder ve irinle savaşarak genişleyen bir dalağı rehabilitasyon eder.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.