Yumurtada kan kiri varsa harcamak mahzurlu mu?

05.03.2019
742
Yumurtada kan kiri varsa harcamak mahzurlu mu?

Yumurta, kapsadığı vitamin ve mineraller sayesinde anne sütünden sonra en kıymetli gıdaların başında yer alır. Yumurtanın, yüksek protein ve düşük kalorili oluşu onu kahvaltılarımızın bırakılmazı yapıyor. Yumurtaların kimilerinde kan kirine denk gelmek olası. Peki bu yumurtadaki kirler ne anlama geliyor? Beyazında kan kiri olan yumurta taze mi yoksa bayat mı? Yumurtada kan kiri varsa harcamalı miyiz? İşte tüm bu suallerin yanıtı haberimizde…

Neredeyse her yemeğe girebilme özelliğiyle ülkemizde en çok harcanan besinlerin başında gelen yumurta, anne sütünden sonra insanın lüzumu olan bir hayli yiyecek öğesini içeriğinde bulundurur.

Kapsadığı A, D, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra paketin sayesinde de muhtelif beden işlevlerinin yerine getirilmesinde ehemmiyetli rol oynayan ve çoğu zaman yumurta içerisinde görülen kan kirine aynı zamanda kabukta da rastlanabilmektedir.

TAVUĞUN KARACİĞERİYLE İLGİLİ

Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan kirlerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan kirlerinin insana bir hasarı olmuyor.

Bu arada, görülen kan kirlerinin yumurtayı bir tam olarak ele aldığımızda %1 oranından fazla olmadığını görüyoruz.

NİÇİN KAN KİRİ VAR?

Kan kiri, yumurtanın bayat olduğu veya uygun biçimde döllenmediği anlamına gelmez, bunun nedeni ise yumurta sarısının yaradılışı sırasında tavuktaki bir kılcal damar meseleyidir. Bunun sebepleri farklı olabilir.

Kümesteki hayvanların beslenme biçimleri gibi etmenler vardır. Ancak bu vaziyet kümesin sıhhatsiz olduğu anlamına da gelmemektedir. Kısacası, kan kirleri görünüş olarak güzel olmayabilir ama oldukça olağandır.

Kan kirlerinin ticari yumurtalarda görülmesi az olur. Zira bu yumurtalar piyasada çıkmadan evvel özel bir usulle taranır ve meseleli olarak ayıklanır. Ancak seyrek te olsa gözden kaçanlarda bu kirler görülür.

Ticariler dışındaki yumurtalarda, çiftliklerde aldığınız mahsullerde görülmesi daha sık yaşanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.