Vücudunuzda Su Kalmasını Sağlamak İçin Basit Çözümler

04.10.2019
700
Vücudunuzda Su Kalmasını Sağlamak İçin Basit Çözümler

Vücut suyu alıp tuttuğunda, su tutma işlemi gerçekleşir. Vücudumuzun yaklaşık% 75’i sudan yapılmıştır ve su tüm vücudun işlevlerine yardımcı olur. Hayatımızın çok önemli bir parçası. Bununla birlikte, su tutma gerçekleştiğinde, şişmiş görüneceğiz ve kalp sorunları, böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu ve PMS gibi farklı hastalıklar tetiklenebilir. Aşağıda, su tutmanın neden olduğu bazı sık karşılaşılan sorunlar yer almaktadır:

Vücudunuzda Su Tutulmasını Önlemek İçin 12 Çözüm

1. DİYETER HABİTLERİ

Aşırı miktarda sodyum yedikten sonra, muhtemelen su tutulmasını tetikleyecektir. İşlenmiş gıdalarda, konserve öğünlerde, tahıl gevreklerinde vb. Bulabilirsiniz. Yeme rejiminizdeki tuz miktarını azaltın, böylece su tutmayla ilgili sorunlarınız olmaz. Yemeklerinizi baharatlamak için sirke, limon suyu, karabiber, kekik veya kimyon kullanmalısınız.

2. EGZERSİZ eksikliği

Ne zaman hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük ederseniz, su tutma durumunu yaşayabilirsiniz. Aktif kaldığınızda, su tutmanın getirdiği istenmeyen yan etkileri kontrol altında tutabilirsiniz. Günlük yaşamınıza her türlü egzersizi dahil etmek ve mümkün olduğunca aktif kalmak en iyisidir.

3. MEDİTASYON

Antidepresan kapsüller ve beta blokerler gibi bazı ilaçlar da su tutulmasına neden olabilir. Bu nedenden ötürü, düşüncelerinizi sakinleştirmeye çalışmak ve bu ilaçları sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda almak en iyisidir.

4. HORMONLAR

Hormonlar su tutulmasında önemli rol oynar ve kadınların hamile kalırken ve menopozda daha fazla tecrübe etmesinin nedeni budur. Progesteron ve östrojen muhtemelen en fazla su tutulmasını etkileyen hormonlardır. Sizi daha da şişirecek yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir.

5. KALP SORUNLARI

Kalp ile ilgili sorunların olması suyun tutulmasından kaynaklanabilir. Nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk hissedebilirsiniz ve bu durumda daha fazla inceleme için doktorunuza gitmek en iyisidir.

6. KURUTMA

Bol su içmemeniz durumunda vücudunuz susuz kalır. Vücudunuz susuz kaldığında hücreler su tutmaya başlar çünkü hayatta kalma moduna girerler. Daha sonra, bol su içmek ve soda ve kahve tüketmekten uzak durmak en iyisidir.

7. TOKSİNLER

Kadınlar çoğunlukla, tutulan su ile birleştirilen bir tür yağ olan selülitten etkilenir. Genellikle bu yerler çok acı verici hale gelebilir ve ihtimaller onlara dokunma yeteneğiniz olmaz. Su içip vücudunuzu detoks ettirmek en iyisidir, böylece atık ve toksin biriktiren tüm maddeleri çıkarabilirsiniz.

8. CORTISOL’UN YÜKSEK DÜZEYLERİ

Kortizol ayrıca stres hormonu olarak adlandırılır ve böbreküstü bezleri tarafından üretilir. Kan şekeri seviyesi ve su tutma gibi birkaç vücut fonksiyonunu kontrol eder. Aşırı kortizol seviyelerinden uzak durmak istiyorsanız, stresli durumlardan kaçınmak, günlük olarak egzersiz yapmak ve antienflamatuar bir gıda rejimine başlamak en iyisidir.

9. POTASYUM BİLEŞENLERİ

Vücudumuzdaki hücreler potasyum ve sodyumu emer ve suyu onlarla birlikte taşır. Potasyum, suyun hücreden dışarı pompalanmasında önemli bir role sahiptir. Sodyum esastır, çünkü hücrelerde bulunan suyu taşır. Bu yüzden, bir kez yeterli potasyum seviyesine sahip değilsek, suyun tutulmasını deneyimleyeceğiz. Daha fazla süt, muz, bezelye ve fasulye tüketmek en iyisidir çünkü bol miktarda potasyum içerirler.

10. PROTEIN

Vücudunuzun her zaman belirli bir protein seviyesine sahip olması gerekir, böylece su dengesini koruyabilir. Kan içindeki protein konsantrasyonu, suyun doku boşluklarından ve kılcal damarlar içindeki hareketinden sorumludur. En iyi fındık, yumurta, et, süzme peynir ve yulaf gibi protein içeriği yüksek yiyecekler yemek.

11. ALLERJİLER

Birçok insan günlük olarak yediğimiz bazı yiyeceklere alerjisi var. Belirli bir yiyeceğe karşı alerjik reaksiyonunuz olduğunu keşfederseniz, derhal doktorunuza gitmek en iyisidir.

12. Tiroid Hastalığı

Tiroid fonksiyon bozukluğu olanlarda su tutulumu görülebilir. Yüzünde ve gözlerinin altında gösterilecek. Ek olarak, karın dışında ayaklarınız ve elleriniz de şişebilir. İçlerinde yüksek miktarda iyot bulunan yiyeceklerden ve diyet takviyelerinden kaçınmak en iyisidir. Daha fazla brokoli, ıspanak ve lahana yemelisin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.