Yüksek Kan Şekeri Belirtileri Yerini Diyabete Bırakmadan Önce Durdurun

19.11.2019
8.967
Yüksek Kan Şekeri Belirtileri Yerini Diyabete Bırakmadan Önce Durdurun

Çikolataları ve tatlıları seviyorum ve onu seven birçok insanı tanıyorum. Kavram yanılgılarından biri, çikolata yemenin yüksek kan şekeri oluşturmasıdır. Aslında, şeker çikolatadan çok daha fazla gıdada bulunur (örneğin, beyaz un ve beyaz un bazlı ürünler de şeker bakımından yüksektir). Yine de, yüksek kan şekeri belirtileri hakkında konuşmak önemlidir, çünkü 21. yüzyılın en sıkıntılı hastalıklarından biridir. Kötü olan, bugün çocukların diyabetten muzdarip olduğu ve bunların hepsi kötü beslenme alışkanlıklarına ve sağlıksız bir diyet ve yaşam tarzına bağlı. Herhangi bir diyabet tedavi planı kan şekeri kontrolünü içerir.

Olduğu söyleniyor, göz ardı etmemeniz gereken problem, neden ve yüksek kan şekeri belirtilerine bakalım.

Kan şekeri seviyesi nedir?

Neyin yüksek kan şekeri seviyesi olarak sınıflandırdığını anlamak için önce normal seviyeleri anlamalıyız. Bu sayılar şeker hastası olmayanlar içindir. Normal kan şekeri üç gruba ayrılabilir: oruç, yemeklerden önce ve yemeklerden sonra. Uyanmada normal açlık kan şekeri seviyesi 100 mg / dl altında olmalıdır. Yemekten önce kan şekeri seviyesi 70 ile 99 mg / dl arasında normaldir. Yemekten iki saat sonra kan şekeri seviyesi 140 mg / dl’den az olmalıdır. Şimdi, iki tip normal kan şekeri seviyesi olduğu gibi (sıkma ve yemekten hemen önce aynı), iki tür yüksek kan şekeri vardır.

Açlık hiperglisemi (yüksek kan şekeri), şekerinizin uyanışta, yemeklerden önce veya 8 saat boyunca herhangi bir şey yemeden ya da bir şey içmeden 130 mg / dl’nin üzerinde olduğu zamandır.
Doğum sonrası (yemekten sonra) hiperglisemi , şeker seviyelerinizin yemekten iki saat sonra 180 mg / dl’den yüksek olması durumudur.
Zaman zaman yüksek kan şekeri olabilir (örneğin, büyük, yağlı bir yemekten sonra), sürekli olarak yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmak normal değildir. Sürekli hiperglisemi kan damarlarınıza zarar verebilir, organlarınıza zarar verebilir ve sinirlerinize zarar verebilir. Tip 2 diyabet potansiyel olarak ölümcül bir durumdur.

Yüksek kan şekeri belirtileri iki gruba ayrılabilir: hafif yüksek kan şekeri belirtileri ve ağır yüksek kan şekeri belirtileri. Hafif semptomlar arasında susuzluk artışı, idrara çıkma artışı, kilo kaybı, yorgunluk, iştah artışı, ağız kuruluğu ve kuru cilt sayılabilir. Şiddetli yüksek kan şekeri belirtileri bulanık görme, aşırı susuzluk, sıcak ve kuru cilt, uyuşukluk, karın ağrısı, zayıf nabız, hızlı kalp atış hızı ve meyveli nefes kokusunu içerir. Tüm bu işaretleri tek tek açıklayacağız.

Aşırı idrara çıkma

Tıbbi olarak ” poliüri ” olarak adlandırılan aşırı idrara çıkma, yüksek kan şekerinin üç ana semptomundan biridir (aşırı susuzluk ve açlık ile birlikte). Aşırı idrara çıkma, diğer iki belirtiye zincir reaksiyonu olarak gerçekleşir. Her şey kanda başlar, yüksek kan konsantrasyonundan dolayı hücre içi sıvılar kan dolaşımına çekilir. Vücudunuzun glukoz konsantrasyonunu dengelemek için verdiği tepki olarak düşünün. Vücudunuz kanı sulandırır ve glikoz konsantrasyonu normale döner. Ancak bu, kanınızdaki sıvının hacmini artırır. Aynı zamanda, böbrekleriniz düzgün çalışamaz ve sonuç olarak büyük miktarda idrar tahliye ederler.

Bu nedenle, hücreleriniz kan dolaşımınıza su pompalamaktadır ve bu sıvıyı (böbrekleriniz) yeniden emebilen tek organ düzgün çalışmıyor. Yani, işemek için bir dürtüsün var. Şimdi, aşırı idrara çıkma, günde 2,5 litreden fazla olarak sınıflandırılır. Bu, çok fazla su içen insanlar için geçerli değildir (vücut yağlarını vücuttan çıkarmaları gerektiğinde vücut geliştiriciler gibi). Normal idrar çıkışı günde 1,5 litredir.

