Yüz ve Boyun Ciltlerinde Sarkmadan Kurtulmanın Doğal Yolu

10.09.2019
2.991
Yüz ve Boyun Ciltlerinde Sarkmadan Kurtulmanın Doğal Yolu

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 2017 yılında, 17 milyon kadın sarkan cildini hem yüzlerinde hem de boynunda sıkılaştırmak için Botoks’u aradı! Botoks kolay yoldan çıkabilse de, özellikle de birisi bunu yapma yeteneğine sahip olduğunda, sarkan deriden kurtulmak için yaygın olarak bilinmeyen birçok doğal yol vardır. Çünkü zaman, özveri ve fedakarlık gerektiriyor. Ancak bu ipuçlarını denediğinizde, yalnızca sarkan cildinizden kurtulmakla kalmaz, genel sağlığınız da iyileşir.

Burada Şifalı Tarifler , her yaşta sarkan cildinizden kurtulmanın ve gelecekte estetik cerrahi veya iğnelere başvurmadan önlenmesi için 10 doğal yol bulduk.

1. Şekeri sınırla

Şekerin genel sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini öğrenmeye devam ediyoruz ve cildimiz söz konusu olduğunda, zarardan daha fazla zarar veriyor. Düzenli şeker tüketimi , sindirim sistemimizde, AGE’ler ile sonuçlanan glikasyon adı verilen bir prosesi başlatır . Bu AGE’ler vücudunuzun ürettiği kollajeni (cildimizi sıkı tutan proteindir) gereğinden daha hızlı çözer ve ihtiyaç duyduğu kadar düzenli olarak çoğaltılmasını önler.

Bu da cildin sarkmasına ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Şekeri yok ettiğinizde kolajen üretimi yeniden dengelenecek ve hem cildiniz hem de vücudunuz güçlü ve nemli olacaktır.

 • Sağlığınıza zarar vermeden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu maksimum şeker miktarı günde 6 çay kaşığıdır .
 • Ancak, yediğimiz yemeklerin neredeyse hepsinin şeker içerebileceğini unutmayın, bu nedenle sabah kahveniz veya çayınızla birlikte tüketmemek önemlidir.

2. Hindistan cevizi yağı deneyin

Hindistan cevizi yağı nihai nemlendiricidir . Tutarlılığı nedeniyle, cildinize hindistan cevizi yağı sürdüğünüzde , cildi pürüzsüz ve nemli tutarken gözenekleri ve kırışıklıkları doldurur , bu da son derece önemlidir.

Ek olarak, hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri , su bazlı nemlendiricilerin aksine, düşük molekül ağırlığından dolayı cilde nüfuz edebilir ve cildinizin doğal proteinlerini koruyabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre , hindistan cevizi yağı kuru cildi etkili biçimde tedavi edebilir, cildin sarkmasını önleyebilir ve kırışıklıkları giderebilir.

 • Sabahları cilde az miktarda hindistan cevizi yağı uygulayabilir ve yatmadan hemen önce gece miktarını ikiye katlayabilirsiniz.
 • Herhangi bir şekilde deodorize edilmemiş veya işlenmemiş organik bir hindistan cevizi yağı aramak önemlidir!
 • Boynunuza da uygulamayı unutmayın, çünkü nemlendirme konusunda bazen boyun bölgemizi ihmal ediyoruz.

3. Antioksidanları ikiye katlayın

Deri, insan vücudundaki en büyük organdır ve en fazla oksidasyona maruz kalır, yani günlük rutininizden geçerek cildiniz zarar görür . Antioksidanlar açısından zengin besinler, oksidatif stresin cildinize verdiği zararla mücadeleye yardımcı olabilir.

Antioksidanlar açısından zengin olduğu iddia edilen ve cildinizin canlanmasına yardımcı olabilecek bir nemlendirici elde etseniz bile, antioksidanlar söz konusu olduğunda en iyi iş içeride başlar. Pahalı bir nemlendiriciye çok miktarda para harcamak yerine, cildinizi tekrar harekete geçirecek ve yaşlanma belirtilerini azaltacak yiyecekler yemeye başlayın.

