Yıllardır Yanlış Bildiğimiz Kulak Çınlamasının Asıl Anlamı Bakın Neymiş

22.09.2021
3.118
Yıllardır Yanlış Bildiğimiz Kulak Çınlamasının Asıl Anlamı Bakın Neymiş

Bazen bir konserden sonra veya aşırı yüksek seslere veya gürültülere maruz kaldıktan sonra vızıldayan bir ses algılayabiliriz. Herhangi bir kaynaktan gelmiyor gibi görünüyor ve garip bir şekilde, onu yalnızca her şey sessizken duyabiliyoruz.

Kökeni bilinmeyen bir ses

Kulağımızdaki uğultu, tıslama veya garip ses kulak çınlaması olarak bilinir. Kaynak olmadığında bir sesin hayali bir algısıdır. Her insan farklı olduğu için, kendini kükreme veya çınlama olarak da gösterebilir ve buna neden olabilecek birkaç faktör vardır. Çınlama semptomu genellikle geçicidir ve ince olabilir veya bazı durumlarda konuşmayı zorlaştıracak kadar yoğun olabilir.

Ancak çınlama çok uzun sürerse veya kronik olarak tekrarlıyorsa, bunu yaşayanların günlük hayatını etkileyebilir.

Tinnitus , iç kulağımızda bulunan küçük saç hücrelerinin yaralanması sonucu oluşur . Bu hücreler, kulaklarımıza ulaşan ses dalgalarına göre hareket eden koklea yakınında küçük villuslar oluşturur. İşitme siniri daha sonra bu dalgaları ses olarak algılar ve yorumlar. Ancak villuslar yaralandığında, yanlış bir mesaj gönderirler ve beynimize yanlış sinyal gönderilir, bu da gerçekte var olmayan bir uyaranı duymamızı sağlar.

İç kulaktaki bu küçük yaralanmalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle oluşturulabilir:

  • Konser veya inşaat gibi uzun süre yüksek sese maruz kalmak veya çok yüksek ses seviyesinde hoparlör veya kulaklıktan dinlemek buna neden olabilir. İlk durumda, iyileşmek ve normale dönmek kolaydır. Ancak ikinci durumda, alışkanlık olduğu için kulağa ulaşan aşırı hacmin verdiği hasar kalıcı hale gelebilir.
  • Kulak kiri de kulak çınlamasına neden olabilir . Kulak kiri birikmesi nedeniyle kulak kanalında oluşan bir tıkanıklık, kulak zarının şişmesine ve hatta tahriş olmasına neden olarak bu rahatsız edici hayali sesi üretebilir. Bu aynı zamanda bir kulak enfeksiyonundan da kaynaklanabilir.
  • Yaşlandıkça, uzun vadede 60 yaşın üzerindeki insanlarda sürekli bir uğultu veya tıkırtı hissi uyandırabilecek olan işitme duyumuzu yavaş yavaş kaybedebiliriz .
  • Başka bir neden kan basıncındaki değişikliklerdir .

  • Baş ve boyun yaralanmaları ve hatta bu bölgelerdeki aşırı stres işitmemize bağlı olduğu için kulak çınlamasına neden olabilir . Bu çınlamanın kaynağı olduğunda, genellikle sadece bir kulakta meydana gelir.
  • Öte yandan, durum bir gösterebilir sertleşmesini ana belirtilerden biridir orta kulak kemikçik (otoskleroz) ait.
  • Ne zaman temporomandibular eklem (çene kafatası karşılayan nokta) bazı değişiklik ya da yaralanmaya uğrar, çünkü kulağa olan yakınlığı kulak çınlaması neden olabilir.
  • Bu his, daha aşırı durumlarda, iç kulaktaki bir durum olan Ménière sendromu gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir ; veya kafatasında bulunan iyi huylu bir tümör tarafından üretilen vestibüler schwannoma .
  • Antidepresanlar, antibiyotikler ve su hapları gibi ilaçların kullanımı da bu belirtiye neden olabilir .

kulak çınlaması nasıl önlenir

Bu his çok uzun sürerse ve yüksek yoğunlukta algılanırsa günlük hayatımızı etkileyebilir ve yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, uyku veya hafıza sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle aşırı yüksek seslerden kaçınmak , kulaklıkları tam seste dinlememek ve gürültülü bir etkinliğe veya alana gidersek kulaklarımızı korumak için kulak tıkacı kullanmak iyi bir fikirdir. Bu durum için özel bir tedavi olmadığından, sağlıklı bir diyet ve egzersizle kardiyovasküler sağlığımıza dikkat etmek de önemlidir .

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.