Aşırı susuzluk

Vücudunuzda bir zincir reaksiyonu olduğunu ve idrara çıkmanın susuzluk ve açlıkla birlikte gittiğinden bahsettik. Tahmin edebileceğiniz gibi, vücudunuz sıvıları attığından, bu sıvıları yenilemeniz gerekir. Olmazsa susuz kalacaksınız. Susuzluk sinyalleri beyninizde daha fazla idrara çıkmaya başlar başlamaz tetiklenir. Diyabetli insanlar sıklıkla idrar yapma ve susuzluk arasındaki bağlantıyı yanlış anlar ve yanlış yorumlarlar. İnsanlar idrara çıkmanın susuzluğun bir sonucu olduğunu düşünüyor. Gerçekte, tam tersi çalışır. Bu yüzden yaygın bir yanılgı, idrar yapıyor olmanızdır, çünkü “son zamanlarda çok fazla su içiyorsunuz”.

Aşırı açlık

Aşırı açlık, yüksek kan şekerinin üçüncü yaygın ve erken belirtisidir. Fakat gerçekte açlık, düşük insülin seviyesinin bir sonucudur. İki tip düşük insülin seviyesi vardır. Tip 1 diyabette, insanlar mutlak bir insülin kıtlığı yaşarlar. Tip 2 diyabetli hastalar, göreceli bir insülin yetersizliği yaşarlar.

Her iki durumda da, glikoz moleküllerini kan dolaşımınızdan hücrelerinize taşımak için yeterli insülin yoktur. Sonuç olarak, vücudunuz süreçleri için enerji ve yakıttan yoksundur ve hücreler daha sonra birkaç hormon aracılığıyla beyninize açlık sinyalleri gönderir. Hücrelerinizin “bol topraklarda aç kaldıklarını” anlayamadıklarını belirtmeye değer. Gerçekte kan dolaşımında yeterince glikoz var, ancak düşük insülin seviyeleri nedeniyle erişemiyorlar.

Kilo kaybı

Deli gibi yemek yemenize rağmen kilo vermenin üç nedeni var. İyi haber şu ki, kilo vermek istiyorsanız, gerçekten yapacaksınız. Ancak bir kenara şaka, kan şekeri nedeniyle kilo vermek istediğiniz bir şey değil. Şimdi, nedenlere.

Kilo vermenizin ilk nedeni aşırı idrara çıkma nedeniyledir. Sonuç, vücutta düşük seviyeli bir sıvıdır ve daha az tartılırsınız. Örneğin, bir idrar söktürücü olduğunda tam olarak olan budur. Bazı insanlar aslında daha az tartmak için idrar söktürücü olurlar.

İkinci sebep ise düşük insülin seviyesinden kaynaklanıyor ve vücudunuz daha hızlı yanan yağa geçiyor. Ne kadar fazla yağ yakarsanız, o kadar fazla kilo kaybedersiniz.

Üçüncüsü ve son olarak idrarınız glikoz bakımından zengindir. Mümkün olan en basit şekilde açıklanır: Aslında kalorileri işiyorsunuz.

Yara ve kesiklerin yavaş iyileşmesi

Kan şekeri seviyeleriniz yükseldiğinde cildin iyileşme süreci yavaşlar. Vücudunuzun hastalıklara karşı savaşmada en iyi araçlarından biri olan nötrofiller yüksek kan şekeri riskine açıktır. Nötrofiller vücudunuzun yaralanma ve enfeksiyonlarla savaşmak için kullandığı lökositlerdir. Kan şekeri yüksek olduğunda beyninizi nötrofilleri yaralamaya yönlendiren kontrol sistemi bozuluyor.

Yaraların ve kesiklerin yavaş iyileşmesinin bir diğer nedeni de oksijen eksikliğidir. Kan şekeri seviyeleriniz yüksek olduğunda, sinir hasarı ve kan damarı hastalığından dolayı oksijen verimi düşer. Yüksek kan şekeri seviyenizi görmezden gelirseniz, selülit gibi enfeksiyonlar diyabet komplikasyonlarından kaynaklanabilir.

Kuru ve kaşıntılı cilt

Daha önce aşırı idrara çıkma nedeniyle susadığınızı belirtmiştim. Ve bu dehidratasyondan kaynaklanıyor. Cilt bakımında biraz daha fazla olanlar için, nemlendirme sağlıklı ciltler için gereklidir. Aşırı idrara çıkma, sisteminizi tamamen deri dokularının kuruduğu noktaya kadar kurutur. Ama hepsi bu kadar değil. Yüksek kan şekeri nedeniyle, vücut dolaşımınız zayıf. Ve sonra, cildin doğal nemlendiricileri olan ter bezlerinin normal çalışmasını ve çalışmasını engelleyen sinir hasarı var.

