Yanlışlıkla Küf Yersek Ne Olur

30.09.2021
156
Yanlışlıkla Küf Yersek Ne Olur

Şunu hayal edin: Sonunda en sevdiğiniz sandviçten ilk ısırığı aldınız ve ekmeğin küfle kaplandığını fark ettiniz! Bu muhtemelen bir veya iki kez başınıza geldi ve muhtemelen olası sonuçlardan endişe ettiniz. Ve aslında, vücudun buna tepki vermesinin birkaç farklı yolu vardır.

Bazı küfler karaciğerinize zarar verebilir

Küf üzerinde bulunabilen toksik kimyasallar vardır ve bunlar karaciğer hasarı, kusma, mide bulantısı ve ishal gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yine de bu, bağışıklık sisteminiz veya yaşınız gibi birkaç faktöre bağlıdır. En yaygın ve en toksik olanlardan biri, kansere bile neden olabilen aflatoksin olarak bilinir.

Neyse ki, tüm küflü yiyecekler bu kimyasalı üretmez. Bununla birlikte, yer fıstığı ve tarla mısırında bulunabilir.

Küfün içindeki bakteriler gıda zehirlenmesi semptomlarını tetikleyebilir

Küf kendi başına o kadar tehlikeli değildir ve gerçekten hastalanma şansınız düşüktür. Ancak sizi hasta eden şey, onunla birlikte gelişebilen bakterilerdir . Bu durumda kusma, ishal ve mide bulantısı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Ağırlıkları, bakteri türüne ve yediğiniz yiyecek miktarına bağlı olacaktır.

Küf alerjiniz olabilir

Yiyeceklerde bulunan küflere karşı alerjik reaksiyonları olan bazı insanlar var. Hassassanız, ondan uzak durmak daha iyidir ve yanlışlıkla yerseniz hemen doktorunuzu arayın. Semptomlar bir alerjik reaksiyon belirtisi olabilir şunlardır:

  • Kaşıntılı ve sulu gözler
  • Kurdeşen veya döküntü
  • hırıltı
  • Burun akıntısı veya tıkalı burun
  • Vücudumuzun kolayca sindirebileceği küflü yiyecekler var
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.