Yediğiniz anda vücuda zehir saçıyor! İşte dünyanın en tehlikeli besinleri

23.04.2019
93
Yediğiniz anda vücuda zehir saçıyor! İşte dünyanın en tehlikeli besinleri

Bir Hayli yiyecek fayda sağladığı gibi yenmesi riskli gıdalar bulunur. Bazı gıdalar sıhhatimizi ciddi biçimde tehdit etmektedir. Yendiği anda bedene zehir saçan gıdalar nelerdir? İşte sıhhatimizi ciddi biçimde etkileyerek bedenimize zehir saçan gıdalar…

KİRPİ BALIĞI

Oldukça “tatlı” gözüken bu balık hakikatinde teninde, yumurtalıklarında ve karaciğerinde ölümcül bir zehir kapsıyor. Şefler bu yemeği hazırlarken oldukça dikkatli davranmalı ve balığın kötü uzuvlarından kurtulmalıdır. Japon lokantalarında bu balığın hazırlanış evresi için emin eğitimler verilip denetleniyor.

KAJU

Yaygın olarak öğrenilmese de süpermarketlerde gördüğünüz ham kajular içerisinde zehir bulunan maddeler kapsar. Yüksek dozda alımı zehir üretebilir.

HÁKARL

İzlanda’ya has olan bu besin, ne böbrek ne de idrar yolu olan bir köpek balığından yapılan bir yemektir. Böylece tüm bedenin zehirli maddeleri doğrudan cilde geçmiş olur. Klasikte Hákarl özel bir fermantasyon harekâtı ile tedavi edilir ve 5-6 ay kurumaya vazgeçilir. Bu yemek, çavdar ekmeği ile servis edilir. Genelde insanlar tadının hoş olmadığı hakkında yakınır.

PANGIUM EDULE FUTBOL MEYVESİ

Doğu Asya’ya has bu aromalı meyve, karışık ve uzun bir hazırlığa sahip. Ağacın yaprakları, tohumları ve değişik bir hayli kısmı, zehirli madde prusik asitini basitçe veren yüksek oranda bir glukozid kapsar. Tüketimden evvel devireme, kavurma, nemlendirme gibi muhtelif usuller kullanılarak tohumlar çıkarılmalıdır.

Tohum kaynatıldıktan veya kavrulduktan sonra yemek için tehlikesiz hale gelecektir. Üretim evresi kısaca; tohumları kabukları olmadan kaynattıktan sonra muz yaprakları, kül ve toprak ile beraber kırk gün süresince defineli vazgeçiliyor. Bu futbol meyvesi, hakikatinde harikulade bir C vitamini ve demir kaynağı.

SANNAKJİ CANLI AHTAPOT

Bu yemek Güney Kore ve Japonya’da popülerdir. Riskli kısmı, ahtapotun canlı olmasından kaynaklı emilim yapabilmesidir. Ahtapot kavrama eforuna sahipken yemeniz boğulma anlamında tehlikeli olacaktır. Bu boğulma sebebiyle senede takribî 6 vefat yaşanıyor.

CASSAVA MANYOK

Bu kök sebze, bereketli yiyecek maddeleri ve dirençli nişasta sağladığı için büyümekte olan ülkelerde popüler bir yemektir.
Güney Amerika’ya has olan bu sebze, şimdi bir hayli tropikal bölgede yetiştirilmektedir. Fakat ham yenildiğinde, siyanür üretebilir insan bedeni için ölümcül bir madde.

MÜRVER

Bu meyveler oldukça lezzetli görünüyor. Ama netlikle sıkıntılı bir tarafları var. Yaprakları, tohumları ve dalları siyanür kapsıyor. Bu sebeple bunları çıkarmanız ve yalnızca tamamen olgunlaşmış ve muntazam pişirilmiş mürverleri yemeniz gerekir.

Aksi takdirde şiddetli ishal ve nöbetler gibi cümbüşlü olmayan semptomlar ortaya çıkabilir. Bununla beraber, müverlerin grip de dahil olmak üzere virüslerle savaşmaya ve iltihaplanmayı eksiltmeye destekçi olduğu da söyleniyor

AKE

Bu sırlı ve eksantrik görünümlü meyve Jamaika kusma hastalığına neden olabilir, ki bu hiç cümbüşlü değildir ve ölümcül olabilir. Bu egzotik yemeğin tadını çıkartabilmek için, Batı Afrika’ya has olan siyah tohumları çıkartıp olgunlaşmış olan bir Ake yemeniz gerekir. Bu biçimde, hastalığa neden olan zehirli maddelerden kaçınmış olursunuz…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.