Yazın Parfüm Kullanmanın Püf Noktaları

20.06.2019
101
Yazın Parfüm Kullanmanın Püf Noktaları

Parfüm kullanan kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta ise ten ve mevsime göre parfüm kullanılmasıdır. Peki yazın parfüm nasıl kullanılır, hangi kokuları tercih etmeliyiz?

Neredeyse her mevsim parfüm kullanıyoruz ancak burada en önemli nokta ten ve mevsime göre parfüm kullanmaktır. Her koku her tende farklı kokmaktadır. Yaz aylarında en hareketli, en neşeli zamanlar olduğundan güneş ile birlikte hafif ve taze kokular tercih etmelisiniz.

Sıcak havalarda parfüm kullanırken dikkat!

Ancak sıcak havalarda parfümden çok deodorant kullanmak daha yerinde olacaktır. Gün ışınları cildimizi halihazırda yıpratırken içinde alkol olan parfümleri tenimize sıkmak sağlıklı değildir. Gün ışığına maruz kalan cildimizin daha hızlı yıpranmasını sağlayacağından yaz mevsimlerinde deodorant ya da body mist kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Eğer parfümünüzden vazgeçemiyorsanız aynı parfümün duş jeli ve vücut losyonunu da kullanarak yakın bir etki yakalayabilirsiniz.

Parfümünüz baharatlı, şekerli ve yoğun bir kokuysa yaz mevsimlerinde bu tip kokuları kullanmaktan kaçınmanız daha iyi sonuçlar verecektir. Sıcak havanın ağırlığıyla parfümün ağırlığının karışması pek hoş bir bileşen yaratmayabilir.

Parfüm kullanan kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta ise ten ve mevsime göre parfüm kullanılmasıdır. Peki yazın parfüm nasıl kullanılır, hangi kokuları tercih etmeliyiz?

Bahara ve yaza dair hayatımız da olan her şeyi nasıl hafife indiriyorsak parfüm kısmında da aynısını uygulamalıyız. Ağır ve yoğun aromalı kokular kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu tip kokular tenle yüzde yüz uyumlu olmadığında ters tepki yaratabilmektedir. Bahar ve yaz aylarında bu tip parfümlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Yazın alkol oranı düşük parfümler tercih edin

Yazın iki türlü parfüm türü kullanabilirsiniz. Biri “Eau de Toilette”, diğeri ise “Eau de Parfüm.”

Eau de Toilette nedir?

Alkol yoğunluğu daha fazla esans yoğunluğu az olan parfümler kategorisindedir. %4-10 arası esans içerir. Eau de Toilette parfümleri kıyafete sıkmak daha iyi sonuçlar verecektir. 1,5 metrelik alana kadar bir koku yayabilen Eau de Toilette yazın kullanmak için çok uygundur. Kumaşa sıkmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Saçlara da sıkılabilir. Fakat parfümü sıkıp ardından güneşe çıkmanız hem cildiniz hem de saçlarınız için zararlı olacaktır… Dışarı çıkmadan 15 dakika önce parfümünüzü sıkarsanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Eau de Parfüm nedir?

Esans yoğunluğu fazla alkol yoğunluğu daha az olan parfüm kategorisinin adıdır. %8-15 arası esans barındırır. Genellikle markaların en çok tercih edilen kategorisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.