Bağışıklığınızı kuvvetlendirecek yiyecekler

09.04.2019
126
Bağışıklığınızı kuvvetlendirecek yiyecekler

Havalar ısınmaya başladı derken baharda hastalıklar kapınızı çalabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için balanslı beslenmek ve antioksidan gıda öğelerini her gün kumpaslı almak gerekir. Her renk, her çeşit gıdayı harcamanın ehemmiyetini vurgulayan Perhiz ve Beslenme Uzmanı Serap Hoş bahara sıhhatli girmeyi sağlayacak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek 10 gıda hakkında bilgi verdi.

C vitamini

En iyi antioksidan vitaminlerden C vitamininin sağladığı faydalar saymakla bitmez. Yeter ki her gün beslenmenize dahil edin ve gün içinde C vitamini kapsayan yiyecekler almayı unutmayın.

Eğer C vitaminini yiyeceklerden alırsanız bu yiyeceklerde bulunan fitokimyasal maddeleri de alırsınız. Böylece bedendeki savaşçı hücreleriniz kuvvetlenir. Her gün kesinlikle roka, maydanoz, kuşburnu ve kiviyi öğünlerde ve ara öğünlerinizde tüketin.

Beta-karoten

Sarı-turuncu nebatlarda bulunan beta karoten bizim için en güçlü antioksidanlardandır. Hem salatanıza bu renklerdeki sebzelerden ilave edin hem gün içinde meyve olarak harcamaya çalışın. Havuç, ananas, hurma ve balkabağı en fazla beta-karoten kapsayan sebze ve meyvelerdir.

Sarımsak

İçinde kükürtlü bileşikler yanında A, B1 ve C vitamini de kapsayan neredeyse olağanüstü bir gıdadır. Zira bağışıklığınızı güçlendirecek ve hücrelerinizi gözetecek antibiyotik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal tesir gösterir. Sarımsağın bu tesirlerinden faydalanabilmek için tam olarak değil çiğnenip ezilmesi gerekmektedir. Her gün 1 diş sarımsak yeter.

Kırmızı meyveler

Antioksidan ölçüyü yüksek gıdalardır. Kızılcık, pembe greyfurt, pancar, nar likopen ve antosiyanin kapsar ve yalnızca bağışıklığınız değil, bazı kanser ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.

Zencefil

Keskin tadı ve aroması ile bir hayli yerde kullanabileceğiniz bir sebzedir. Solunum yollarını açıcı, sindirimi tertip edici, zehirli madde atıcı, gaz söktürücü ve antiseptik özellikleri vardır. Çorbalarda, taze olarak sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Kefir

Bağırsak sıhhatimiz demek tam sıhhatimiz demektir. Bağırsaklarda ne kadar probiyotik bakteri varsa o kadar eforlu metabolizmamız olur. Probiyotik bakteriler yeniden antioksidanlar gibi her türlü hücre hasarına karşı savaşan ufak canlılardır.

Bu bakterileri çoğaldırmak için prebiyotik yiyecekler harcamalıyız. Kefir ve probiyotik yoğurt bu bakterilerden zengin gıdalardır. Bunun yanında muz, pırasa, enginar, sarımsak ve soğan da bu bakterilerin çoğalmasını sağlar.

Oolong çayı

Çay bizim için doğru bir biçimde demlendiğinde ve uygun ölçüde harcandığında antioksidan tesir gösterir ve içindeki fenolik bileşenlerin kronik hastalıklara karşı gözetici tesiri vardır. Oolong çayının ise antioksidan tesiri çok daha fazladır, zira siyah çay ve yeşil çayın sentezi gibi düşünebilirsiniz.

Bağışıklığınız için beğendiğiniz nebat çaylarına oolong çayını ilave etmeyi unutmayın. Oolong çayı kafein kapsar ama rooibus çayı kafein kapsamaz. Rooibus çayının da antioksidan oranı yüksektir ve çocuklarınız için güvenle kullanabilirsiniz.

Çinko ve selenyum

Bağışıklığınız için ehemmiyetli minerallerdir. Selenyum deniz mahsulleri, et, soğan ve sarımsakta bulunur. Çinko ise kabak çekirdeği başta olmak üzere yağlı tohumlar, hindi eti, kuzu eti, kuşkonmaz ve mantarda bulunur. Bu minerallerin antioksidan tesiri yüksektir ve bedenin zehirli maddelere karşı savaşan hücrelerini güçlendirirler.

Omega-3

En bedelli yağ olan omega-3 yağ asitleri bağışıklığınız, beyin ve asap sisteminiz, psikolojiniz, kalp-damar sıhhatiniz için yaşamınızda olmazsa olmaz bir gıda öğesidir. Haftada kesinlikle 2 gün balık yemeğe çalışın. Balık omega-3 dışında bedeninizin üretmediği elzem aminoasitleri de kapsar ki bunlar hücrelerinizin yenilenmesi ve ihtiyarlamaya rağmen lüzumludur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.