UA-133710256-1

Bu çayı akşam yemeğinden evvel demleyip için… İşte konutta natürel öksürük şurubu!

06.02.2019
208
Bu çayı akşam yemeğinden evvel demleyip için… İşte konutta natürel öksürük şurubu!

Karabiberi baharat olarak yemeklerimizde sıkça kullanırız. Pek çok verimi olan karabiberin soğuk algınlığı ve öksürüğe de şifa olduğunu öğreniyor muydunuz? Şayet daha evvel dinlemediyseniz kesinlikle sınamalısınız. İşte karabiber ve muhtelif baharatlar kullanılarak konutta hazırlayabileceğiniz şifacı natürel öksürük şurubu tarifi…

Karabiber çayının bereketlerini saymakla tamamlayamayan Dr. Fevzi Özgönül, karabiber çayının antioksidan ve hür radikalleri eksilttiğini, soğuk algınlığı, öksürük, solunum kasveti ve ateş semptomlarında da gevşeme sağladığını belirtti.

Özgönül, laflarını şöyle sürdürdü: “Bunların yanında karabiber çayı, menstrüasyon sırasında sızıyı gevşetir, sindirim, iştah, gaz, ishal gibi sindirim sistemi problemlerini iyileştirmek için iyi bir yardımcıdır.

Karaciğer ve tükürük imalinden safra asidi salgısını artırır. Biber, midede hidroklorik asit salınımını çoğaldırarak sindirimi kolaylaştırır.

Zencefilin yüzde 3’ünü uçucu yağlar oluşturur ve tadını phenylpropanoid ismindeki maddelerden alır. Bunun dışında zengin bir B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini kapsamaktadır. Bunların dışında zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler kapsamaktadır.”

Karanfilin çok tesirli bir antioksidan özelliğinin olması kanserden, solunum yolları hastalıklarına, saçlardan, tırnaklara kadar çok geniş bir alanda sıhhatimizi gözetmek için hizmet ettiğini belirten Dr. Fevzi Özgönül, ‘Diş sızımız varsa karanfil bize bu mevzuda da destekçi olur” diye konuştu.

Özgönül, laflarını şöyle sürdürdü: “Tarçın ise glukoz emilimini yavaşlatan sindirim enzimlerini destekleyen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple tarçın, insülinin aktifliğini 20 kat çoğaldırabilir. Kullanıldığında şeker isteğini azaltır.

Bu çayı akşam yemeğinden evvel her gün içebilirsiniz ancak karabibere karşı hassasiyeti olanların bu çayı harcamalarını önermiyorum.

Karabiber çayı nasıl hazırlanılır?

  • 6 adet tane karabiber
  • 2 adet karanfil
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi veya ½ çay kaşığı toz zencefil
  • Dilerseniz ½ çay kaşığı bal
  • 2-3 damla limon suyu

Hepsini bir demliğe koyup 20 dakika kaynar su ile demledikten sonra içebilirsiniz.

Siyah turp ve bal son zamanlarda öksürük ve grip denilince akla ilk gelen natürel usuller arasında. Bu fantastik öksürük şurubu güzel bir tada sahiptir ve hazırlanması çok kolaydır.

Çok sıhhatli fakat yeniden de masalarımızda pek görülmeyen bu bedelli sebzeyi kullanmanın tüm yollarını bilmek için okumaya devam edin.

SİYAH TURPUN FAYDALARI

Siyah turp Asya’dan geldiği ve en erken ekilen yiyeceklerden biri olduğuna inanılıyor. Daha Önceki Mısırlılar tarafından turpun tohumları yağ imali için kullanılırmış. siyah turpun her zaman kırmızıya oranla daha sıhhatli olduğu söylenmektedir. C vitamini açısından kara turp portakal ve öbür meyvelerden daha üstündür.

C vitamini beceriksizliği olanlara karaturp harcanması şiddetle nasihat edilmektedir. Özellikle kışın siyah turpun içerisina bal koyarak harcamak hem hastalıkların giderilmesine destekçi olur hem de bağışıklık sitemini süratli bir biçimde kuvvetlendirir. C vitamini kış ayları için oldukça ehemmiyetli bir vitamin cinsidir. Bu vitamin kış aylarında özellikle ehemmiyetlidir, zira gribin ve soğuk algınlığının önlenmesinde olağanüstü derecede fayda sağlar.

Siyah turp ve bal sıhhat açısından muhtelif faydalar sağlamaktadır.Siyah turp ve balın nasıl hazırlandığını anlatmadan evvel ilk olarak bereketlerinden bahsetmemizde bereket var.

İŞTE SİYAH TURP VE BALIN FAYDALARI

1- Kapsadığı yüksek ölçüdeki antioksidandan dolayı kan damarlarını zarardan gözetir. İnme ve felç tehlikesini azaltır.

2- Kumpassız kalp atışları, bitkinlik ve adale kramplarının düzelmesine destekçi olur.

3- Kabızlığı önleyerek sindirim sitemini kolaylaştırır.

4- Ter atmamızı sağlayarak zehirli maddelerin süratli bir biçimde atılmasını sağlar.

5- Öksürüğün kesilmesine destekçi olur. Bronşiti süratli bir biçimde geçirir, balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

SİYAH TURP BAL NASIL HAZIRLANIR?

1- Siyah turp ve balı hazırlaması oldukça kolaydır.

2- İlk olarak turpu yıkayın.

3- Siyah turpun tepesini kesin ve ufak bir delik oluşturun.

4- Daha sonra içerisine bir ölçü bal ilave edip, turbu kadehin üzerine yerleştirin. Zira turpun altından sızıntı olacaktır ve siz o sızıntı halinde kadehin içerisine akan akışkanı içeceksiniz.

5- Bu operasyon için 12 saat beklemeniz gerekmektedir. 12 saatin sonunda kadehe akan akışkanı harcamaya başlayabilirsiniz.

Siyah turp ve balı yemeklerden evvel 2 veya 3 kaşık alarak harcamanız gerekir. Öksürük için kara turp ve balı harcadığınızda ertesi sabah öksürüğünüz kesilmiş olduğunu ve bronşlarınızın açılmış olduğunu fark ederseniz donakalmayın deriz.

Geçmiş olsun…

Siyah turp nereden alınabilir?

Siyah turp yeşil pazar ve taze meyve ve sebze satan mağazalarda satın alınabilir. Ancak kara turpun taze olması ehemmiyetlidir, bu surattan emin bir arazi satıcıdan almayı öneriyoruz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.