Boğaz sızısı ve öksürüğe birebir! Bir tatlı kaşığı bala karıştırın ve…

22.02.2019
81
Boğaz sızısı ve öksürüğe birebir! Bir tatlı kaşığı bala karıştırın ve…

Kış mevsiminde herkesin sıklıkla başına gelen bir rahatsızlık olan gribal enfeksiyonlar boğaz sızısı ve şiddetli öksürük şikayetlerini de birliktesi getiriyor. Boğaz enfeksiyonlarından korunmak için natürel gıdaların eforundan faydalanmak istiyorsanız sizin için derlediğimiz bu habere kesinlikle gözatın… İşte evde kendinize hazırlayabileceğiniz natürel öksürük şurubu tarifleri…

Kış aylarında hastalıklara karşı korunmak ve evde natürel yollarla boğaz sızısı, öksürük, gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan kurtulmak istiyorsanız bu haber bütün size göre…

İşte tabiatın bize sunduğu şifalı besinler…

İKİ SARI EFORU BİRLEŞTİRİN: AYVA VE LİMON

Bu iki sarı besinin eforunu birleştirmek boğaz enfeksiyonlarına karşı koruma sağlıyor. Dilimlediğiniz ayvanın üzerine limon sıkın, 1 tatlı kaşığı kadar bal dökerek hafifçe ezin.

Her sabah ya da akşam harcayabileceğiniz bu karışım; sizi boğaz enfeksiyonlarına karşı gözetir, hastalıkları daha basit atlatmanıza dayanakçı olur.

C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile boğaz enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan ayva, antiseptik başka bir deyişle mikrop kıran bir besindir.

Limon ise eforlu bir C vitamini kaynağı aynı zamanda natürel bir antibiyotiktir.

Kapsadığı sitrik asit le boğazın alkalize olmasına dayanakçı olur.

ZENCEFİL VE BAL

Boğaz ağrsı için 1 tatlı kaşığı bala rencelenmiş taze zencefil karıştırıp harcayın yararına inanamayacaksınız.

SOĞAN SUYU ÖKSÜRÜK ŞİKAYETLERİNE BİREBİR

Kapsadığı allisin ile birer natürel antibiyotik olan soğan ve sarımsak kış aylarının vazgeçilmezidir.

Soğan ve sarımsak, bedendeki sümük dokusunun hava yollarından atılmasını sağlayan sülfür bileşenleri içerir.

Hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. İki orta boy soğanı kabuklarını arının ve ikiye parçalayarak bir gün suda bekletin.

Ertesi gün soğan suyunu içerek boğaz sızınızı ve öksürük şikayetinizi hafifletebilirsiniz.

Yine sarımsak da hem pişmiş hali ile hem de ham olarak boğaz enfeksiyonlarına karşı tesir sağlar. Bu sebeple kışın pişirdiğiniz her yemeğin içerisine eklemelisiniz.

BOĞAZ AĞRILARINA KARŞI KEREVİZİ HAM HARCAYIN

En sıhhatli sebzelerden kereviz ham harcandığında, boğaz sızılarının giderilmesine daha çok katkı sağlar. Sert bir sebze olduğu için rendeleyebilir ve üzerine bol limon sıkarak tüketebilirsiniz.

Kerevizin içerisinde C vitamini, potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bol ölçüde bulunur. Kerevizin neredeyse yüzde 75’i su, yüzde 25’i liftir. Bu surattan oldukça alkalize edici özelliktedir. Kumpaslı olarak harcamak boğaz hastalıklarına tutulma tehlikesini düşürür.

BOĞAZ AĞRISINA KARŞI NATÜREL TEKLİFLER!

Nebat çaylarından papatya, roybos ve kuşburnunu karıştırarak harcamak boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucudur.

Zencefil, zerdeçal ve karabiberi, bal ile karıştırarak her sabah 1 tatlı kaşığı harcamak boğaz sızısı ve enfeksiyonlarının giderilmesine dayanakçı olur. Daha bereketli olması için zencefilin taze öğütülmüş olmasına dikkat edin. Arttan hemen su içmeyin.

