A vitaminin esas yapı taşı…

20.02.2019
97
A vitaminin esas yapı taşı…

Hasat zamanı başlayan Trabzon hurmasının bir değişik ismi cennet hurmasıdır. Her tasaya çare olan Trabzon hurmasının belirsizlerini sizler için inceledik. İşte Trabzon hurmasının faydaları…

Çiğ olarak harcanan Trabzon hurması aynı zamanda dondurmalarda ve tatlılarda da kullanılır. Özellikle kış aylarında tüketiminin çoğalması mevzusunda nasihatlerde bulunan uzmanlar, bu meyvenin üst solunum yolları gibi hastalıklara neden olan enfeksiyon virüslerini yasakladığını vurguluyor.

İŞTE TRABZON HURMASININ FAYDALARI

Yüksek antioksidan kateşin ve gallokateşin maddeleri kapsadığından bedende gezen hür radikalli hücrelerin kanserli urlara dönüşmesini önler. Bunun yanı sıra sıhhatli hücre rakamını artırarak bedenin mukavemetini artırır.

Meyveler arasında askorbik asit bakımından zengin olan Trabzon hurması bedenin gereksinimi olan C vitaminin yüzde 75’ini karşılar. Bu madde sayesinde bağışıklığı artırır. Viral enfeksiyonlar ve zehirli maddelere karşı bedene korunma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin artmasını destekler.

Günlük lif lüzumunun yüzde 30’unu karşılar. Metabolizmanın iyi çalışmasını sağlarken sindirimi basitleştirir. Bir Trabzon hurması 100 kaloridir. Bu surattan perhiz listelerine de ilave edilmesi gereken meyveler arasındadır. Kronik rahatsızlığı olmayanlar günde bir bardak Trabzon hurması harcayarak sindirim problemlerini düzenleyebilir.

Özellikle gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar için uzmanlar kabuğunun ceddilerek harcanması gerektiğini vurguluyor. Bağırsak florasındaki bakterileri dengeleyerek kabızlık şikayetine karşı da natürel çözüm sağlar.

Bazı etkenlerden dolayı ilerleyen yaşlarda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Trabzon hurması beta-karoten, lutein, likopen ve A vitamini bakımından zengin olduğundan bu rahatsızlıkların erken yaşanmasını önler. Aynı zamanda kriptoksin maddesi bitkinlik, stres, bunalım ve göz rahatsızlığı gibi gidişatları eksiltmede etkilidir.

Damarların genişlemesini sağlayarak kan tazyikini dengeler. Böylece yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının yaşanmasını azaltır.

TRABZON HURMASI HARCARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Aşırı harcandığında karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Ayrıca kronik hastalığı olan şahısların uzmanlara danışarak bu meyveyi harcaması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.