Çok tok yakalıyor diyetisyenler belirli öneriyor…

01.02.2019
250
Çok tok yakalıyor diyetisyenler belirli öneriyor…

Son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz karabuğday kapsadığı yüksek gıda kıymetleriyle sıhhatli hayat severlerin dikkatini sürüklemeye muvaffak oldu. Karabuğdayı diyetisyenler de tok yakalaması ve bedenimize sağlağığı yararlardan dolayı öneriyor. İşte Karabuğdayı harcamanız için 13 sebep…

Karabuğday, yüksek gıdasal bedele sahip protein ve ehemmiyetli seviyelerde perhiz lif, bazı ehemmiyetli vitaminler B1, B2 ve E vitaminleri ve mineralleri kapsayan bir hububat cinsidir.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger; bulgur, pirinç, irmik, makarna yerine kullanabileceğimiz sıhhatli hububat seçeneği olan karabuğdayı mutfaklarımızda sıkça kullanmamız için 13 sıhhatli sebebi açıklıyor…

1-Kumpaslı karabuğday harcayan bireylerin kalın bağırsaklarının daha sıhhatli çalıştığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.

2- Karabuğday proteinlerinin biyolojik kıymeti %90’ın üzerindedir. Bu bedel, misal protein olarak kabul edilen anne sütü ile yumurta proteinlerinin sahip oldukları %100 biyolojik bedeline çok yakındır ve bu surattan karabuğday proteinleri hemen tüm öbür meyve-sebze ve tohumların proteinlerine göre besleyicilik açısından daha kalitelidir.

3-Yapılan araştırmalar karabuğdayın kumpaslı tüketiminin yüksek kolesterolü düşürmede tesirli olduğunu göstermiştir.

4-Lif içeriğinin yüksek olması ve düşük glisemik indeksi nedeniyle diyabeti olan şahıslar rahatlıkla tüketebilir.

5- Yüksek lif içeriği nedeniyle tok meblağ ve kan şekerini dengeleyerek obeziteye karşı gözetir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.