Vitamin Eksikliğini Belirten İşaretler Ve Nasıl Onarılır

02.10.2019
1.309
Vitamin Eksikliğini Belirten İşaretler Ve Nasıl Onarılır

D vitaminin aslında bir vitamin olmadığını biliyor muydunuz? Yeterince güneşlendiğimizde vücudumuzun ürettiği bir steroid hormonudur. Ayrıca bazı gıda kaynaklarından veya takviyelerden de alabiliriz.

Her ne ise, yeterince D vitamini almak çok önemlidir

D Vitamini eksikliği kalp hastalığı, meme, kolon ve prostat kanseri, depresyon, kilo alımı ve daha fazlası ile ilişkilendirilmiştir. Doktorlar, D Vitamini eksikliğinin bu koşullara neden olduğunu kesin olarak söyleyemezken, yüksek D vitamini seviyesine sahip kişilerin hastalık riskinin daha düşük olduğu kanıtlanmıştır.

D Vitamini Sizin İçin Ne Yapabilir?

Hastalık riskinizi azaltmanın yanı sıra, D Vitamini de vücutta çok özel rol oynar:

  • Güçlü ve sağlıklı kemiklerin oluşumuna ve korunmasına katkıda bulunmak
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonla savaşmak
  • Kasların çalışmasına yardımcı olmak
  • Dolaşım ve kalp sağlığına yardımcı olma
  • Akciğerlerin ve beynin gelişmesine ve çalışmasına yardımcı olmak

D Vitamini Eksikliği Sandığınızdan Daha Yaygın

Şaşırtıcı bir şekilde, D vitamini eksikliği bugün ABD’de inanılmaz derecede yaygın. Olmamalı – sonuçta güneşin altında olmaktan kurtulabiliriz.

Buna rağmen, Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi, bir ila beş yaş arası çocukların% 50’sinin ve 6-11 yaş grubundakilerin% 70’inin D vitamini seviyelerinin yetersiz olduğunu tespit etti.

Gençler ve yetişkinler daha da kötü. 2009’daki araştırmalar, yaklaşık dörtte üçünün yetersiz olduğunu hesaplamaktadır.

D Vitamini Eksikliği Riski Olanlar

Bazı insan kategorileri, D vitamini eksikliğini diğerlerinden daha fazla geliştirme riski altında. Aşağıdaki kategorilerden birine veya birkaçına girerseniz, D Vitamini seviyenizi kontrol ettirmelisiniz.

50 yaşın üzerindesiniz – yaşlandıkça cildimiz güneşten D vitamini almaz. Böbreklerimiz ayrıca daha az D vitamini vücudumuzun ihtiyacı olan forma dönüştürür.

Koyu Teniniz Var – çünkü cilt pigmenti doğal bir güneş koruyucu işlevi görür, cildiniz ne kadar koyu olursa, ihtiyacınız olan güneş ışığına o kadar fazla maruz kalırsınız. D vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için Afrika kökenli Amerikalıların soluk tenli olanların güneşe maruz kalmasının 10 katı kadar ihtiyacı olduğu tahmin edilmektedir.

Aşırı kilolu veya obezsin – D vitamini yağda çözülebilir, yani ne kadar fazla vücut yağına sahip olursan o kadar fazla D vitamini gerekir.

Sindirim Sorunlarınız – bağırsaklarınızı D vitamini yemeğinizden emme yeteneğinizi etkileyen sindirim sorunlarınız varsa, o zaman yetersiz olabilirsiniz. Bu tür hastalıkların örnekleri arasında Crohn, kistik fibroz ve Çölyak hastalığı bulunur.

İklim Tipi – doğal olarak, güneşi az olan veya olmayan bir iklimde yaşıyorsanız, vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm D Vitamini gün ışığından alamaz. ABD’de, sadece Los Angeles’tan Columbia’ya (SC) çizilmiş çizginin güneyinde yaşayanlar, yıl boyunca D vitamini ihtiyaçlarını karşılayacak kadar güneş ışığı almaktadır.

