Vücudunuzun Kokusunun Sağlığınız Hakkında Söylediği Hastalıklar

15.01.2020
3.499
Vücudunuzun Kokusunun Sağlığınız Hakkında Söylediği Hastalıklar

Bir vücut bir koku verdiğinde diğerleri hoş olmayabilir, vücut kokusu olarak bilinir. Terin kokunun ana nedeni olduğu söylenir. Ancak, insanlar için neredeyse kokusuz olduğu için bu doğru değildir. Ter oluşunda bakterilerin hızlı çoğalması ve terlerin asitlere dönüşmesi, sonunda hoş olmayan kokuya neden olur. En önemlisi, vücut kokusu endişelenmek için bir neden olarak düşünülmelidir, çünkü diyabet, karaciğer sorunları veya yanlış beslenme gibi olası sağlık sorunları hakkında çok şey söylüyor.

Vücudunuzda dışkı kokusu varsa

Bağırsak tıkanıklığından kaynaklanabilir. Bu, kalın veya ince bağırsakta bir tıkanma olduğunda ortaya çıkan oldukça tehlikeli bir tıbbi durumdur. Bağırsak yolunda Böyle bir tıkanıklık genellikle kaka gibi kokuyor nefes almamızı zorlaştırmaya neden olur. yediğiniz şey nefesinizi kötüleştirebilir. Ayrıca, sindirim problemleri kötü bir ter kokusuna neden olabilir. Koltuk altından gelen ter en çok etkilenir, ancak vücudun farklı kısımları fekal bir koku ile ter üretebilir.

Acı kokuyorsanız

O zaman bir doktora gitmeniz gerekebilir çünkü bu karaciğerinizle ilgili sorunlara işaret eder. Halsiz bir karaciğer, kendine özgü kokuları olan çeşitli kimyasallar üretir ve bu kesinlikle vücudunuzdaki kötü kokuyu etkileyecektir. Hasarlı bir karaciğer ayrıca sindirim sorunları ve bulantı gibi semptomlarla karakterizedir.

Vücudunuz balık kokuyorsa

Balık Koku Sendromu veya Trimetilaminüri adı verilen bir hastalığınız olabilir. Aşırı trimetilaminüri (TMA) atılımı nedeniyle rahatsız edici bir vücut kokusu ve bu bozukluğu olan insanların idrarında, terinde ve nefesinde çürüyen balık kokusunda kendini gösterir. Ne yazık ki, genetik bir hastalıktır ve semptomlar kendilerini doğumdan hissettirir. Balık kokusunun diğer nedenleri, diyetteki fazla proteinlerin veya spesifik bakterilerin varlığının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu sendromun tedavisi, antibiyotikler ve spesifik asit losyonları dışında belirli diyet gereksinimlerini içerir.

Tatlı kokuyorsan

bu bir diyabet belirtisi olabilir. Kan dolaşımınızdaki yüksek keton seviyeleri nedeniyle vücudunuzda tatlı veya meyveli bir koku olabilir. İdrarınızda bu spesifik koku varsa, Akçaağaç şurubu idrar hastalığının bir belirtisi de olabilir. Vücudun valin, lösin ve izolösin amino asitlerini parçalayamamasına neden olan metabolik bir bozukluktur.

Çürük bir yumurta kokunuz varsa

Çok fazla et yiyebilirsiniz. Et, sindirim sistemi üzerinde ağır bir üründür, bu nedenle günlük olarak çok fazla et yiyen insanlar çürüyen yumurtalar gibi itici bir sülfürik kokuya sahip olabilirler. Bu özel kokuya ette özellikle kırmızı ette yüksek sülfür içeren amino asit içeriği neden olur. Bu amino asitlerde herhangi bir zarar yoktur, ancak iyi sindirilmeleri gerekir, ki bu yaygın değildir.

Terli ve çok fazla ter kokuyorsanız

temel olarak aşırı terleme olan hiperhidroz için test edilmeniz gerekir. Nörolojik, endokrin, bulaşıcı ve diğer sistemik hastalıklar bazen hiperhidroza neden olabilir, ancak çoğu durumda başka türlü sağlıklı olan insanlarda görülür. Isı ve duygular hiperhidroz için tetikleyici olabilir, ancak bu bozukluktan muzdarip birçok insan, uyanma saatlerinde çoğunlukla normal sıcaklıklarda ve stres olmadan bile terler. İnsan vücudunun ana ter bölgeleri koltuk altı, kasık bölgesi ve ayaklardır.

Vücut kokusuna neden olabilecek başka durumlar biliyor musunuz? Cevaplarınızı yorumlar ile belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.