Boğaz enfeksiyonlarına karşı turşu ve kefir gibi ehemmiyetli prebiyotik kaynaklarını günlük beslenme tasarınıza dahil edin.
Közlenmiş yeşil ve kırmızı biberlerin üzerine az su ile karıştırdığınız sirkeyi dökerek harcamanız boğaz hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar.

Boğaz sızısını rahatlatmak için birkaç adet karanfil çiğneyebilirsiniz.

Karanfillerin çok beklememiş olmasına; başka bir deyişle taze olmasına dikkat edin.

Her cinsli enfeksiyona karşı bol su harcamaya çalışın.

Siyah turp ve bal seçenek tıpta öksürük, bronşit ve öbür solunum sistemi rahatsızlıkları için natürel bir derman olarak kullanılmıştır. Bu inanılmaz öksürük şurubu güzel bir tada sahiptir ve hazırlanması çok kolaydır.

Çok sıhhatli fakat yeniden de masalarımızda pek görülmeyen bu bedelli sebzeyi kullanmanın tüm yollarını bilmek için okumaya devam edin.

SİYAH TURPUN FAYDALARI

Siyah turp Asya’dan geldiği ve en erken ekilen yiyeceklerden biri olduğuna inanılıyor. Daha Önceki Mısırlılar tarafından turpun tohumları yağ yapımı için kullanılırmış. siyah turpun her zaman kırmızıya oranla daha sıhhatli olduğu söylenmektedir. C vitamini açısından kara turp portakal ve öbür meyvelerden daha üstündür.

C vitamini noksanlığı olanlara karaturp harcanması şiddetle öneri edilmektedir. Özellikle kışın siyah turpun içerisina bal koyarak harcamak hem hastalıkların giderilmesine dayanakçı olur hem de bağışıklık sitemini süratli bir biçimde kuvvetlendirir. C vitamini kış ayları için oldukça ehemmiyetli bir vitamin cinsidir. Bu vitamin kış aylarında özellikle ehemmiyetlidir, zira gribin ve soğuk algınlığının önlenmesinde olağanüstü derecede fayda sağlar.

Siyah turp ve bal sıhhat açısından muhtelif faydalar sağlamaktadır.Siyah turp ve balın nasıl hazırlandığını anlatmadan evvel ilk olarak bereketlerinden bahsetmemizde bereket var.

İŞTE SİYAH TURP VE BALIN FAYDALARI

1- Kapsadığı yüksek ölçüdeki antioksidandan dolayı kan damarlarını zarardan gözetir. İnme ve felç tehlikesini azaltır.

2- Kumpassız kalp atışları, bitkinlik ve adale kramplarının düzelmesine dayanakçı olur.

3- Kabızlığı önleyerek sindirim sitemini kolaylaştırır.

4- Ter atmamızı sağlayarak zehirli maddelerin süratli bir biçimde atılmasını sağlar.

5- Öksürüğün kesilmesine dayanakçı olur. Bronşiti süratli bir biçimde geçirir, balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

SİYAH TURP BAL NASIL HAZIRLANIR?

1- Siyah turp ve balı hazırlaması oldukça kolaydır.

2- İlk olarak turpu yıkayın.

3- Siyah turpun tepesini kesin ve minik bir delik oluşturun.

4- Daha sonra içerisine bir ölçü bal ilave edip, turbu kadehin üzerine yerleştirin. Zira turpun altından sızıntı olacaktır ve siz o sızıntı halinde kadehin içerisine akan akışkanı içeceksiniz.

5- Bu operasyon için 12 saat beklemeniz gerekmektedir. 12 saatin sonunda kadehe akan akışkanı harcamaya başlayabilirsiniz.

Siyah turp ve balı yemeklerden evvel 2 veya 3 kaşık alarak harcamanız gerekir. Öksürük için kara turp ve balı harcadığınızda ertesi sabah öksürüğünüz kesilmiş olduğunu ve bronşlarınızın açılmış olduğunu fark ederseniz donakalmayın deriz.

Geçmiş olsun…

Siyah turp nereden alınabilir?

Siyah turp yeşil pazar ve taze meyve ve sebze satan mağazalarda satın alınabilir. Ancak kara turpun taze olması ehemmiyetlidir, bu surattan emin bir arazi satıcıdan almayı öneriyoruz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.