Bu yiyecek D vitamini noksanlığına deva oluyor!

26.03.2019
240
Bu yiyecek D vitamini noksanlığına deva oluyor!

Tabiatta şifa dağıtan bir hayli yiyecek bulunuyor. Bu gıdalardan en ehemmiyetlilerinden birisi de D vitamini noksanlığına takat olduğu öğrenilen kuzugöbeği mantarı… Uzmanlara göre kuzugöbeği mantarı rakamsız verimi ile her evde bulunması gereken gıdalar arasında yer alıyor… D vitamini yetersizliği olanlar özellikle bol bol harcasın. İşte D vitamini ambarı kuzugöbeği mantarının faydaları…

Her bahar, mantar meraklıları, şefler ve mantar toplayıcıları ormanlık alanlarda kuzu göbeği avına çıkar. Yüzyıllardır çok alaka gören bir mantar çeşidi olan kuzu göbeğinin kaç cins varyasyonu olduğu öğrenilmemekle beraber kuzu göbeğinin lezzeti mevzusunda herkes hemfikirdir. Hatta bir hayli şef kuzu göbeğini, dünyanın en lezzetli etinden daha lezzetli olarak tanımlıyor.

Bulması güç olan ve bulunca da oldukça pahalıya satılan kuzu göbeğini yetiştirmek de olası! Her ne kadar kuzu göbeği yetiştirmek basit bir iş olmasa da tüketilen emeğin karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Tabiatta ender bulunan kuzugöbeği mantarı bir hayli hastalığa şifa oluyor. Kuzugöbeğinin daha evvel hiç dinlemediğiniz bereketlerini sizler için derledik…

Taze veya kurutulmuş bu mantar, düşük kalorilidir. 100 gramı takribî 31 kalori taşır. Bununla beraber antioksidanlar, esas mineraller ve vitaminler kapsayan üstün sıhhat seviyelerine sahiptirler.

Bu mantar çeşidi mantarlar arasında azami D vitamini ölçüsünü taşır. Yağda çözünen vitamin, kemik gelişmesi ve kalsiyum metabolizmasındaki rolü sebebiyle etkilenebilir.

Kuzugöbeği mantarı zengin mineral içeriği ile tanınan yabani ve yenilebilir mantarlar arasındadır. Bakır, hücresel metabolizmada yer alan bir hayli oksidatif enzim için ortak etken olarak vazife yapan esas iz elementlerinden biridir.

Ayrıca kan hücresi yapımı hemtopoiesis ve nörotransmisyon için de zorunludur. Kuzugöbeği mantarı fosfor ve kalsiyum içerir.

Kanda yeterli kalsiyum, fosfor ve D vitamini seviyeleri kemik ve dişlerin gelişmesi ve büyümesi için kritik ehemmiyete sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan çinko, hücresel metabolizmada ve bağışıklık işlevinde ehemmiyetli rol oynar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.