 • Çok fazla yaban mersini, üzüm, çilek, böğürtlen, kırmızı barbunya, ıspanak ve lahana yemeyi deneyin.

4. Yüzünü yıka

Makyajımızda uyumaktan hepimiz suçluyuz çünkü onu kaldırmak için çok yorgunduk ya da tembeldik. Ancak sabahları ve geceleri, özellikle makyaj çıkarırken yüzünüzü yıkamak için birkaç dakika ayırmanız önemlidir. Makyaj cilde uygulandığında , gözeneklerden yavaşça emilir ve neredeyse bütün makyaj ürünleri sert kimyasallar içerdiğinden , cilt hücrelerinin günlük olarak geçirdiği oksidatif strese katkıda bulunur ve katkıda bulunur.

 • Gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olmak için su bazlı bir temizleyici kullanmak ve ardından üstüne biraz soğuk su eklemek önemlidir.
 • Cildinizi tahriş etmekten ve cilt hücrelerinin olması gerekmediğinde çıkarılmasını zorlamak için haftada bir veya iki kez fırçalayın.
 • Yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici olarak küçük bir miktar hindistan cevizi yağı uygulayın.

5. Beta karoten ve A vitamini

Ulusal Sağlık Enstitüsünde yapılan son bir araştırmaya göre , birçok gıdada mevcut olan beta karoten ve A vitamini kombinasyonu , cildin yaşlanmasını önleyebilir ve onarabilir, bu yüzden sık sık ana bileşen olarak görüyoruz. Yaşlanmayı geciktirici cilt nemlendiricilerinde ve güneşten koruyucularında. Beta karoteninin, güneşin ultraviyole ışığının cilde zarar vermesini ve yaşlanmasını engellediği kanıtlanmıştır ve A vitamini, kollajen üretimini ve ciltteki elastik lifleri uyarır.

 • Hem beta karoten hem de A vitamini havuç, tatlı patates, lahana, ıspanak, kavun ve kayısı gibi yiyeceklerde bulunur.
 • Hem A vitamini hem de beta karoten için günlük önerilen miktar 30 mg’dır.

6. Salatalık suyu uygulayın

Yaşlandıkça, cildin sıkılığını artıran kolajen ve elastikiyet sağlayan elastin gibi bileşenleri 20 yaşından sonra her yıl % 1 daha az üretilir ! Cilt daha sonra yavaşça yüz, boyun ve göğüs gibi bölgelerde sarkmaya ve sarkmaya başlar. Bu yüzden bu bölgelere vücudun diğer bölgelerine göre daha düzenli olarak bakmak önemlidir.

Salatalık ve salatalık suyu, cilt bakımı konusunda mucizeler yaratır. Sağlıklı cilt dokusu için gerekli bir bileşen olan mineral silika ve ciltte su tutulmasını önleyebilen askorbik asit bakımından bol miktarda bulunurlar . Topikal olarak uygulandığında, salatalıklar cildin gözeneklerinden toksinler çıkarabilir ve cildin altındaki kolajeni sıkılaştırır.

Nasıl kullanılır:

 • 1 salatalık alın, soyun ve küçük parçalara bölün.
 • Sulu bir meyve suyu haline gelinceye kadar 10 – 20 saniye kadar eziyet edin.
 • Bundan sonra, süzgeç içine koyun ve suyu macuntan ayırın.
 • Yüzünüzü normalde gece yaptığınız gibi yağsız bir temizleyici ile yıkayın.
 • Meyve suyunu pamuklu ped üzerine bastırın ve ardından yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze uygulayın.
 • Kuruyana kadar 20 dakika bekletin.
 • Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve kurulayın.
 • Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayın.

