Yağdan kilo vermek istiyorsanız bu gıdayı perhizinizden beceriksiz etmeyin!

05.04.2019
478
Yağdan kilo vermek istiyorsanız bu gıdayı perhizinizden beceriksiz etmeyin!

Yaza fit ve sıhhatli bir bedenle girmek isteyenler kendileri için en uygun perhiz listelerini araştırmaya başladı dahi. Size sıhhatli zayıflama denince perhiz listelerinin ilk sıralarında yer almasa dahi reelinde yağdan zayıflamada çok verimli bir gıda olan mantardan bahsedeceğiz. Mantar, muhtelif biçimlerde harcanması neşeli olmasına karşın zehirli olma fobisi sebebiyle uzak durulan bir gıda. İnanılmaz gıda mantarın yararlarını ve soframızdan beceriksiz etmememiz için ehemmiyetli nedenleri Diyetisyen Fatma Özsel Özcan sizin için sıraladı…

Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, “Perhiz sofralarında mantar bulunmalı” diyerek önemli uyarılarda bulundu. Mantarın karbonhidrat ve protein açısından zengin bir gıda olmasının yanı sıra içerisindeki CLA ile yağ dokusu kaybını artırma eforu olduğunu, kanser ve HPV gibi hastalıklarla savaştığını belirtti. Ancak Özcan, mantarların kaynatılarak ya da ızgara yapılarak pişirilmesi, böylece içerisindeki vitamin ve protein kaybının en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

Mantar, muhtelif biçimlerde harcanması neşeli olmasına karşın zehirli olma fobisi sebebiyle uzak durulan bir gıda. Yaz tatiline daha fit bir görünümle girmek isteyenlerin perhize başladığı bugünlerde Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, “Perhiz sofralarında mantar bulunmalı” nasihatinde bulundu. Düşük kalori ve yağa sahip olan mantarın yüksek perhiz posası, karbonhidrat ve protein açısından zengin olduğunu belirten Özcan, “D vitamini yetersizliği obezite, kanser, metabolik belirtilere yol açar. Ancak D vitamini gıdalarda ender bulunurken 300 gramlık mantar günlük D vitamini lüzumunun takribî yüzde 20-25’ini karşılayabiliyor. İçerisindeki CLA ile yağ dokusu kaybını artırarak yağ dışı hücrelerin artmasını sağlıyor. Vejeteryan fertler et yerine mantar harcayabilir fakat protein niteliği ve bazı mineraller açısından etin yerini geçmeyeceğini öğrenmeliler” diye konuştu.

KANSERLE SAVAŞIYOR

Son senelerde yapılan bazı araştırmalara göre Mısır, Çin gibi medeniliklerin asırlardır rehabilitasyon emelli kullandıkları bazı mantar cinslerinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek meme, akciğer ve prostat kanserleriyle savaştığını, kanserlerin yineleme ve gelişmesinde gözetici tesir sağladığını gösterdiğini de anlatan Özcan, laflarını şöyle sürdürdü: “Bazı mantar cinsleri kolesterol ve tansiyon düşürücü tesir göstermesinin yanı sıra 21. asrın yaygın hastalıklarından biri olan HPV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda antiviral tesir gösteriyor. Bu tesirleri gösteren en bedelli mantarlar Meishi, Maitake, Hindi Kuyruğu takribî 6 milyon dolar ve Agaricus Blazei Murill mantarı.”

PİŞİRME TEKNİĞİNE DE DİKKAT

Mantarı harcamak kadar mineral, vitamin, protein ve antioksidan kaybını en aza indirecek pişirme usulünün kullanılmasının da çok ehemmiyetli olduğunu söyleyen Özcan, Food Sciences and Nutrition Dergisi’nin yaptığı araştırmalar neticesinde mantarları kaynatmanın ve ızgara yapmanın gıda bedellerini en çok eksilten pişirme tekniği olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Mikrodalga ve tavada az yağla kavrularak suyunu salmayan mantarların antioksidan seviyelerinin daha yüksek olduğunun bilgisini verdi. Özcan, bir de ihtar da bulunarak, mantarın içerisindeki pürin aminoasidi sebebiyle böbrek ve gut hastalarında ürik asit yapımını artırarak riskli gidişatlar yaratabileceğine söyledi. Bu cins rahatsızlıkları olanların mantar tüketimlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.