Yemeklerinize ilave edin… Hasarlı bakterileri bedene girmeden evvel tesirsiz hale getiriyor!

27.01.2019
107
Yemeklerinize ilave edin… Hasarlı bakterileri bedene girmeden evvel tesirsiz hale getiriyor!

Yenibahar, değişik ismiyle Jamaika biberi, baharat olarak kullanılan bir nebattır. Yemeklere basitçe ilave edilebilen bu baharat, tabir yerindeyse bütün bir şifacı… İşte yenibaharın bedenimize sağladığı faydalar…

Yenibahar, doğru ve kumpaslı bir biçimde kullanıldığı zaman bedenin hastalıklar ile çaba etmesine dayanakçı oluyor. Ayrıca bu baharat, seçenek tıbbın gözde gıdalarından biri. Peki nedir bu yenibaharın bereketleri? İşte sıhhatimize bereketleri ile yenibahar…

1. İRİNİ ÖNLEYİCİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Yenibaharın en ehemmiyetli özelliği; irini eksiltme ve bedenin bazı bölgelerinde sızıyı gevşetmesidir. Etkin bileşenleri sayesinde irinleri ortadan kaldıran bu baharat aynı zamanda artrit, gut, adale sızıları basura da iyi geliyor.

2. SİNDİRİME DAYANAKÇI OLUYOR

Yenibahar, organik bileşenleri ile mideyi hafifletiyor ve sindirimi basitleştiriyor. Yenibaharda bulunan öjenol, ishal, mide bulantısı, kusma ve kabızlık gibi sindirim meselelerini ortadan kaldırırken, kabarıklığı da eksiltiyor.

3. BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIYOR

Araştırmalar, yenibaharın özellikle mide bakterileri açısından bazı anti-bakteriyel tesirleri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bazı besinlere yenibahar ilave edildiğinde, yemekteki hasarlı bakteriler bedene girmeden evvel tesirsiz hale geliyor.

4. ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ

Öjenol, kersetin, tanenler ve değişik kimyevi bileşiklerin varlığı bu baharatı çok eforlu bir antioksidan yapıyor. Yenibaharda mevcut olan yüksek C vitamini ve A vitamini de bir antioksidan olmasına katkıda bulunuyor.

5. DİŞ SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR

Yenibaharın anti-mikrobik, anti-bakteriyel ve anti-septik doğrultuları diş sıhhatinizi kuvvetlendirmeye dayanakçı oluyor. Bakterilerle çaba etme özelliğine sahip olması diş ve diş eti sıhhatine katkı sağlıyor.

6. DOLAŞIMI GELİŞTİRİYOR

Bakır ve demir seviyeleri bakımından zengin olan yenibahar, dolaşımın çoğaldırılması için idealdir zira bunlar kırmızı kan hücrelerinin esas bileşenleridir. Ayrıca, bu baharat bir uyarıcı vazifeyi görüyor ve bedeni ısıtıyor.

7. KALP SAĞLIĞINI KORUYOR

Yenibaharda bulunan potasyum kalp sıhhati üzerinde pozitif bir tesire sahip. Bu baharat damarları genişletiyor ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimin çoğunu özgür vazgeçiyor. Bu da kan akışında bir çoğalışa neden oluyor, arterlerdeki ve kalpteki yükü eksiltiyor. Böylece felç ve kalp krizi geçirme tehlikeyi azalıyor.

YENİBAHAR KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Yenibahar sıhhate çok yararlı bir yiyecek olmasına karşın, fazla duyarlı bireylerde ciddi alerjik tepkinlere neden olabiliyor.

Öte yandan uzmanlar, ülseri olan şahısların bu baharatı kullanmaması gerektiğini, zira hastalığı daha da makûslaştırabileceğini söylüyor.

Bir uzmana danıştıktan ve bedeninizin alerjik bir tepkin gösterip göstermeyeceğinden emin olduktan sonra yenibaharı gönül rahatlığı ile harcayabilirsiniz.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.