Diyabetle savaşan 20 yiyecek

03.03.2019
5.093
Diyabetle savaşan 20 yiyecek

Tip 2 diyabetinizden kurtulmak ya da en azından tehlikesini eksiltmek istiyorsanız veya Tip 1 diyabetinizi hakimiyet altında yakalamak istiyorsanız yeme alışkanlıklarınıza ilave edeceğiniz yiyeceklerle bu mümkün.

Diyabetin tüm dünyada süratle çoğalması dikkatleri hastalıktan korunmada alınacak temkinlere çeviriyor. Hareketli hayatın yanı sıra balanslı ve kumpaslı beslenme de diyabetle çabada çok ehemmiyetli role sahip. Ancak bu çabada bazı gıdalar öne çıkıyor. İşte o yiyeceklerin en ehemmiyetlileri:

Kuruyemişler: Sıhhatli yağ bulundurma açısından oldukça zengin olan kuruyemişler balanslı harcandığı takdirde kan şekeri hakimiyetini kolaylaştırıyor.

Çekirdek: Kuruyemişlerden olan kabak çekirdeği Omega 3 açısından oldukça zengin. Düşük karbonhidrat bedeline sahip bu yiyecek kan şekerinizi dengelerken aynı zamanda bir demir ambarı. Balanslı harcandığı takdirde ay çekirdeği de iyi bir tercih ancak kabak çekirdeği özellikle harcanması gereken yiyeceklerden. Yeniden de porsiyon ölçüsünü ayarlamayı andırdırmakta fayda var.

Balık: En sıhhatli protein kaynaklarından biri olan balık, Omega 3 deoposu olması bakımından yalnızca diyabet hastalarının değil herkesin harcaması gereken bir gıda.

Kırmızı meyveler: Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için antioksidan ve lif ambarı olan kırmızı meyveler insülin üretmeye takviyeci olurken Tip 1 diyabet hastaları için de kan şekerini dengeleme açısından oldukça ehemmiyetli.

Baklagiller: Lif ambarı olan baklagiller, yalnızca diyabet hastalarının değil hakikatinde herkesin haftada en az iki defa harcaması gereken yiyecek grubunda. Düşük karbonhidrat bedeline sahip bu gıdalar, kandaki şeker oranını dengeliyor.

Brokoli: Brokoli için ‘diyabet hastaları için var olan bir sebze’ demek hiç de yanlış olmaz. Diyabetle natürel olarak savaşan bu sebze kan şekerini dengelerken günlük Gereksinimini De karşılıyor.

Kıvırcık lahana: Brokoli gibi kıvırcık lahana da çok düşük karbonhidrat bedeline sahip olmasıyla öğrenilen bir sebze. Antioksidan ambarı olan bu yiyeceği herkesin harcaması gerekiyor.

Avokado: Omega 3 ambarı olan avokado kalp ve tansiyon rahatsızlıkları için anahtar gıdayken diyabette de kan şekerini dengeliyor.

Yoğurt: Türk mutfağının bırakılmazlarından biri olan ve içinde bulundurduğu yüksek ölçüde kalsiyum ölçüsüyle günlük yemek alışkanlığında belirli olması gereken yoğurdun Tip 2 diybaet tehlikesini eksilttiği ortaya çıktı.

Çay: Uzmanlar şekersiz olmak kaydıyla yeşil çay ya da siyah çayın her gün harcanması gerektiğini söylüyor. Yoğun ölçüde antioksidan kapsaması sayesinde ise kan şekerni ayarlamaya takviyeci.

Keten tohumu: Sıhhatli yağ, lif ve protein ambarı olan keten tohumu diyabetle savaş için aranan yiyecek.

Elma: Kolesterol ve kalp rahatsızlığı yaşayanlar için aranan yiyecek olan elma, kan şekerini dengelemesiyle diyabetle savaşmak için de saklı silahlardan biri.

Sarımsak: Sarımsak kanser rizkini eksiltirken kolesterolü dengeler ve kan tazyikini kumpasa sokar. Bu sebeple diyabetle savaşta belirli harcanması gereken yiyeceklerden biri.

Ispanak: Lifli yeşil yaprakları sayesinde diyabet hastaları için uzmanlar tarafından belirli öneriliyor.

Bitter çikolata: Az şekerli, bol kakaolu bitter çikolata zengin antioksidan kaynağı olması bir mukavemetini de eksiltiyor.

Kuşkonmaz: Türk mutfağında kendine yeni yeni yer edinmeye çalışan kuşkonmaz, insülin imalini çoğaldırdığı için özellikle Tip 2 diyabet hastalarına öneriliyor.

Tarçın: Tarçın, tatlı gereksinimini giderebilecek iyi bir baharat. Ayrıca araştırmalar, tarçının kan şekerini dengelediğini kanıtladı.

Yulaf: Lif ambarı olan yulaf şekerin içinde bulunan yüksek karbonhidratı dengeleme mevzusunda uzman.

Zeytinyağı: Sıhhatli bir yaşam şeklinin bırakılmazı olan zeytinyağı, kan şekerini dengeliyor.

Tatlı patates: Patatesin aksine tatlı patates, insülin direcini eksiltiyor, kolesterolü düşüryor ve kan şekerindeki çoğalışı önlüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.