İhtiyarladıkça Kilo Almak Perhizle Nasıl Önlenir?

09.04.2019
71
İhtiyarladıkça Kilo Almak Perhizle Nasıl Önlenir?

Emin bir yaştan sonra, arıtılmış edilmiş mahsullerden sakınıp, protein tüketimini çoğaldırmak gerekmektedir. Bedeniniz daha çok yağ biriktirmeye başladığı için, ihtiyarladıkça daha çok kilo almaya başlarız.

Gelip geçen zamanla birlikte daha deneyimli ve akıllı olursunuz. Seneler geçtikçe, azıcık kilo almanız da gayet bayağı bir gidişattır. Alışkanlıklarınız ne kadar sıhhatli olursa olsun ya da perhiz yaparken ne cins yanılgılar yaptığınızın bir ehemmiyeti olmaksızın, ihtiyarladıkça kilo aldığınızı siz de fark edeceksiniz.

Kilonuz hakkında her zaman kaygılı biriyseniz, 40 yaşından sonra bu gidişata daha da dikkat etmek zorunda kalacağınızı şimdiden söyleyebiliriz. Bu düzeyde, bedeninizin işlevlerini değiştiren etkenler her gün gün ışığına çıkmaya başlar.

Kilonuz hakkında hiçbir zaman kaygılı dinlememişseniz de yeniden dikkat etkeniz gerekiyor. Hakikatinde, o fazla kilolar siz hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkar. Aksi taktirde, daha evvel kullanmış olduğunuz taktikler asla çalışmaz. Egzersiz yapmak ve sıhhatli yemek yemek artık yeterli olmaz.

Yaş ile Gelen Sorunlar

Bir ömür boyu, hareketsiz bir hayat stili, hormonlar ve yanlış perhizler, istenilen kiloda kalınmasını güçleştirir. 40 yaşından sonra, her şey azıcık daha zorlaşır.

Amerikan Egzersiz Müesseseyi, bu yaşta metabolizmanın yavaşladığını ifade eder. Bu nedenle, 20’li yaşlara mukayeseyle günde 300 kalori daha az yakarsınız.

Tüm bunlara, yaşamın güçlüklerini, kendinize ayıracak müddetin olmamasını, ailesel vazifeleri, işi ve bir hayli gidişatta sıhhatiniz ile ilgilenmemenizi ekleyin.

Tüm bunlar nedeni ile, yaş ile beraber gelen hakimiyetsiz kilodan sakınmak için başka yollara müracaat etmeniz gerekir.

Sarkopeni: Daha Az Adale, Daha Çok Yağ

Yaş ile beraber gelen kilo alımına neden olan bir hayli neden vardır. Kabahatin sizde olmadığının da altını çizelim. Tabiatın yasayı bu. Bu sualin sebeplerini bildiğinize göre, artık ne yapmanız gerektiğini açıklayalım.

Genel olarak bu gidişat, seneler geçtikçe ortaya çıkan Sarkopeni yaşlılığa bağlı adale kaybı dediğimiz kavramdan kaynaklanır. Adale kütlesinin büyük bir kısmını bu yol ile kaybedersiniz.

Bu gidişatta, 30’lu yaşlardan itibaren her 10 yılda bir adale kütlenizin %3 ile %5’ini kaybedersiniz. Başka Bir Deyişle 40 yaşınıza geldiğinizde, 30’lu yaşlara mukayeseyle 200 kalori daha az yakmış oluyorsunuz. Bildiğiniz gibi, daha çok kalori daha çok yağ ve kilo demek.

Yeniden de başka nedenlerde vardır:

Hormon Üyelimi

Hormonlar zaman içerisinde değişir. Hem bayanlarda hem de erkeklerde, hormon imali üyelimi görülür. Bayanlar menapoza 50 yaşındayken girer. 35 yalında, estrojen ve projesteron imali arasında bir balanssızlık vardır.

Estrojen yağ hücreleri üretirken projesteron bu sürecin tersine işler. 35 yaşından sonra bayanlar estrojenden daha çok projesteron kaybetmeye başlar. Bu sebeple, azıcık kilo alımına neden olan bir gidişat ortaya çıkar.

Diğer bir taraftan ise, 30 yaşından sonra erkeklerde testesteron hormon seviyesi, her yıl %1 oranında olacak biçimde düşmeye başlar. Bu hormon kilo alımını yasaklamaya verim. Bu nedenle yaş ile birlikte eksildiği için kilo alımı da artar.

Egzersiz Yapmamak

Seneler içerisinde, insanlar fiziksel etkinliklerden elini ayağına sürükler. Bununla birlikte, daha çok yağ bedende biriktiği için kilo alımı da kaçınılmazdır. Başka Bir Deyişle, egzersiz programınıza olduğu gibi devam etkeniz gerekir.

Yaş ile Birlikte Kilo Alımını Temkine Tavsiyeleri

Aşağıda, yaş ile birlikte kilo alımını yasaklamak için yapmanız gerekenleri sizlere aktaracağız. Her gidişatta, bu süreci takip etmesi için bir profesyonelden takviye almanızı nasihat ediyoruz:

  • Adale kütlenizi gözetmeniz gerekir. Unutmayın ki, adaleye mukayeseyle yap daha az kalori yakar. Bu sebeple, adale dokunuzu zorlayacak hem geliştirip hem de statik bir seviyede yakalayacak etkinliklere yönelmeniz gerekir.
  • Beslenme programınıza bolca protein dahil edin. Bu sayede adalelerinizi onarabilirsiniz.
  • Aldığınız toplam kalori ölçüsüne dikkat edin. Her bir kalorinin ehemmiyeti vardır ve bunların çoğu tatlılar ile işlenmiş mahsullerden kazanç. Bunları yemeyi vazgeçin ya da ayarında tüketim sağlayın.
  • Diyetleri unutmayın. Emel sıhhatli bir beslenme programı uygulamaktır. Bu sebeple, sıhhatli tanımlara yönelin. Şayet dışarıda yemek gıdaysanız, bolca yeşil sebze kapsayan bir yemek söyleyin. Mesele kendinizi eğitmek ve sıhhatli alışkanlıklara sahip olmaktır.

Görüyorsunuz ki, çözümler çok da karmaşık değildir. Şayet sıhhatli bir beslenme programını takip ederseniz, daha çok dikkat ederek bu yoldan ufalamamanız gerekir.

Hali hazırda spor yapıyorsanız, daha çok adale kuvvetlendirici hareketlere yönelmeniz de fayda var. Seneler içerisinde, kilo almak daha basit bir gidişat haline gelmektedir ne yazık ki. Bu sebeple, kendinize daha çok dikkat etkeniz gerekmektedir. En nihayetinde, her şeyin başı sıhhat.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.