Yeterince beslenemediğinize dair 5 işaret

11.01.2020
154
Yeterince beslenemediğinize dair 5 işaret

Yeterince beslenememek kilo almanıza neden olabilir. Az kalori tüketmek kilo vermenin anahtarıdır. Ancak az yemek tüketmek uzun vadede ters etki yapabilir. Kilo vermek isterken kilo alabilirsiniz.

Yeterli miktarda beslenmek vücudunuzu için kalori kazanımı demektir ki bu enerji olarak harcanır. Metabolizma hızlanarak kilo vermeniz de kolaylaşır. Yediğiniz besinler yeterli gelmediğinde vücudunuz enerji moduna geçerek aldığı kalorileri mümkün olduğunca depolayacaktır.

Metabolizma işleyişi kişiden kişiye değişse de ana parametrelere dikkat ederek yediğiniz besinlerin vücudunuzda yakılıp yakılmadığını yada depolandığı fark edebilirsiniz.

İşte size yeterli beslendiğinizi anlamanıza yarayacak ve dikkat etmeniz gerekenleri içeren 6 kural :

1. Sürekli yemeği mi düşünüyorsunuz?

Bütün gün bir şeyler yemeyi düşünseniz de kendinizi kısıtladığınız zamanlar oluyordur. Sürekli yiyecek konusunda kendinizi kısıtlamanız takıntı durumuna dönüşebilir. Bu duruma düşmemek için arada bir şeyler yiyerek kendinizi rahatlatmalısınız.

2. Öğünleri atlamak

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi ana beslenme zamanlarını kilo vermek için atlamak vücudunuzda ters etki yaparak enerji tasarrufu moduna dönüştürecek ve metabolizmanız yavaşlayacaktır. Vücudunuz yediğiniz besinleri depolayacaktır. Bu da kilo vermenize değil aksine almanıza neden olacaktır.

3. Sürekli baş ağrınız mı oluyor?

Gün içerisinde baş ağrısı, titreme ve baş dönmesi yaşıyorsanız vücudunuzun enerjiye yani glikoz’a ihtiyacı vardır. Bu gibi durumlarda ağrı kesicilere sarılmaktansa biraz yiyecek tüketerek doğal yollardan probleminizi giderebilirsiniz.

4. Egzersiz düşüncesi sizi yorgun mu hissettiriyor?

Vücudunuz yeterli miktarda besin maddesi almazsa sadece zorunlu ihtiyaçlar için kendini ayarlayacaktır. Bu durumda sizi sürekli halsiz ve isteksiz yapacaktır. Beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz.

5. Huzursuz mu oluyorsunuz?

Gün içerisinde sürekli agresif oluyorsanız bu yeterli beslenemediğinizden kaynaklanabilir. Bu durum ruh halinizi de etkiler. Kalori eksikliğinin vücutta öfke ve huzursuzluğa neden olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır.

6. Yemek yediniz ama hala kendinizi aç hissediyorsunuz?

Bir şeyler yemek yeterince beslendiğiniz anlamına gelmiyor. Belki de yanlış beslenme planından kaynaklı vücudunuz için gerekli kalori miktarını alamıyorsunuz. Beslenme planınızı tekrar gözden geçirerek tam tahıllı ve protein oranı yüksek besinler tercih etmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.