Yararlarını Duyduktan Sonra Yastıksız Uyuyacaksınız

11.02.2021
1.044
Yararlarını Duyduktan Sonra Yastıksız Uyuyacaksınız

Bildiğimiz ilk yastıklar Antik Mezopotamya’ya kadar uzanıyor. Taştan yapılmışlardı ve yalnızca zengin insanlar bunları karşılayabilirdi. Antik taş yastıkların aksine, bugün kullandığımız yastıklar yumuşak ve kabarıktır ve çoğu insan büyük ve rahat bir yastığa sarılmadan uyuyamaz. Fakat aslında, vücudunuzu ve ruh halinizi etkileyebileceğinden, bir yastıkla uyumak dinlenmenin en iyi yolu olmayabilir.

1. Sırt ağrısını önler.

Birçok yastık doğal olmayan bir uyku pozisyonuna neden olabilir ve sağladıkları destek uzun sürmez. Yastığın kendisi sırtınızın ağrımasına neden olmasa da, altta yatan semptomların çoğunu kötüleştirebilir. Yastıksız uyuduğunuzda omurganız dinlenebilir ve vücudunuz doğal pozisyonundadır.

2. Boyun ağrısıyla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Çoğu yastık doğru pozisyonda uyumana yardımcı olamaz ve hatta uyku duruşlarını daha da kötüleştirebilir. Boynunuzu herhangi bir şekilde uzun süre bükmek sizi rahatsız eder, çok sert veya çok yumuşak yastıklar boyun ağrısına neden olabilir .

3. Baş ağrısıyla savaşır.

Baş ağrısı ile uyanıyorsanız veya sersemlemiş hissediyorsanız, sorun yastığınız olabilir. Fazla yüksek olan yastıklar başınızın ve boynunuzun öne doğru dönmesine neden olur ve boyun kaslarına daha fazla gerginlik kazandırır. Bu, sabah yataktan kalktığınızda baş ağrısına neden olabilir.

4. Stresi azaltabilir.

Yastığınız geceleri sizi rahatsız ediyorsa, sonunda uykunuzu sallayıp dönebilirsiniz. Ne kadar çok uyku bozukluğunuz olursa, vücudunuzun uyku sırasında meydana gelen birçok önemli işlev için o kadar az zamanı olur. Sürekli uyku yoksunluğu ruh halinizi ve düşünme becerilerinizi etkileyebilir ve vücudunuzun gün içinde daha fazla stres hormonu salmasına neden olur .

5. Yüz sivilcelerini önler.

Yastığınızdan kurtulduğunuz için cildiniz size teşekkür edecek. Yüzünüz normalde gece boyunca çoğu zaman yastığınıza bastırılır. Muhtemelen yastık kılıfınızı her gün yıkamıyorsunuz ve üzerinde kir , yağ ve ev tozu biriktiriyor. Bütün bunlar, çatlaklara , iltihaplanmalara ve erken kırışıklıklara yol açabilir .

6. Saçınız için iyi olabilir.

Sabahları kuru ve karışık saçlarla uyanıyorsanız, kilitleriniz uğruna yastığınızdan vazgeçmek isteyebilirsiniz. Geceleri fırlatıp çevirirken saçlarınız yastık kılıfınıza sürtünerek kırılmasına neden oluyor. Yastık kılıfları ayrıca yağları saçınızdan emerek kuru ve kırılgan hale getirebilir.

Sorumluluk Reddi : Lütfen bu makalenin yalnızca bilgi amaçlı olduğunu unutmayın. Profesyonel tavsiye ve teşhis almak için lütfen doktorunuza görünün.

Yastıkla mı yoksa yastıksız mı uyuyorsunuz? Sizi nasıl etkilediğini fark ettiniz mi? Yorumlarda paylaşmayı unutmayalım..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.