Baş ağrısı

Susuz kalma ve hücre açlığı hakkında konuştuk. Oksijen, kan ve besinler olmadan beyniniz düzgün çalışamaz. Baş ağrıları meydana gelir ve konsantre olmakta zorlanırsınız, çünkü açlık çeken hücreler kan dolaşımındaki glikoza erişemediklerini gösterir. Dikkate alınması gereken bir şey: beyniniz, tükettiğiniz glikozun neredeyse dörtte birini yok eder. Ve beyniniz yakıta erişmekte zorlandığından, beyin işleviniz azalır. Düşünme, hatırlama, odaklanma veya akıl yürütme gibi görevleri tamamlayamazsınız. Ve nihai sonuç sürekli ve ağrılı baş ağrılarıdır.

yorgunluk

Susuz kaldığın zaman, yorgunluk ve halsizlik normal yan etkilerdir. Basitçe söylemek gerekirse, enerji yaratamazsınız. Gündüz düzgün çalışması için hepimizin belli miktarda enerjiye ihtiyacı var. Ve yeterli enerji üretmediğinizde, vücudunuz yavaş yavaş ölüyor. Sorunları daha da kötüleştirmek için sürekli ve aşırı idrara çıkma nedeniyle düzgün uyuyamazsınız. Sonuç, daha az enerji ve her zamankinden daha fazla yorgun hissetmek.

Bulanık görme

Aşırı idrara çıkma başka bir sonucu bulanık görmedir. Vücudunuz kanı, hücrelerin içinden sıvıları çekerek, çoğunlukla göz hücrelerinin içinden meydana gelen bir işlemle sulandırmaya çalışır. Ve gözlerdeki lens kurudukça, geçici olarak bükülürler. Sonuç, gözlerinizin düzgün odaklanma yeteneklerini kaybetmeleridir. İlk belirtileri görmezden gelirseniz, kronik yüksek kan şekeri seviyeleri retinopati gibi hastalıklara, gözün arkasına körlüğe yol açabilecek hasara yol açabilir.

Kronik kabızlık veya ishal

Kabızlık ve ishal , spektrumun karşıt taraflarına yerleştirilmiştir. Ancak her ikisine de yüksek kan şekeri neden olur. Hepsi, şekerin bağırsağın hangi bölümünü etkilediğine bağlıdır. Örneğin, şeker seviyeleriniz ince bağırsağı etkilediğinde, ishal olur. Şeker seviyeleri kalın bağırsağı etkilediğinde, diğer taraftan kabızlığa yakalanırsınız.

Erektil disfonksiyon

Bazı istatistikler, 50 yaş üstü erkeklerin erektil disfonksiyona eğilimli olduğunu göstermektedir. Aslında, bunların yarısı rahatsızlıktan muzdarip. Sağlıklı bir ereksiyon sağlıklı sinirler ve kan akımı ile doğru hormon dengesi gerektirir. Şimdi, fazla bilimsel olmadan, sadece diyelim ki ereksiyon için vücudunuzun bir dizi hidrolik işlem ve olayı gerçekleştirmesi gerekiyor. Sonuç, penisinizin kanla doludur ve kanın penisin içinde sıkışıp kalmasını sağlamak için daha fazla işleme ihtiyaç duyarsınız. Bunların hepsi yüksek kan şekeri seviyelerinde imkansızdır.

sinirlilik

Diyabetli kişilerin sinir bozucu olduğu bilinmektedir (bir şekilde PMS’li kadınlar gibi). Basmakalıp istemiyorum, ama bu kadınların bile kullandığı bir karşılaştırma. Duygudurum dalgalanmalarının biyolojik nedenleri iyi belgelenmemiş ve anlaşılmamıştır, ancak bunu açıklamak için birkaç teori vardır. Ancak diyabetli birisiyle birlikte yaşayan insanlar ruh halindeki değişikliklerin ve sinirlilik durumunun bilincindedir.

Ne yapabilirsin?

Yüksek kan şekeri belirtilerinin tümünün ortak bir amacı vardır: yaşam tarzınızda değişiklik yapmaya başlamanız gerektiğinin sinyalini vermek. İşaretleri kendi sorumluluğunuzda görmezden gelin; Uzun vadede, yüksek kan şekeri seviyeleri vücudunuza kalıcı hasar verir ve durdurmak için size kalmış.

Bir hastalığı iyileştirmenin en iyi yolunun onu önlemek olduğunu söylüyorlar. Yüksek kan şekeri belirtileri fark ederseniz, aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerinden birini yapmanın zamanı gelmiş olabilir:

Düzenli olarak haftada iki veya üç kez egzersiz yapmaya başlayın.
Karbonhidrat alımınızı kontrol edin (dediğim gibi, yüksek kan şekeri için tek neden çikolata değildir).
Bol miktarda su içiniz ve her zaman susuz kalmayınız.
Düşük glisemik indeksi olan yiyecekleri arayın. Şimdi etiketlere bakmanın tam zamanı olabilir!
Sağlıklı sindirimi teşvik etmek için lif alımınızı arttırın.
Son fakat en az değil, stres seviyenizi kontrol edin. Stres yemek, yüksek kan şekerinin en büyük nedenlerinden biridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.