Yulaf ezmesi yemek için 8 neden!

16.01.2020
1.927
Yulaf ezmesi yemek için 8 neden!

Uzmanlar güne başlamadan kahvaltının öneminden bahsederek düzenli olarak yulaf ezmesi yemenin kalp hastalığı riskinide azalttığını belirtiyor.

İşte size yulaf ezmesi yemek için 8 neden:

Tercih edilen yulaf yüksek kalitede olması gerektiği gibi içerisinde kir ve yabancı parçacıklar içermemelidir. Tüketirken tarlandırmak için taze meyve, fındık, tarçın, krema veya az yağlı yoğurt ekleyebilirsiniz.

1. Daha iyi bir cilt

Cilt dostu olan yulaf ezmesi, egzama ve ciltte tahriş gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. İçeriğindeki vitamin ve eser elementler sağlık için gereklidir. Örnek olarak verecek olursak çinko toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak cildi güzelleştirir. Gözenekleri zamanla yok ederek gençleştirir. Demir, cilt hücrelerinde nem dengesini sağlar. Manganez,vücuttaki şişlik ve iltihabı giderir. Yara, çürük, yanıklar gibi yaralanmalar sonrası cildin hızlı bir şeklide toparlanmasını ve iyileşmesini sağlar. Magnezyum ise dolaşım sisteminizi normalleştirerek hücrelerin yenilenmesinş sağlar.

2. Kaslarınız için protein

Günlük 8 yemek kaşığı yulaf ezmesi vücudunuz için gerekli olan protein miktarının % 15’imi verirdi. Ayrıca içeriğinde E vitamini, antioksidan ve glutaminde bulunur.

3. Yüksek düzeyde antioksidanlar

Yulaf ezmesi avenoidler (kaşıntı, iltihaplanma ve kan basıncına yardımcı olan), beta-glukan (kan şekerini düşüren) antioksidanlar içerir. C vitamini ile etkisi arttığından portakal suyu ile karıştırılarak yada beraber tüketilmesi aha yararlıdır.

4. Enerji verir

Karbonhidrat içeriği de yüksek olan yulaf ezmesi vücuda enerji verir. Kuru yulaf ezmesi tüketmeniz tavsiye edilir. Daha uzun süre tokluk hissedersiniz.

5. Kilo vermek için ideal

Günlük bir porsiyon tükettiğiniz yulaf ezmesi metabolizmanızı geliştirerek vücuda enerji verir. Kahvaltıda yulaf ezmesi tüketmek tokluk hissi vererek kilo alınımını azaltır.

İçeriğindeki karbonhidrat iştahınızı düzenleyerek kan şekeri seviyelerini normal düzeye getirir. Metabolizmanızı hızlandırarak vücutta yağ ve toksin birikiminini de önler.

6. Kolesterol düşecektir

İçeriğinde bulunan beta-glukan kolesterolü azaltmayı sağlayan lif içerir. Linoleik asit ve lif birleşerek kanda bulunan trigliserit ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Yağ kalıntılarınn arter duvarlarından temizlenmesi kolesterolü düşürür, vücutta oluşabilecek ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

7. Kalp krizi riskiniz düşer

İçeriğindeki sağlıklı yağlar ile kalp ve dolaşım sistemini düzenler. Ayrıca antioksidanlar sayesinde kan damarları duvarlarını hasar görme olasılığı azalacaktır.

8. Sindirim sisteminiz rahatlayacak

Uzmanlar günlük tüketilmesi gereken lif miktarının 25-35 gram olduğu bildirilmektedir. Günlük bir porsiyon yulaf ezmesi tüketmek bu miktarın 1\5’ini karşılayacaktır.

Günlük hayat için gerekli olduğu anlaşılan yulaf ezmesi bağırsakların normal bir düzeyde çalışmasını sağlar ancak tamamen bağırsak probleminizi çözemeyebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.