Yüksek Tansiyonu Düşüren İlginç Yöntem

10.05.2019
2.230
Yüksek Tansiyonu Düşüren İlginç Yöntem

Her 3 kişiden 1’inde görülen yüksek tansiyon kalp hastalığı ve inme riski taşır.Yüksek tansiyon zaman zaman fark edilmeyebilir. Doktorlar bile yüksek tansiyonu ‘sessiz katil’ olarak adlandırır. Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışı gibi belirtileri olan ve en önemli ölüm nedenleri arasında sayılan yüksek tansiyonu dengeleyebilmek için yapabileceğiniz bazı püf noktalar vardır. İşte yüksek tansiyonu dengelemenin püf noktaları…

KESKİN BİR BAŞ AĞRISINA NEDEN OLABİLİR

Kan basıncındaki ani olay, çok keskin bir baş ağrısına neden olabilir. Sık sık burun kanaması yaşayabilirsiniz. Uzmanlar yüksek tansiyonun, göz küresinin arkasında küçük bir tabaka olan retinadaki kan damarlarına zarar verebileceğini açıklıyor. Potansiyel görme sorunları olarak, fark edilebilen kanamaya neden olabilir.

İNME, KALP YETMEZLİĞİ GİBİ…

Egzersizden sonra kulaklarınızda ve göğsünüzde çarpma hissederseniz, bu çok normal bir durumdur. Kalp atış hızınız dinlenme seviyesine geri döndüğünde normal olarak tepki verir. Sonuçları sandığınızdan daha ciddi olabilir; inme, kalp yetmezliği gibi… Ortaya çıkan sorunu fark etmek her zaman kolay olmaz. Farkına varamayabilirsiniz fakat tansiyonunuzu ara ara kontrol etmekte fayda var.

KAN BASINCINIZI DÜŞÜREBİLMEK İÇİN UFAK BİR HİLE

Basınç noktasını bildiğiniz sürece bu işlemi yapmak çok kolaydır. Ellerde, orta parmağın ucunda bulunur. Kan basıncınızı düşürmek için ise bir kalem yardımıyla orta parmağınızın ucuna bastırabilirsiniz. Böylece tansiyonunuzu kısa bir süreliğine düşürebilirsiniz. Tabii ki bu bir tedavi yöntemi değildir. Doktora danışıp gerekli ilaçları kullanmanız gerekir.

Bir başka baskı noktası ise ayaklarınızdır. Her iki ayağınızın üzerinde bulunur. Ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı arasında kalemle düz bir çizgi oluşturun. Ayağınızın üstünde, yani geride kalan kısım bastırmanız gereken kısım demektir. 3 saniye derin baskı uygulayın, ardından 5 saniye dinlenin. Masajı 2 dakika boyunca tekrarlayın, sonra diğer ayağa da aynı şeyi yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.