7. Kabartma tozu ve hindistancevizi yağını karıştırın

Hem hindistancevizi yağı hem de kabartma tozu, yaşlanma karşıtı özelliklerin harikadır. Kabartma tozu, cildi dökmek ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmak, büyük gözenekleri küçültmek ve cilde masaj yapıldığında kollajen üretimini teşvik etmek için kullanılan doğal bir bileşendir . Yukarıda açıkladığımız gibi hindistancevizi yağı, cildinizi nemlendirmek, cilde nüfuz etmek ve zamanla ortaya çıkan sarkma ve kırışıklıkları tedavi etmek için mükemmeldir.

2’yi bir araya getirerek cildinizi eksfoliye edebilecek, nemlendirecek ve cildin altındaki kan akışını artıracak ve kollajen üretimini indükleyebilecek masaj yapabileceksiniz.

Nasıl kullanılır:

 • Hindistan cevizi yağı ile bir kavanozun 4 / 4’ünü doldurun (daha sonra kullanmak üzere saklayabilmeniz için kapaklı bir kavanoz alın).
 • 3 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin ve bir hamur haline gelinceye kadar iyice karıştırın.
 • Sabahları 1 çay kaşığı macunu alın ve yüzünüze ve boynunuza 1-2 dakika boyunca masaj yapın (narin göz bölgesinden kaçının).
 • 10 dakika bekletilir.
 • Soğuk suyla yıkayın ve kurulayın!
 • Bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

8. Yumurta akı ile balı karıştırın

Yumurta akları ve bal, topikal olarak uygulandığında cilt için çok sayıda sağlık yararına sahiptir ve şimdi bilimsel kanıtlar bunu kanıtlayabilir. Agocampu Rennes Sciences ve Teknoloji Araştırma Merkezi’nden yapılan bir araştırmaya göre , yumurta beyazlarının kırışıklıkları, ince çizgileri ve ters deri sarkmasını azalttığı kanıtlanmıştır. Araştırmaları sırasında tavuklardan yumurta almışlar ve yumurta aklarının içeriğini parçalamışlar. Bunu yaparak topikal olarak uygulandığında cildi canlandıran ve sıkılaştıran 69 ana protein buldular.

Bal antioksidanlarda bol miktarda bulunur, kiri temizleyebilir ve cilde nüfuz edebilir. Ayrıca, higroskopiktir, gliserin gibi , bu da cildi nemlendirdiği ve ortamdan su emdiği anlamına gelir. Bu içerikleri bir araya getirerek güçlü bir cilt bakımı haline gelirler.

Nasıl kullanılır:

 • Bir yumurta sarısı yumurta beyazı bir kaseye ayırın.
 • 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve bir hamur haline gelinceye kadar iyice karıştırın.
 • Cilde, yüze ve boyuna uygulayın (hassas göz bölgesinden kaçının).
 • 20 dakika bekletin.
 • Soğuk suyla yıkayın ve kurulayın!
 • Haftada bir kez tekrarlayın.

Egzersizler

Tıpkı bacak kaslarının sıkılaştırıcı ve tonlamalı egzersizlere yanıt verebildiği gibi, yüz kasları da egzersizlere yanıt verir. Kaslar cilt için güçlü bir temel oluşturur, böylece kaslar tonunu kaybettiğinde cilt takip eder ve sarkmaya başlar. Yüz egzersizlerinin ve yüz yogunluğunun arkasındaki teori, yüz kaslarını tonlandırabilmelerini, kan dolaşımını iyileştirebilmelerini ve cildi sıkılaştırmalarıdır.

9. “Kaşık” alıştırması

Bu egzersiz elmacık kemiklerinizi yükseltmek, nazolabial kıvrımları azaltmak, kan dolaşımını iyileştirmek ve boyun kaslarını sıkılaştırmak ve güçlendirmek için idealdir.

Nasıl performans:

 • Temiz bir çorba kaşığı alın, dudaklarınızı alın ve aralarının ortasına koyun.
 • Çenenizi kullanarak çorba kaşığını kaldırın.
 • Gülümse ve 5 – 10 saniye boyunca yerinde tut.
 • Yanaklarınızı küçük bir mola için (10 saniye) gevşetin.
 • 10 kez tekrarlayın.
 • Bu egzersizi her sabah kalktıktan ve yatmadan hemen önce her akşam yapın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.