Yoğurt, Muz ve Limon İle Melasma Tedavisi

20.04.2019
988
Yoğurt, Muz ve Limon İle Melasma Tedavisi

Melasmayı tamamen yok etmek güç olsa da, yoğurt, muz ve limon ile görünüşünü eksiltebilirsiniz. evde uygulayabileceğiniz bu tedavi usulü hakkında daha aşırısını öğrenin.

Yüzünüzde koyu renk noktalar fark ettiniz ama bunlardan nasıl kurtulacağınızı öğrenmiyor musunuz? Bu noktalar melasma olabilir. Mağazalarda melasma tedavisi için satılan bazı kremler bulunmaktadır.

Fakat dermatolojik tedaviler çoğu zaman oldukça pahalıdır. Bahsedeceğimiz bu natürel seçenek sayesinde yapmanız gereken tek şey markete gidip bu ucuz malzemeleri almak olacak.

Melasma Nedir ve Neden Olur?

Melasma yüzde alana gelen bir hiper-pigmentasyon sorunudur. Genellikle kahverengi ya da koyu renklerde alın, yanaklar ya da boyunda alana gelirler.

Erkeklere göre bayanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni bayanlarda bulunan hormonların melanin ölçüsünü artırmasıdır. Bu nedenden dolayı, bayanlarda melasma daha yaygındır.

Melasmanın orijini henüz net bir biçimde öğrenilmemektedir. Fakat genellikle güneş kremi kullanılmadan güneşte fazla durmaktan kaynaklanır. Genetik nedenler haricinde kumpassız bayanlık hormonlarından dolayı da görülebilmektedir. Bu nedenle, hamile bayanlarda oldukça yaygın olarak görülür.

Oral doğum hakimiyet hapları kullanmak ve projesteron ve östrojen hormon tedavininde melasma görülür. Bundan dolayı, bunlar da muhtemel nedenleri arasındadır.

Yoğurt, Muz ve Limonun Cilde Faydaları

 • Yoğurt cildi ıslatan, ciltten ölü tenleri temizleten ve iltihaplı sivilceyle savaşan şahane bir gıda maddesidir. Bunun nedeni içeriğindeki çinko, laktik asit, kalsiyum ve asidik pH derecesidir.
 • Muz manganezi B6, C, E vitaminleri gibi cilde faydalı gıda maddeleri kapsamaktadır. Ayrıca antioksidan özelliğe sahiptir ve bol ölçüde su kapsar. Bu nedenden dolayı, şahane bir ıslatıcı vazifeyi görür.
 • Limon C vitamini açısından zengin bir narenciyedir. Ciltteki ölü tenlerin temizletilmesine, hücre yenilenmesinin süratlenmesine, kolajen imalinin uyarılmasına ve ciltteki kirlerin yok olmasına destekçi bir meyvedir.

Tüm bu özellikler yoğurt, muz ve limonu melasma tedavisi için şahane birer mahsul haline getirir. Bunun nasıl olası olduğunu bilmek istiyor musunuz? Anekdot defterlerinizi çıkarın!

Yoğurt, Muz ve Limon İle Melasma Tedavisi

Bu melasma tedavisi uygulanmadan evvel, tesirlerinin hemen görülmeyeceğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Gözle görülür farklar elde etmek için, bu karışımı birkaç ay kullanmalısınız.

Malzemeler

 • 1 adet muz
 • 2 yemek kaşığı sade yoğurt 30 ml
 • 3 yemek kaşığı limon suyu 45 ml

Hazırlanışı

 • Muzu soyun, bir kaseye koyun ve püre haline gelene dek ezin.
 • 2 kaşık sade yoğurt ekleyin.
 • Ardından kremsi bir macun kıvamı alana dek karıştırın.
 • Son olarak limon suyunu da ilave ederek tekerrür karıştırın.

Nasıl Kullanılır

 • Karışımı gece uygulamanızı öneriyoruz.
 • Suratınızı ve boynunuzu hoşça yıkayıp kuruladıktan sonra hazırladığınız karışımı denk biçimde etkilenmiş bölgeye yayın.
 • 20 dakika süresince tesir etmesini bekleyin.
 • Ardından suratınızı hoşça yıkayın.

Bu uygulama sonrasında güneşe çıkmamanız önemlidir. Bu ihtarı yapmamızın nedeni limonun asidik özelliğe sahip olması. Şayet cildinizde limon artıkları kalırsa ve güneşe çıkarsanız, bu gidişat kimyevi tepkimeye yol açabilir. Bu nedenden dolayı, karışımı sürdüğünüz bölge yanacaktır.

Suratınızı bol suyla yıkamanız ve karışımı gereğinden fazla uygulamamanız önemlidir. En önemlisi sıhhatli bir cildiniz olması ve cildinize kötü gelecek şeyler yapmamanız.

Ayrıca karışımı uyguladıktan sonra ıslatıcı kullanmanız ya da evden dışarı çıkacaksanız güneş kremi sürmeniz gerekmektedir. Uygulama sonrası cildiniz çok daha alıngan olacaktır. İyi yıkamış ve limonu iyice temizletmiş olsanız bile, yeniden de suratınızı gözetmeniz gerekmektedir.

Bu karışımı 2-3 hafta boyuca günde 3 kere kullanmanızı öneriyoruz. Ardından tesirlerini görmeye başlayacaksınız.

Unutmayın cildinizde koyu kirler gördüğünüzde ve bunun melasma olduğunu düşündüğünüzde, dermatologunuza müracaat etin. Hekiminiz bunun bir cilt yanılgıyı olup olmadığını tespit edecektir. Bu teşhis için hekiminiz kara ışık lambası sınan aleti kullanacaktır. Cildinize bu ışığı tutarak, hekiminiz bu kirlerin melasma olup olmadığını anlayacaktır.

Son olarak, şayet hamileyseniz cildinize ekstra itina gösterdiğinizden emin olun. Güneş kremi sürmeden evden çıkmayın. Suratınıza da ayrıca dikkat edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.