Vücudunuzda aşırı yağ birikimi nerede olur? Nasıl kurtulursunuz?

02.01.2020
6.873
Vücudunuzda aşırı yağ birikimi nerede olur? Nasıl kurtulursunuz?

İnce ve fit görünümlü olabilirsiniz. Bu vücudunuzda yağ birikmediği yada birikmeyeceği anlamına gelmez. Bu yazımızda sağlıklı bir yaşam için dikkat etmeniz gereken dipnotlar yer almaktadır.

Vücuttaki fazla yağlar nasıl tespit edilir?

  • Göğüsler ve kollar: Genetik nedenlerden dolayı yağ hücreleriniz gögüs ve kollarınızın çevresinde birikebilir. Vücut kilo endeksininiz ile bunun farkında olabilirsiniz. Vücut kilo endeksinizi kilonuzu boyunuzun metre cinsinden karesine bölerek bulabilirsiniz. Bu değerin 30 ve üzeri çıkması obez olduğunuz anlamına gelir.Bu durumda kilo vermeniz gerekir.
  • Karın: Kadınlarda karın bölgesinin uzunluğu 88.9 cm daha uzun olması, erkeklerde 101. 6 cm’den daha uzun olması karın bölgesinde yağ birikimi olduğunu ve kişinin obez olduğunu gösterir.
  • Kalçalar ve uyruklar: Bel uzunluğunuzun kalça uzunluğuna bölümesi ile bulunur.Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu İdeal bel/kalça oranı erkeklerde 2.28 cm veya daha aşağısı, kadınlarda 2.15 cm veya daha aşağısıdır.

Hayati iç organlarımız etrafında toplanan ğ birikimine liseral yağ denir. Yeni yapılan bir çalışmada elma ve armut vücutlu insanlarda bel çevresinde biriken yağlar nedeni ile kalp krizi ve diyabete yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Armut şeklinde vücutta kalçalar geniş, omuz ve bel daha dardır. Bunda problem yoktur ancak kadınlarda menopozdan sonra kilo alarak vücut elma şeklini alır.

Elma şeklindeki vücut bel, omuz ve kalçalar dan daha büyüktür. Bu durumda tehlikedesiniz anlamındadır.

Yüksek lifli besinler tükettiğinizde ilk olarak bel bölgeniz cevap verecektir. Çok fazla egzersiz yapsanız da vucudun her bölgesinde kilo kaybı olmadığı sürece genel anlamda farklılık olmayacaktır.

Koşu ve bisiklete binmek gibi kardiyovasküler egzersizler yapabilirsiniz Sters ve aşırı uykununda bel bölgesinde yağ birikimine neden olduğunu unutmayalım. Obezite iseniz belirli aralıklarla insülin miktarınızı da ölçmeniz gerekir.

Su tüketiminizi arttırmak, şınav ve vücut ağırlığı egzersizleri yanında lifli gıdalar tüketerek gögüslerinizi ve kollarınızı eritmeye yardımcı olabilir.

Kalça ve uyluk çevrenizdeki yağ deri altı olarak kabul edildiği gibi birikerek vücuda zarar verdiği belirlenmiştir.

Ancak tam vücutta kilo kaybı ile kalça çevresindeki yağların yakımı söz konusudur.

İşlenmiş gıda (paket gıda) tüketimine son verin ve bunun yerine mevsimlik tencere yemeklerine yönelmelisiniz. Diyete başladığınızda vücut enerji gereksiniminde ilk olarak depolanmış yağları yakmaya başlayacaktır. İşte bu durumda iken düzenli spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı yağ tüketin

Bilim “Kahverengi yağ hücresi” olarak adlandırdığı bu yağ türünün gizemini ortaya çıkarmak için çalışmalar yaparken güvenli olduğu bilinmektedir. Genellikle boyun, omuz ve köprücük kemiği gibi küçük bölgelerde birikir. Renginden de anşılacağı üzere demir içeriği yüksektir. Kahverengi yağ vücutta yakıldığında titreme görülmeden ısı üretilebilmektedir. Vücudunuzda bu şeklide bir yağ birikiminiz varsa kilo vermek daha kolay ve sağlıklıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.