Vegan veya Vejeteryan – yıl boyu güneşin tadını çıkarmazsanız, olasılıkla D vitamini gereksinimlerinizi katı bir vejetaryen veya vegan diyeti ile karşılamakta zorlanacaksınız. Bunun nedeni, çoğu D Vitamini kaynağının hayvansal gıdalardan gelmesidir.

9 D vitamini eksikliği olan uyarı işaretleri

Hala D Vitamini eksikliği olabileceğinden endişeleniyor musun? Dikkat etmeniz gereken bazı işaretler:

Depresyon veya Kaygı

Düşük D vitamini seviyeleri depresyon ve anksiyete ile ilişkilendirilmiştir.

Dört haftalık bir süre zarfında sağlıklı genç yetişkin kadınları değerlendiren araştırmacılar, üçte birinden fazlasının depresif semptomları olduğunu ve neredeyse yarısında D Vitamini yetersizliğine sahip olduğunu tespit etti. Aslında, depresif belirtiler D vitamini düzeyleri tarafından tahmin edildi ve hatta mevsimlere göre değişmekteydi.

Bu önemli vitamin eksikliğini hisseden sadece genç insanlar değil – eksiklik aynı zamanda yaşlı erişkinlerde düşük ruh hali ve kötü bilişsel performans ile de ilişkilidir.

D vitamini eksikliği, beyninizin ve ruh sağlığınızın diğer yönlerini de etkileyebilir.

2014’te yapılan bir çalışma, orta ila şiddetli D vitamini eksikliğinin Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere yaşlı erişkinlerde bazı demans türlerinin riskini iki katına çıkarabileceğini ortaya koydu. Aynı yıl başka bir çalışmada şizofreni ve D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki olduğu bulundu.

Sonuç olarak, düşük ruh hali veya bilişsel problemlerle mücadele ediyorsanız, bu D Vitamini’nde eksik olduğunuzun bir işareti olabilir.

Asiri terleme

Boston Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir D vitamini uzmanı olan Dr. Michael Holick’e göre, daha az bilinen D vitamini eksikliğinin belirtilerinden biri terli bir kafa!

Yenidoğanlarda aşırı terleme, D vitamini eksikliğinin yaygın ve erken bir belirtisidir.

Kendinizi normalden daha çok terlediğini düşünüyorsanız, kontrol ettirin.

Achy, Zayıf veya Kırık Kemikler

Kemik sağlığına gelince, en önemli iki besin kalsiyum ve D vitaminidir.

Sürekli ağrılı kemikler (osteomalazi olarak bilinir), kırıklar veya kırılmalar oluyorsa, bir D Vitamini eksikliği suçlanabilir.

Alman araştırmacılar, D Vitamini eksikliğinin kemik kırıklarının hem başlangıcını hem de yayılmasını% 31’e kadar artırdığını keşfetmişlerdir.

Diğer araştırmalar, eksikliğin zayıf kırık iyileşmesi için ortak bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.

D Vitamini eksikliğini gidererek, kemiklerinize iki şekilde yardımcı olursunuz. İlk olarak, daha güçlü kemikler inşa edersiniz. İkincisi, kaslarınızın işlevini geliştirirsiniz, bu da dengenizi geliştirir ve düşme ve kırılma veya kırılmalara neden olma olasılığını azaltır.

Asit cezir, şişkinlik ve diğer gut problemleri

Bağırsak florası ve D vitamini arasındaki ilişki tam olarak anlaşılmasa da, ortaya çıkan kanıtlar D vitaminin bağırsak içinde sağlıklı bir dengeyi sağlamada önemli olduğunu göstermektedir.

Aslında, D Vitamini tüm gastrointestinal yolu etkiler, diyor D Vitamini uzmanı Dr Stasha Gominak.

Asit reflü, zayıf midede boşalma, şişkinlik ve kabızlığa yol açabileceğini, büyük olasılıkla bağırsaklarımızdaki ‘dost probiyotik bakterilerin’ kaybından kaynaklanabileceğini iddia ediyor. Tıpkı bizim gibi, bu bakteriler de hayatta kalmak için D Vitamini ister.

