Vücudumuzda Böbrek Taşı Olduğunu Nasıl Anlarız ?

27.11.2019
223
Vücudumuzda Böbrek Taşı Olduğunu Nasıl Anlarız ?

İnsanlık, M.Ö. 600’den beri böbrek taşı sorununa aşina olmuştur . Ayrıca, erkekler bu hastalığa yakalanma riski kadınlardan daha fazladır. Bu hastalığın belirtileri sessiz olabilir, ancak taşlar hareket ederse işaretleri şiddetli ve çok acı verici olacaktır. Bu yüzden, onları hemen tanımak ve bir doktora danışmak önemlidir.

1. Şiddetli ağrı

Karın, sırt veya kasıkta aşırı ağrı hissedebilirsiniz . Bu , taş hareket etmeye başladığında ve böbreklerde basınç yaratarak dar üretere sıkıştığında olur. Taş ilerledikçe, ağrı sırttan kasıklara kadar gidebilir.

2. idrara çıkma değişiklikler

İdrarda böbrek taşlarından dolayı olası bazı değişiklikler vardır .

  • Taş hareket etmeye başladığında ve mesaneye ulaştığında sürekli ve sık idrara çıkma dürtüsü oluşur. Bu ayrıca idrar yaparken ağrı ve yanma hissine neden olabilir .
  • İdrarda sıkışmış taşlarla ilişkili idrar miktarı düşebilir . İdrar akışını bile tamamen durdurabilir.
  • İdrar yolundaki taşların varlığı nedeniyle idrarda kan görünebilir . Kötü bir koku, böbreklerinizde enfeksiyonun bulunduğunu ve idrarda bulanıklığa neden olabileceğinizi gösterebilir.

3. titreme ve ateş

Sıcaklığın yüksek olması idrar yollarında veya böbreklerinde enfeksiyon olduğu anlamına gelebilir . Bu, böbrek taşı hastalığında komplikasyonlara neden olabilir.

4. Bulantı

Bulantıya genellikle kusma eşlik eder. Bunun nedeni, böbreklerin ve sindirim sisteminin sinirlerin ortak bir bağlantıya sahip olmasıdır . Bu semptomlar şiddetli ağrı sonucu da olabilir .

5. Çok zayıf veya yorgun hissetmek

Taş varsa böbrek fonksiyonu azalır . Bu nedenle, vücutta toksin birikimi olabilir. Hissetme şeklini etkileyebilirler. Her zamankinden daha fazla yorgun hissedebilir ve şiddetli ağrı yaşayabilirsiniz; bu da sizi zayıflatabilir.

Bonus: Eğer risk altındaysanız

  • Yeterince su içmeyin
  • Böbrek taşı olan akrabalarınız var

  • Çok şeker, sodyum ve protein tüketin
  • D vitamini ve kalsiyum takviyesi alın

  • Fazla kilolu

Kontroller için doktorunuzu ne sıklıkla ziyaret ediyorsunuz? Böbreklerini kontrol ediyor musun? Bize yorumlardan bahsedebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.