Virüs ve bakterilere kalkan oluyor…Haftada en az iki defa harcayın!

01.02.2019
136
Virüs ve bakterilere kalkan oluyor…Haftada en az iki defa harcayın!

Yüksek nitelikte protein kaynağı olması yanı gizeme lezzetiyle de sofralarımızda yer bulmayı hakeden hindi etinin bu bereketlerini bildiğinizde onu daha da çok hoşlanacaksınız. İşte haftada en az iki kez harcanması önerilen hindi etinin sağlımıza faydaları…

Hindi etini haftada en az iki defa harcamanızı nasihat ederim. Yüksek nitelikte protein kaynağı olmasının yanında bedende üretemediğimiz elzem aminoasitlerin hepsini yeterli ölçüde içeriyor

Hindi etini, kırmızı et ve tavuk etine seçenek olarak harcamanız sıhhatinize pozitif tesir sağlar. Kırmızı ete mukayeseyle kolesterol, yağ ve bağ doku oranı daha düşüktür. Yağ içeriği tavuk etinden takribî yüzde 8 daha az, protein içeriği ölçüyü ise daha yüksektir. Hindi etleri gevrek ve ince yapılıdır, kendine has değişik bir lezzete sahiptir.

Özellikle çocukların ve gençlerin vücutsal, zekâsal gelişimi için sofralarınızda hindiye yer açmanızı öneririm. Ayrıca kumpaslı ve yoğun idman yapıyorsanız bedende üretim etkinliklerini ve adale yoğunluğunu artırmak için hindi eti sizin için süper bir hayvansal gıda kaynağı olacaktır.

Hindi olgunlaştıkça etinin rengi koyulaşmaktadır. But ve kanat bölgeleri koyu renkli iken göğüs bölgesi daha sarih renklidir. But, kanat kısımlarının yağ ölçüyü ve kalorisi, göğüs etine göre daha düşüktür ancak vitamin ve mineralleri, özellikle demiri daha fazla kapsar. Bu sebeple tensiz olmak koşuluyla hindi etinin her yerini harcayabilirsiniz. Ancak hindi füme, salam, sosis gibi mahsullerde kanserojen tesire sahip sodyum nitrat maddesi bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Ülkemizde hindi etleri gıda güvenliğini sağlayan hijyenik şartlar çerçevesinde hazırlanmakta, dağıtım ve satış safhalarında soğuk zincir sağlanmaktadır. Bu sebeple kutulu ve marka hindileri güvenle tüketebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Potasyum, selenyum ve kalsiyum içeriği ile bütün bir sıhhat ambarıdır. 1 porsiyon 80 gram hindi harcadığınızda virüs ve bakterilere karşı beden korunması oluşturan süper mineral selenyumun günlük almanız gereken ölçüsünün takribî olarak çeyreğini karşılamış olursunuz. Ayrıca hindi eti sağladığı kalsiyum ve potasyum ile bedeninizdeki bağışıklık hücrelerini aktive eder. Bu sayede bitkinlik ve halsizlik sezmez, soğuk algınlığı ve iltihabi hastalıklardan korunursunuz.

DEPRESYONUN NATÜREL İLACI

Proteinlerin yapıtaşı olan en ehemmiyetli aminoasitlerden triptofanı bolca kapsamaktadır. Triptofan mutlu, canlı ve dinamik olmanızı sağlayan ve beyinde bulunan bir nörotransmitter olan serotoninin ön maddesidir. Triptofanın serotonine mutasyonu için bedende B6 vitamini zorunludur. Bu sebeple triptofandan zengin hindiyi, B 6 vitamininden zengin hububat ve kurubaklagiller ile kombine edip yerseniz bunalım, stres, anksiyete gibi rahatsızlıkları önleyici tesir elde edersiniz. Hindi eti suda çözünür özelliğe sahip, bir hayli biyolojik işleve sahip özel bir mikro gıda öğesi olan kutun içeriğine de sahip. Kutun, duygudurumunu pozitif etkileyen ve asap sistemi işlevini hakimiyet eden asetilkolin yapımını sağlar.

METABOLİZMANIN HIZINI ARTIRIR

İçerdiği çinko sayesinde metabolizmanızı zinde tutarak kilo almanızı önler. Niasin içeriği ile de bedeninizde lipid metabolizmasını modüle ederek yağ yakımını takviyeler. Hindi etinde beden yağı kırmızı etlerden değişik olarak adale lifleri arasında parçalamayıp çoğunlukla tende bir araya gelmiştir. Bu sebeple tensiz kısmında kalori ve yağ içeriği düşüktür. Tensiz bir porsiyon hindi göğüs eti takribî 100 kalori ve 1 gram yağ içeriği ile zayıflamak için ana öğünlerinizde rahatlıkla harcayabileceğiniz muhteşem bir besindir

Zerdeçallı hindi çorbası 1 porsiyon

MALZEMELER

  • 50 gram hindi eti
  • Yarım taze enginar
  • Yarım minik boy kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı tane karabiber
  • 1 tatlı kaşıgı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • Yarım limon

YAPILIŞI: Tüm malzemeleri düdüklü tencerede az su ilave ederek pişirin. Ardından mutfak robotundan geçirin. Tane karabiber ve pul biber ilave edip bol limon suyuyla servis edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.