Uyku Sorunları

Mükemmel bir gece rutini uygulamanıza rağmen başınızı sallayamazsanız, yatak odanızı uyumanıza yardımcı olacak bitkilerle doldurun ve bir sürü doğal uyku ilacı kullanıyorsanız, o zaman güneş ışığı vitamininden mahrum olabilirsiniz.

Düşük D Vitamini düzeyleri uyku düzeninizi ciddi şekilde bozabilir ve uykusuzluk, uyku apnesi, REM ile ilişkili apne, açıklanamayan uyanmalar ve uyku sırasında uygunsuz vücut hareketleri gibi uyku bozukluklarına neden olabilir.

Louisiana Eyalet Üniversitesindeki araştırmacılar, uyku kliniğine uyku problemleri ve kronik ağrı ile gelen hastaların yarısından fazlasının D Vitamini de eksik olduğunu belirtmektedir.

Aynı araştırmacılar, D Vitamini ile gündüz uykululuk arasındaki ilişkiyi araştırdılar. Sonuçlar, D Vitamini eksikliği ile gündüz aşırı uykululuktaki artış arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Erektil Disfonksiyon

Erektil disfonksiyon (ED), erkekler arasında 30 milyon Amerikalıyı etkileyen en yaygın cinsel problemdir.

ED diğer faktörlerden kaynaklansa da, D Vitamini eksikliği göz ardı edilmemelidir.

Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2014 yılında yapılan bir çalışmada, şiddetli erektil disfonksiyonu olan erkeklerde, hafif erektil disfonksiyonu olan erkeklerden D vitamini düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğu bulundu.

Tiroid problemleri

Düşük tiroid fonksiyonunuz varsa, D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Ancak Chris Kresser’a göre, D vitamini kan seviyeniz normal olsa bile bu durum böyle olabilir.

Hashimoto’nun hipotiroidizmi ve D Vitamini inceleyen bir 2011 çalışması, 161 hasta çalışmasının ezici bir kısmında D Vitamini eksikliği olduğunu tespit etti.

Bunların% 92’si kesin!

D Vitamini ile desteklemenin yanı sıra, tiroid problemlerinizi doğal olarak iyileştirmenin başka yolları da var.

Sık Enfeksiyonlar

D Vitamini iyi işleyen bir bağışıklık sisteminde hayati bir rol oynadığından, sık sık görülen enfeksiyonların (zayıf bağışıklık nedeniyle) D vitamini eksikliğine işaret etmesi sürpriz olmamalıdır.

Japon okul çocukları için yapılan bir çalışmada günlük D vitamini takviyesi almanın mevsimsel gribi önleyip önlemediğine bakıldı.

Kış gribi mevsimi boyunca, yaklaşık 340 çocuk dört ay boyunca değerlendirildi. Günlük 1.200 IU D Vitamini alanların, hastalanma olasılığı plasebo takviyesi alanlara göre% 40 daha azdı.

Aslında, Alman araştırmacılar D vitamininin, bağışıklık fonksiyonunuzu 5 kata kadar arttırdığını ve enfeksiyon ve virüslerle savaşma yeteneğinizi artırdığını buldular.

Anemi

Kansızlık veya demir eksikliği tanısı?

D Vitamini Konseyi, düşük D Vitamini seviyelerini aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha yüksek bir anemi riskiyle bağdaştıran bir takım araştırmalardan bahsetmektedir:

  • Tanzanya’daki D vitamini düzeyi düşük hamile kadınlar, yeterli D vitamini düzeyi olanlarla karşılaştırıldı. Düşük seviyeli kadınlarda anemi riski daha yüksekti.
  • Los Angeles’ta yapılan bir çalışmada, D Vitamini eksikliği ile anemi arasında bir bağlantı bulundu.
  • Bir ABD çalışması, kansızlığı olan ve olmayan insanları karşılaştırdı. Kansızlığı olanların D vitamini seviyelerinin düşük olması daha olasıydı.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.