UA-133710256-1

Boğaz sızısına konutta natürel çözüm!

27.01.2019
944
Boğaz sızısına konutta natürel çözüm!

Boğaz enfeksiyonlarından korunmak için natürel gıdaların eforundan faydalanmak gerekiyor. Şayet bir boğaz sızınız varsa Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, bu natürel önerilere göz atmanızı öneriyor.

Kış aylarında hastalıklara karşı korunmak ve konutta natürel yollarla boğaz sızısı, öksürük, gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan kurtulmak istiyorsanız bu haber bütün size göre…

İşte tabiatın bize sunduğu şifalı besinler…

İKİ SARI EFORU BİRLEŞTİRİN: AYVA VE LİMON

Bu iki sarı besinin eforunu birleştirmek boğaz enfeksiyonlarına karşı koruma sağlıyor. Dilimlediğiniz ayvanın üzerine limon sıkın, 1 tatlı kaşığı kadar bal dökerek hafifçe ezin.

Her sabah ya da akşam harcayabileceğiniz bu karışım; sizi boğaz enfeksiyonlarına karşı gözetir, hastalıkları daha basit atlatmanıza takviyeci olur.

C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile boğaz enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan ayva, antiseptik başka bir deyişle mikrop kıran bir besindir.

Limon ise eforlu bir C vitamini kaynağı aynı zamanda natürel bir antibiyotiktir.

İçerdiği sitrik asit le boğazın alkalize olmasına takviyeci olur.

SOĞAN SUYU ÖKSÜRÜK ŞİKAYETLERİNE BİREBİR

İçerdiği allisin ile birer natürel antibiyotik olan soğan ve sarımsak kış aylarının vazgeçilmezidir.

Soğan ve sarımsak, bedendeki sümük dokusunun hava yollarından atılmasını sağlayan sülfür bileşenleri içerir.

Hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. İki orta boy soğanı kabuklarını arının ve ikiye parçalayarak bir gün suda bekletin.

Ertesi gün soğan suyunu içerek boğaz sızınızı ve öksürük şikayetinizi hafifletebilirsiniz.

Yine sarımsak da hem pişmiş hali ile hem de ham olarak boğaz enfeksiyonlarına karşı tesir sağlar. Bu sebeple kışın pişirdiğiniz her yemeğin içerisine eklemelisiniz.

BOĞAZ AĞRILARINA KARŞI KEREVİZİ HAM TÜKETİN

En sıhhatli sebzelerden kereviz ham harcandığında, boğaz sızılarının giderilmesine daha çok katkı sağlar. Sert bir sebze olduğu için rendeleyebilir ve üzerine bol limon sıkarak tüketebilirsiniz.

Kerevizin içerisinde C vitamini, potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bol ölçüde bulunur. Kerevizin neredeyse yüzde 75’i su, yüzde 25’i liftir. Bu surattan oldukça alkalize edici özelliktedir. Kumpaslı olarak harcamak boğaz hastalıklarına tutulma tehlikesini düşürür.

BOĞAZ SIZISINA KARŞI NATÜREL TEKLİFLER!

Nebat çaylarından papatya, roybos ve kuşburnunu karıştırarak harcamak boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucudur.

Zencefil, zerdeçal ve karabiberi, bal ile karıştırarak her sabah 1 tatlı kaşığı harcamak boğaz sızısı ve enfeksiyonlarının giderilmesine takviyeci olur. Daha yararlı olması için zencefilin taze öğütülmüş olmasına dikkat edin. Arttan hemen su içmeyin.

Boğaz enfeksiyonlarına karşı turşu ve kefir gibi ehemmiyetli prebiyotik kaynaklarını günlük beslenme tasarınıza dahil edin.
Közlenmiş yeşil ve kırmızı biberlerin üzerine az su ile karıştırdığınız sirkeyi dökerek harcamanız boğaz hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar.

Boğaz sızısını rahatlatmak için birkaç adet karanfil çiğneyebilirsiniz.

Karanfillerin çok beklememiş olmasına; başka bir deyişle taze olmasına dikkat edin.

Her cinsli enfeksiyona karşı bol su harcamaya çalışın.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.