Bedeni kanserojenlerden temizleten en sıhhatli yağ! İşte ghee yağının bereketleri…

21.03.2019
95
Bedeni kanserojenlerden temizleten en sıhhatli yağ! İşte ghee yağının bereketleri…

Belki de ismini ilk kere dinleyeceğiniz bu yağ hakikatinde ülkemizde çok fazla harcadığımız ve bereketleri öğrenilen tereyağından elde ediliyor. Tereyağının eritilmesi neticesinde ortaya çıkan sütün katı maddelerinden temizletilip elde edilen saf ve pak yağa ghee yağı sınıyor. Ghee yağı, bir hayli ülkede en sıhhatli yağ olarak harcanıyor. Peki ghee yağının bereketleri nelerdir? Ghee yağı nasıl yapılır? Ghee yağı ne kadar harcanmalıdır? İşte tüm bu suallerin yanıtları ve en sıhhatli gıdalar arasında gösterilen ghee yağının bereketleri…

Ghee, asırlardır öğrenilen, oda sıcaklığında muhafaza edilebilmesinden dolayı çok pratik ve kullanışlı olmuş olağanüstü bir yiyecektir. Anadolu ve Kafkaslarda “Sade Yağ” olarak öğrenilen Ghee; inek sütünden yapılmış tereyağından elde edilir. Fiziksel ve akılsal bereketlerinden dolayı, Ghee bir süper gıdadır da diyebiliriz.

Yurt dışında bolca harcanan ghee yağında bol ölçüde linoleik asitler bulunur. Bu yağ asitleri ise bedeni kanserojenlerden arındırır.
Bütirit asit yiyecek dayanakları ve bütirit lavmanlar, ülseratif kolit gibi irinli bağırsak hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.
Ayurveda doktorları, asırlardır Ghee lavmanlarını irin rehabilitasyonlarında kullanmaktadırlar.

KALP KRİZİNİ ÖNLER

Aynı yağ sıhhatine de tesir ederek; kalp krizi ve kardiyolojik orijinli hastalıklarında önüne geçiyor.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Ghee yaparken kullandığınız tereyağı natürel ise, ghee yaparken tereyağı K2 ve CLA gibi antioksidanlarına dönüşür. Bu da beden için oldukça yararlıdır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Yeterli oranda bütirik asit imali sağladığı için bağırsaktaki hasarlı hücreleri pakler ve böylece bağışıklık sistemimiz kuvvetlenmiş olur.

ENERJİ VERİR

Ghee, yukarıyadaki tüm özellikleri sayesinde uzun süreli kalıcı enerji sağlamak için egzersiz evvelinde kullanılabilir.

KARACİĞER DOSTUDUR

Ghee yağı, faydalı yağ asitleri doğrultusundan olcukça zengindir. Bu yağ asitleri karaciğeree doğrudan tesir eder ve enerji olarak yakılırlar.

SİNDİRİMİ DÜZENLER

Ghee değişik sofra yağlarının aksine, kısa zincirli bir yağ asidi olan bütirik asit doğrultusundan zengindir. Yararlı bağırsak bakterileri, lifi bütirik asite dönüştürürler ve bu da bağırsak ve sindirim işlerini hızlandırır.

DEPRESYONA İYİ GELİR

Artık yapılan araştırmalar bunalım ve ruhsal çöküntülerin yediklerimizle doğrudan ilgili olduğunu göstermektedir. Ghee yağındaki bereketleri yağ asitleri ve bilşenler bedenin mutluluk seviyesini artırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.